Skup aut za gotówkę - sposób działania, wycena, zalety i wady

Skup aut za gotówkęNiewątpliwie, wiele osób niechętnie korzysta z usług komisów samochodowych, przede wszystkim ze względu na obowiązek płacenia komisowi prowizji ze sprzedaży samochodu. Ludzie ci wolą bezpośrednio kontaktować się z kupcem. Warto mieć na uwadze, że często może nim nie być osoba prywatna, lecz skup aut osobowych.

Sprzedaż w skupie

Oczywiście, skup aut używanych sam się z nami nie skontaktuje. To my musimy się do niego zgłosić, jeśli chcemy mu sprzedać auto. Dlaczego warto w ten właśnie sposób sprzedawać swój pojazd? Wydaje się, że przede wszystkim ze względu na wygodę.

Gotówka w kilka dni

Skup samochodów za gotówkę zwykle oferuje nam pieniądze od ręki. Oznacza to, że gotówkę otrzymamy najpóźniej 1..2 dni po zgłoszeniu się do skupu. Tyle bowiem trwa przeważnie sprzedaż samochodu. Warto jednak zauważyć, że najszybsze skupy realizują sprzedaż nawet w kilka godzin.

Pierwszy etap sprzedaży jest bardzo krótki gdyż polega na poinformowaniu skupu o tym jaki samochód i w jakim stanie technicznym mamy do zaoferowania. Możemy udzielić tych informacji drogą internetową lub też telefoniczną. Później jednak konieczna jest wizyta w skupie lub wizyta przedstawiciela skupu aut w miejscu parkowania samochodu, gdyż rzeczoznawca musi na własne oczy zobaczyć nasz samochód, aby mógł jak najbardziej trafnie go wycenić.

Szybkość realizacji transakcji często zależy też w dużej mierze od nas samych. Jeśli bowiem dysponujemy wolnym czasem, to nie raz nawet tego samego dnia, którego zadzwonimy do skupu możemy zjawić się tam z naszym samochodem. Jeśli jednak nie mamy wolnego czasu możemy umówić się na spotkanie w późniejszym terminie opóźniając tym samym termin realizacji transakcji.

Co zrobić gdy wycena nam nie odpowiada?

Zdarza się, i to całkiem często, że wycena dokonana przez skup nie odpowiada naszym oczekiwaniom. Co można zrobić w takiej sytuacji? Na pewno warto podjąć próbę negocjacji. Zdarza się, że rzeczoznawca celowo zaniża nieco wycenę, gdyż spodziewa się prób negocjacji ze strony klienta. Dlatego też, bardzo często uda się nam wynegocjować nieco korzystniejszą cenę.

Czasami jednak auto skup jest nieugięty w kwestii ceny której nie chce podnieść nawet o złotówkę. W takiej sytuacji albo musimy przystać na warunki skupu, albo trzeba podziękować danej firmie za współpracę. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie aby to zrobić. Umowę podpisujemy dopiero po wycenie samochodu, dlatego też w momencie gdy negocjujemy cenę nic nas jeszcze nie zobowiązuje do tego, abyśmy właśnie w tym konkretnym miejscu zostawili nasz samochód. Nie musimy więc za wszelką cenę dojść do porozumienia.

Warto jednak pamiętać o tym, żeby nie mieć zbyt wygórowanych wymagań co do kwoty jaką chcemy uzyskać. Nie raz może zdarzyć się tak, że nie będziemy zadowoleni z wyceny w danym skupie, jednak w żadnym innym ta wycena nie będzie lepsza. Po prostu firma skupująca auta zawsze płaci za samochód nieco mniej, niż płacą prywatni nabywcy. Wynika to z tego, że prywatny nabywca kupuje auto na własny użytek, a skup kupuje auto po to, aby sprzedać je z zyskiem.

Skupy aut

Zalety i wady

Kiedy warto skorzystać ze skupu?

Są takie sytuacje, kiedy sprzedaż auta za gotówkę w skupie jest dla nas najlepszą opcją. Zdecydowanie wtedy, gdy znajdziemy się w nagłej potrzebie, kiedy koniecznie musimy pozyskać pieniądze w krótkim czasie, auto skup jest dla nas dobrym rozwiązaniem. Oczywiście, nieraz również w sprzedaży bezpośredniej uda się sprzedać auto w ciągu kilku dni. Jednak nigdy nie wiadomo tak na prawdę ile to potrwa.

W przypadku skupu mamy pewność, że sprzedaż będzie błyskawiczna. Trzeba liczyć się z tym, że wycena auta będzie odrobinę zaniżona - podstawowa wada skupu, jednak nasza strata nie będzie wcale tak duża jeśli weźmiemy pod uwagę prędkość z jaką zrealizowana zostanie transakcja.

Możliwość kilku transakcji

Nieocenioną zaletą skupu jest również możliwość dokonania kilku transakcji jednocześnie. Dlatego właśnie, wiele skupów kieruje swoją ofertę przede wszystkim nie do prywatnych posiadaczy samochodów, lecz do dużych firm dysponujących czasem całą flotą - kilkudziesięcioma samochodami. Każda firma od czasu do czasu wymienia samochody służbowe. Podczas takiej wymiany powstaje konieczność sprzedaży dużej ilości samochodów. Przeważnie nie ma czasu na to, aby czekać, aż odpowiednia ilość kupców zgłosi się do komisu po wszystkie samochody. Mogłoby to nieraz trwać nawet i ponad rok. Skup aut natomiast całą sprawę załatwia co najwyżej w kilka dni.

Oczywiście, są mniejsze i większe tego typu firmy. Niektóre z nich nie mogą sobie pozwolić na tak dużą inwestycję jak kupno kilkudziesięciu nowoczesnych samochodów. Jednakże, niejedna bezproblemowo kupi taką ilość pojazdów i zapłaci od ręki.

Komentarze

Piotr
Samochody używane też mogą być wspaniałe. A już na pewno są znacznie tańsze od nowych modeli z salonów. Nawet jeśli jakiś samochód używany na pierwszy rzut oka wygląda na kiepski, nie bójmy się popatrzeć na jego zdjęcia bądź przeczytać opis. Pewne drobne wady zawsze zdołamy sami wyeliminować. Jeżeli w aucie nie podoba nam się wyłącznie jego kolor, to akurat szybko naprawimy, przemalowując samochód innym lakierem, itd.
Comitto
Kluczowy jest jeden fakt, ze skupem sprzedamy auto szybciej. Może nie sprzedamy auta za oczekiwana wstępnie sumę, ale nie będziemy się męczyli tygodniami z potencjalnymi klientami i mistrzami negocjacji ;)
PartnerCars
Jakiś czas temu musiałem zmienić auto. Tylko z ciekawości odwiedziłem jeden z lokalnych skupów. Zaskoczyłem się bardzo pozytywnie. Nie dość iż znalazłem auto dla siebie to pozbyłem się starego na bardzo dobrych warunkach. A wszelkie formalności załatwiłem jednego dnia. Każdemu polecam takie rozważanie bo najzwyczajniej jest wygodne. Nie muszę poświęcać czasu na odwiedziny klientów nie mówiąc o naprawach.