Sofa z funkcją spania - czy spełni oczekiwania wygodnego snu?

Sofa z funkcją spaniaSzukasz rozkładanej sofy, gdzie wygodnie prześpią się Twoi goście? Sprawdź, jaka powinna być idealna sofa z funkcją spania i co oferują sklepy meblowe.

Możliwość dodatkowego przenocowania w miejscu innym niż sypialnia to praktyczna opcja. Warto ją rozważyć wybierając kanapę do domu. Dodatkowe miejsce do spania w mieszkaniu zawsze się przyda. Ale jaka sofa rozkładana z funkcją spania sprawdzi się akurat w Twoim wnętrzu? Mamy nadzieję, że poniższy krótki poradnik pomoże Ci dokonać wyboru.

Rodzaje sof z funkcją spania

Kanapy wyposażone w możliwość zmiany w łóżko można podzielić na kilka podstawowych kategorii. Pod uwagę bierze się tu sposób, w jaki sofa się rozkłada, oraz to, czy wyposażona jest w dodatkowe mechanizmy wspomagające tę czynność. W ofertach sklepów znajduje się więc:

  • Sofa z wysuwanym łóżkiem - Na ogół takie łóżko ma solidną metalową ramę w rozmiarze queen-size (150-160 x 190 cm) i nieco cieńszy materac niż standardowy. Ich dużym plusem jest solidna konstrukcja, która przedłuża trwałość. Minusem jest to, iż zajmują sporo miejsca, więc nie sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Takie sofy są też cięższe i droższe, ale rekompensują to doskonałą wytrzymałością i długim okresem użytkowania.
  • Automat DL - taka sofa rozkładana z funkcją spania wyposażona jest w mechanizm DL, dzięki któremu rozłożenie nie wymaga dużej siły. Wystarczy ściągnąć poduszki, wysunąć siedzisko do przodu i położyć tylne oparcie. Bardzo wygodne rozwiązanie, które w połączeniu z solidna konstrukcją ramy daje wiele lat użytkowania.

Sofa z funkcją spania

Sofa rozkładana z funkcją spania - na co zwrócić uwagę?

Pamiętaj, że spanie na sofie może być tak samo wygodne, jak na łóżku. Musisz tylko przypilnować, aby model, które cię interesuje, posiadał odpowiednie parametry. Na przykład długość powierzchni do spania powinna wynosić ok. 20 cm więcej, niż wzrost człowieka. Ponadto dorosły człowiek potrzebuje minimum 60 cm szerokości łóżka, aby móc się wygodnie wyspać.

Jeśli wiemy zawczasu, że funkcji spania będziemy używać często, poczytajmy trochę o mechanizmach rozkładania. Ważne, aby były solidne, lekkie i szybkie. Z kolei na trwałość modułu wpływa konstrukcja ramy - najlepiej aby była stalowa. Wiele sof z funkcją spania oferuje Bonni - polski producent mebli - w którego ofercie znajdziecie klasyczne, jak i nowoczesne modele wyposażone m.in. w automat DL.

Dla miłośników designu

Wielbiciele nowinek i designerskich rozwiązań mogą też poszukać informacji o sofie typu futon. To stosunkowo mało znany w Polsce rodzaj sofy o konstrukcji całościowego materaca, który można podnieść do siedzenia i rozłożyć do spania. Zajmuje niewiele miejsca. Nazwa pochodzi od nazwy tradycyjnego japońskiego posłania, a wyglądem i funkcjami przypomina nieco naszą polską wersalkę. Nie posiada jednak skrzyni na pościel.

Komentarze