Sprzedaż nowych mieszkań w I półroczu 2018 roku

Współczesne miasto - nowe mieszkaniaDeweloperzy zamknęli pierwsze półrocze 2018 wynikiem 11800 sprzedanych mieszkań. Patrząc na analogiczny okres w roku 2017, sprzedaż spadła, jednak zaledwie o 2,2%. Spadki związane ze sprzedażą nowych mieszkań nie oznaczają jednak problemów dla deweloperów. Z uwagi na rosnące ceny metra kwadratowego nowych lokali mieszkaniowych, niektórym firmom udało się wypracować wyższe zyski niż w I półroczu ubiegłego roku. Równocześnie należy mieć na uwadze, że cały rok 2017 był rekordowy pod względem oddanych do użytkowania, jak i sprzedanych mieszkań na rynku pierwotnym.

Jak kształtowała się sprzedaż mieszkań wśród największych polskich deweloperów w pierwszych sześciu miesiącach 2018 roku? Które firmy zanotowały wzrosty, a które znaczące spadki?

Liderem pod względem sprzedaży, jak i prowadzonych inwestycji jest Murapol. Firma w I półroczu sprzedała prawie 1800 mieszkań, czyli o 200 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Oznacza to wzrost sprzedaży o 12%. Doskonałe wyniki sprzedażowe zanotowała także spółka Dom Development, której sprzedaż w okresie styczeń-czerwiec 2018 zamknęła się w ilości 1650 mieszkań. Jest to jednak mniej, niż w I półroczu 2017, gdzie udało się sprzedać 1845 mieszkań.

Granicę tysiąca sprzedanych mieszkań w I półroczu 2018 roku przekroczyły również firmy Robyg oraz Atal (kolejno 1516 i 1296 lokali mieszkalnych). Obie spółki zanotowały spadki w stosunku do analogicznego okresu z ubiegłego roku.

Nieznaczne zwiększenie sprzedaży, o niecały 1% zanotowała firma LC CORP, która zawarła 960 transakcji sprzedażowych, czyli o 8 więcej niż w I kwartale 2017 roku. J.W. Construction, Budimex oraz Polnord zanotowały spadki związane ze sprzedażą mieszkań ze swojej oferty.

Nowe mieszkania w największych polskich miastach

Nie ulega wątpliwości, że deweloperzy realizują inwestycje w największych miastach Polski. Murapol nie skupia się na dwóch, trzech dużych miastach. Jest praktycznie widoczny w każdej większej aglomeracji. Robyg z kolei postawił na rozmach inwestycyjny w Warszawie i Gdańsku, gdzie przygotowuje wiele nowych osiedli mieszkaniowych. Najwięcej nowych mieszkań przekazuje się i sprzedaje w Warszawie. Tuż za nią znajdują się takie miasta jak Wrocław, Kraków, Gdańsk, Poznań czy Łódź. I to właśnie w tych miastach ceny metra kwadratowego są najwyższe.

Plany deweloperów na kolejne miesiące 2018 roku

Mimo niższej sprzedaży, deweloperzy realizują kolejne inwestycje. Przykładowo Murapol, który w I półroczu 2018 roku przekazał 378 mieszkań, planuje w II kwartale przekazać aż 2600 lokali, co wynika z kumulacji inwestycyjnej, zaplanowanej właśnie na ten okres. Cel sprzedażowy firmy Murapol na cały 2018 rok to sprzedaż 3700 mieszkań, czyli podobna ilość jak w roku 2017. Robyg z kolei celuje w łączną sprzedaż 3300 lokali, gdzie rok wcześniej osiągnięto wynik 3471 sprzedanych mieszkań. W innych firmach deweloperskich założenia są również optymistyczne. Atal ma w planach łączną sprzedaż mieszkań w przedziale 2700-3000, natomiast LC Corp, tak jak w latach ubiegłych, celuje w 2000 mieszkań.

Czy deweloperzy mogą liczyć na sukces związany z wysoką sprzedażą? W wielu inwestycjach, które jeszcze nie zostały ukończone, mieszkania zostały sprzedane. Równocześnie pojawiają się problemy związane z rozpoczęciem nowych inwestycji. Ograniczone możliwości związane z zakupem nowych terenów, przedłużające się procedury administracyjne mogą sprawić, że w następnych latach będzie powstawało jeszcze mniej mieszkań. Tym samym z pewnością nie uda się zaspokoić popytu, mimo iż ceny nowych mieszkań stale rosną.

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem: nowe-nieruchomosci.pl.

Ocena: 5.0