Srebrne sztućce - na wagę złota

Srebrne sztućceSrebrne sztućce - na wagę złota. We współczesnym świecie "czas to pieniądz". Błyskawicznie można zdobyć fortunę wymyśliwszy oszczędzające czas, metody i technologie, podnoszące komfort życia codziennego. W tych okolicznościach srebrne sztućce mogą się wydawać archaicznym gadżetem - niefunkcjonalnym i niepraktycznym.

Polerowanie sreber było tradycyjnie znienawidzonym zadaniem służących. Godzinami siedziały ścierając nalot flanelową ściereczką maczaną w popiele.

Skąd zatem w rozpędzonym współczesnym świecie, niezmienne zainteresowanie takim "przeżytkiem" wymagającym nakładu czasu i pracy w celu uzyskania należytego efektu?

Może stąd, że nie wszyscy ślepo pożądają artykułów rodem z marketów, czy nawet znanych i lubianych sieci z wyposażeniem mieszkań. Nie wszyscy chcą urządzić się tanio i funkcjonalnie, ładnie i funkcjonalnie lub nieważne jak - byle - "na bogato". Są tacy, którzy pragną czegoś ponadczasowego, czegoś z tradycją i historią. Czegoś z "duszą". Tacy, którym pojęcie "ogniska domowego" kojarzy się z kominkiem, dębowym stołem nakrytym białym, ręcznie haftowanym, solidnie wykrochmalonym obrusem, piękną porcelaną i rodowymi srebrami. I tu, srebra - niekoniecznie rodowe - doskonale wpisują się w takie potrzeby.

Piękne niepowtarzalne wzory. Precyzyjne wykonanie. Wysoka jakość. To wszystko zapewniają sztućce ze srebra. A dodatkowo? Skojarzenie z polerowaniem sreber przed przyjęciem gości i przed uroczystościami rodzinnymi. Związana z tym niepowtarzalna atmosfera, którą wiele osób próbuje odtworzyć w swoich domach.

Jednakże srebrne sztućce poza tym, że są symbolem statusu i symbolem tradycyjnego gustu ich posiadacza, są także po prostu doskonałą lokatą kapitału. Kompletne zestawy sztućców są sporo warte na antykwarystycznym rynku. Elegancko pakowane w skórzanych walizkach, stanowią we wnętrzu komunikat o guście i zasobności portfela mieszkańca oraz element ozdobny. Nie bez znaczenia jest także fakt, że z czasem nie tracą, a wręcz zyskują na wartości. Jednak patrząc na ich inną, chyba najistotniejszą zaletę - antyseptyczne właściwości - ich cena nigdy nie jest wysoka.

Badania naukowców ponad trzydzieści lat temu dowiodły, że srebro zmienia strukturę jednokomorkowców blokując mechanizm ich rozmnażania. Zatem srebro jest rodzajem antybiotyku, który jednakże nie obciąża wątroby i nie podrażnia układu pokarmowego. W dużym stopniu właśnie to było powodem, że w czasie epidemii w średniowieczu bogaci ludzie wychodzili z niej bez szwanku, podczas gdy plebs "padał jak muchy".

Właśnie z tego powodu współcześni amerykańscy biolodzy i epidemiolodzy nazywają srebro "Antybiotykiem bogaczy". I wreszcie, właśnie dlatego wskazane jest używanie srebrnej zastawy, zwłaszcza dla osób podatnych na infekcje, osłabionych i dla małych dzieci - w celu chronienia ich przed różnego rodzaju infekcjami. Być może w tym właśnie ma korzenie tradycja podarowania nowo narodzonemu dziecku malutkiej, srebrnej łyżeczki - na apetyt. Może tak naprawdę nie o apetyt chodzi, a o ochronę zdrowia i minimalizowanie źródeł infekcji.

Trudno w to uwierzyć, ale srebro zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby układu oddechowego - infekcje płuc, oskrzeli, zatok. Ma wpływ na zachorowalność na grypę, anginę, o zwykłym kaszlu, katarze, czy przeziębieniu nie wspominając.

Interesujące jest, iż przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i grzybobójcze właściwości srebra były znane już w starożytności, zanim w ogóle odkryto i zdefiniowano występowanie bakterii i wirusów.

Komentarze

Marez
Sztućce ze srebra próby 925 www.patery.com.pl