Standard deweloperski mieszkania
Często kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, decydujemy się na tzw. standard deweloperski. Jego cena jest niższa, niż mieszkania w standardzie pod klucz, dlatego wiele osób dysponujących ograniczonym budżetem, wybiera to rozwiązanie. Musimy jednak pamiętać, że takie mieszkanie czy lokal wymaga jeszcze sporych nakładów pracy, zanim będziemy mogli się wprowadzić.
Stan, standard deweloperski - definicja
Nie istnieje jedna odgórnie ustalona definicja stanu deweloperskiego. Jego warunki powinny zostać jasno określone przez dewelopera i zawarte w umowie kupna mieszkania. Warto dokładnie się z nią zapoznać i dopytać o ewentualne niejasności. Z reguły jednak różnice w wykończeniu u różnych deweloperów nie są duże, a stan deweloperski cechują pewne standardy. Z tego względu każda firma tworzy własną definicję, którą znajdziemy niewątpliwie w jednym z załączników do umowy kupna lokalu mieszkaniowego.
Umowa z deweloperem powinna jasno określać, czego możemy się spodziewać. Im bardziej jest szczegółowa, tym lepiej dla nas. Pamiętajmy, że w razie jakichkolwiek sporów, czy problemów, to właśnie wpisy umowne są wiążące i powinny odzwierciedlać rzeczywisty stan mieszkania w momencie jego technicznego odbioru.
Co powinno znajdować się w mieszkaniu w standardzie deweloperskim?
Z reguły stopień wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim zawiera następujące elementy:
Drzwi wejściowe
Klasa i rodzaj drzwi powinny zostać określone w umowie z deweloperem. Pamiętajmy, że raczej nie będziemy mieć żadnego wpływu na wygląd drzwi, styl, w jakim zostały wykonane, ani kolor, ponieważ decyzje te podejmuje deweloper według swojego uznania, tak aby drzwi do mieszkań pasowały do ogólnego wystroju inwestycji. Z reguły są one takie same we wszystkich lokalach mieszkalnych znajdujących się w tym samym budynku.
Posadzki betonowe
Jest to po prostu standardowa betonowa wylewka, która nadaje się idealnie pod wszelkie wykończenia podłogowe. Można na nią położyć podłogę według swojego uznania od płytek, poprzez panele podłogowe różnego rodzaju, aż po parkiet.
Otynkowanie ścian
Bardzo często otynkowane ściany w poszczególnych pomieszczeniach są również pomalowane na biało. Z reguły w łazience, toalecie, a niekiedy także w kuchni pomalowany jest jedynie sufit, ponieważ wykonawca zakłada, że w pomieszczeniach tych większość osób zechce położyć glazurę.
Instalacja elektryczna
Jest to standardowa rozprowadzona instalacja elektryczna obejmująca takie elementy jak: gniazda, włączniki, podstawowe punkty świetlne, domofon, gniazda telefoniczne, gniazda pod instalację telewizji.
Przyłącza wodno-kanalizacyjne
Przeważnie rury prowadzone są po ścianach. Konieczne więc będzie ich ukrycie pod ścianką z płyty g-k. Spowoduje to zmniejszenie realnej powierzchni łazienki, co należy wziąć pod uwagę przy jej projektowaniu. Pamiętajmy, że wkuwanie rur w ścianę nie jest dobrym pomysłem. Budynki są bowiem projektowane w określonej izolacyjności akustycznej, którą naruszymy, kując ściany. Spowoduje to wyraźny hałas płynącej wody w sąsiednich lokalach mieszkaniowych i może skutkować karą finansową, utratą gwarancji, a nawet sprawą w sądzie.
Centralne ogrzewanie
Jest ono poprowadzone w całości i zakończone standardowymi grzejnikami. Nie mamy wpływu na rodzaj, wielkość ani design. Wybiera je wykonawca na podstawie standardów technicznych dla określonych pomieszczeń.
Parapety wewnętrzne
Rodzaj materiału, z którego zostaną wykonane, powinien zostać określony w opisie znajdującym się w umowie z deweloperem. Parapetów nie będzie jedynie w przypadku okien typu portfenetr, które są wysokości niemalże całej ściany.
Wykończony balkon lub taras
W praktyce oznacza to, że zostaną na nim położone płytki oraz w pełni wykończona balustrada. Rodzaj i kolor płytek jest dobierany przez wykonawcę, tak aby pasował do elewacji budynku.
Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim - od czego zacząć?
Decydując się na zakup mieszkania w standardzie deweloperskim, musimy liczyć się jeszcze z kosztami jego wykończenia. Oczywiście mamy tutaj pełną dowolność tego, jakich materiałów użyjemy, dlatego każdy może wykończyć wnętrza na miarę swoich możliwości finansowych i zgodnie ze swoim gustem.
Prace do wykonania w mieszkaniu o standardzie deweloperskim to z reguły:
- malowanie ścian,
- wykonanie podłóg we wszystkich pomieszczeniach,
- wykończenie łazienki, czyli położenie glazury oraz montaż wszystkich sprzętów sanitarnych takich jak umywalka, prysznic, wanna, czy sedes.
- wstawienie drzwi wewnętrznych pomiędzy pomieszczeniami,
- montaż oświetlenia zgodnie z naszymi wymaganiami,
- pełne umeblowanie mieszkania,
- zakup i instalacja wszystkich sprzętów gospodarstwa domowego (pralka, lodówka, kuchenka i inne).
Mieszkanie w stanie deweloperskim nie nadaje się bezpośrednio do zamieszkania. Trzeba w nie włożyć sporo pracy i środków. Eksperci szacują, że na wykończenie takiego mieszkania będziemy potrzebować jeszcze co najmniej 1000 złotych na metr kwadratowy powierzchni. Prawdopodobnie najdroższe okaże się urządzenie łazienki i kuchni. Oczywiście nie istnieje tu górna granica wydatków. Są one uzależnione od naszych potrzeb i oczywiście możliwości finansowych.
Komentarze