Stanowisko pracy w domu - jak je urządzić?

Praca zdalnaPraca i nauka zdalna stała się już naszą codziennością. Wydawałoby się, że praca w domu jest łatwa i wygodna, tymczasem wiele osób ma trudności ze zorganizowaniem sobie dnia i podołaniem obowiązkom. Na efektywność naszej pracy ogromny wpływ ma ergonomia miejsca pracy, która bezpośrednio przekłada się na jej wydajność, a także na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Ergonomiczne miejsce do pracy lub nauki zdalnej powinno przede wszystkim umożliwiać nam odpowiednią pozycję podczas wykonywania obowiązków. Spędzając wiele godzin przed ekranem komputera, powinniśmy zapewnić możliwie najlepsze oparcie naszemu kręgosłupowi i tak zorganizować sobie przestrzeń do pracy, aby była cicha, spokojna i żebyśmy mieli pod ręką wszystko, co jest nam potrzebne podczas wykonywania obowiązków służbowych. Dowiedz się, jak urządzić miejsce do pracy w domu.

Jak urządzić ergonomiczne stanowisko pracy w domu?

Praca lub nauka zdalna wiąże się ze spędzaniem co najmniej kilku godzin dziennie przed ekranem komputera. Niestety, wielu pracowników i uczniów nadal spędza każdego dnia długie godziny z laptopem na kolanach, siedząc na kanapie, w łóżku czy przy kompletnie nienadającym się do pracy niewielkim stoliku kawowym lub nocnym. Takie postępowanie jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia, a także negatywnie wpływa na wydajność oraz efekty pracy. Pracując na komputerze w nieprawidłowej pozycji, bardzo szkodzimy swemu kręgosłupowi. Ponadto cierpi na tym również nasz wzrok oraz ogólne samopoczucie.

Codzienna praca w nieergonomicznych warunkach z pewnością spowoduje:

  • nawracające bóle pleców,
  • pogorszenie wzroku,
  • spotęguje zmęczenie i stres.

Zdrowe stanowisko do pracy bądź nauki urządzimy, dobrze dobierając:

  • stół lub biurko,
  • akcesoria,
  • krzesło.

Stół lub biurko

Komputer stacjonarny lub laptop powinien podczas pracy znajdować się na odpowiedniej wysokości oraz wielkości stolika lub biurka, a nie na naszych kolanach.

Najlepiej oczywiście sprawdzi się biurko z prawdziwego zdarzenia, na którym postawimy komputer i wszystkie niezbędne akcesoria. Jego wysokość dobieramy do wzrostu osoby, która będzie korzystać z mebla. Świetnym rozwiązaniem jest również biurko z regulowaną wysokością. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy swobodnie zmieniać pozycję podczas pracy na przykład z siedzącej na stojącą, co z pewnością wpłynie korzystnie na nasz kręgosłup i zmniejszy znużenie spowodowane wielogodzinnym siedzeniem.

Biuro z regulowanym blatem może być automatyczne lub manualne. W przypadku tego pierwszego blat podnosi się na pożądaną wysokość lub obniża za pomocą przycisku. W tym drugim przypadku wysokość blatu regulujemy ręcznie, podnosząc go lub opuszczając za pomocą korbki. Takie meble kosztują odpowiednio około 2 tysięcy złotych oraz kilkaset złotych. Są one więc znacząco droższe niż tradycyjne biurka, ale jeśli na stałe pracujemy zdalnie, to bez wątpienia warto zdecydować się na taki zakup.

Akcesoria ułatwiające pracę zdalną

Jeśli pracujemy na laptopie, to - niestety - w większości przypadków cały czas się garbimy, ponieważ ekran komputera znajduje się poniżej wysokości naszego wzroku. Może to powodować napięcie karku oraz bóle kręgosłupa i barków. Poza tym siedzenie przez dłuższy czas w takiej pozycji jest bardzo niewygodne.

Bardzo ważne jest więc podniesienie monitora do wysokości naszych oczu. Można to zrobić na różne sposoby poprzez:

  • zainstalowanie dodatkowego monitora - jeśli mamy wolny monitor, wówczas warto podłączyć go do naszego laptopa. Nie jest to trudne ani pracochłonne. Monitor instalujemy na specjalnym uchwycie, dzięki czemu jest on zawieszony lub postawiony na idealnej wysokości;
  • skorzystanie z uchwytu do laptopa - tutaj nie będzie nam potrzebny zewnętrzny monitor, ale klawiatura. Zawieszamy bowiem laptopa na specjalnym bezpiecznym uchwycie na wysokości naszych oczu, a pracujemy na osobnej klawiaturze;
  • zakup podstawki pod laptopa - to rozwiązanie jest zdecydowanie najpopularniejsze. Jest ono niedrogie i bardzo wygodne. Specjalne podstawki pod laptopy dostępne są w sklepach z elektroniką oraz w wielu z wyposażeniem wnętrz. Taką podstawkę po prostu ustawiamy na stole czy biurku i kładziemy na niej naszego laptopa. Sprawia to, że ekran znajduje się wyżej, a z klawiatury nadal można wygodnie korzystać. Podstawki pod komputer cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ możemy z nich korzystać nie tylko podczas wykonywania pracy zdalnej w domu, ale również na łonie natury czy w kawiarni. Są lekkie i łatwe w transporcie, a także niedrogie.

Krzesło do pracy

Ergonomiczny fotel biurowy to gwarancja nie tylko naszej wygody podczas pracy lub nauki, ale również zdrowia naszego kręgosłupa. Naprawdę porządny fotel biurowy to dosyć spory wydatek. Ceny takich mebli zaczynają się od 1500 złotych. Fotel ergonomiczny ma wygodne siedzisko oraz oparcie specjalnie dopasowane do naturalnych krzywizn naszego kręgosłupa. Szczególnie ważne jest profilowanie na wysokości lędźwiowego odcinka kręgosłupa, który jest najbardziej obciążony podczas długotrwałego siedzenia.

Fotel do pracy powinien także mieć regulowaną wysokość oraz wygodne oparcia na ręce. Warto również poszukać modelu z ruchomym siedziskiem, które sprężynuje. Jego działanie można porównać do piłki do fitnessu.

Jeśli wysokiej klasy ergonomiczny fotel biurowy to dla nas zbyt duży wydatek, skorzystajmy z innych ciekawych opcji.

Zdrowo można siedzieć także na zwykłym prostym krześle z oparciem, o ile pamiętamy o zachowaniu prawidłowej postawy ciała. Jeśli spędzamy kilka godzin dziennie na takim właśnie krześle, wówczas warto zakupić sobie poduszkę sensomotoryczną i położyć na siedzenie. Na takiej poduszce siedzimy w sposób dynamiczny. W praktyce oznacza to, że przez cały czas wykonujemy mikroruchy. Zmniejsza to ucisk na rdzeń kręgowy, powoduje wzmocnienie mięśni grzbietu oraz brzucha, a także koryguje wady postawy podczas siedzenia.

Opcją wartą wypróbowania jest też piłka do siedzenia. Przypomina ona piłkę do pilatesu, jednak nie kupujmy piłki sportowej, a taką wyprodukowaną specjalnie do siedzenia, ponieważ daje ona lepsze podparcie i nie ucieka. Siedząc na piłce, nie jesteśmy w stanie się garbić, ponadto nasze mięśnie przez cały czas pracują, dzięki czemu wzmacniają się, a kręgosłup jest odciążony. Warto więc kupić taką piłkę i używać ej na zmianę z tradycyjnym krzesłem, aby nieco odciążyć kręgosłup.

Interesującą nowością wśród siedzisk biurowych jest tak zwany klękosiad. Jest to po prostu krzesło do klęczenia. Wygląda ono nieco inaczej niż tradycyjne krzesło, ponieważ jest przystosowane do zupełnie innej pozycji ciała. Korzystanie z takiego mebla zamiennie z normalnym krzesłem zdecydowanie poprawi nasze samopoczucie i pomoże uniknąć bólu kręgosłupa. Pozycja, jaką przyjmujemy na klękosiadzie, jest bardzo wygodna i skutecznie zapobiega garbieniu się.

Oprócz dobrego biurka lub stolika oraz wygodnego siedziska możemy też zaopatrzyć się w podnóżek pod biurko, a także matę do stania przy biurku. Podnóżek stawiamy pod biurkiem i opieramy na nim stopy, co poprawia pozycję ciała i korzystnie wpływa na krążenie. Z kolei mata służy do pracy na stojąco. Jest to świetny dodatek do biurka z blatem o regulowanej wysokości. Stanie na takiej macie jest dużo wygodniejsze niż na samej podłodze, również pozytywnie wpływa na krążenie i zmniejsza ryzyko żylaków. Ponadto stanie o wiele mniej obciąża kręgosłup niż siedzenie.

Pamiętajmy, że jeśli musimy spędzać wiele godzin dziennie przed monitorem komputera, pracując lub ucząc się, powinniśmy należycie zadbać o nasz kręgosłup, aby w przyszłości nie mieć problemów zdrowotnych. Postarajmy się robić krótką przerwę w pracy co pół godziny, wstać, przejść się pokoju i przeciągnąć. Ważna jest też kilkukrotna zmiana pozycji w ciągu dnia. Nigdy nie pracujmy powyżej 5 godzin bez przerwy w pozycji siedzącej. Najlepiej przeplatać okresy siedzenia na krześle ze staniem lub siedzeniem na piłce.

Komentarze