Storczyki w ogrodzie - gatunki, uprawa, pielęgnacja

Storczyk ogrodowyCzy w Polskich warunkach klimatycznych w ogóle możliwa jest uprawa storczyków w gruncie w ogrodzie? Okazuje się, że tak. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce w warunkach naturalnych występuje aż ponad 40 różnych ich gatunków. Do uprawy ogrodowej w naszym klimacie nadaje się ponadto również kilka nierodzimych gatunków.

Niezależnie od tego, jaki gatunek wybierzemy, trzeba jednak liczyć się z tym, że uprawa orchidei w ogrodzie nie jest łatwa. Są to rośliny bardzo wymagające - szczególnie w stosunku do podłoża. Trzeba też zapewnić im bardzo dobre stanowisko oraz pielęgnację. Niemniej jednak wielu miłośników tego gatunku podejmuje wysiłek i z powodzeniem uprawia te rośliny w gruncie w ogrodzie. Choć jest to nie lada wyzwanie, to daje ogromną satysfakcję. Jeśli i Ty chcesz spróbować gruntowej uprawy orchidei, sprawdź, od jakich gatunków warto zacząć swoją przygodę z ogrodową uprawą tych niezwykle pięknych, ale wymagających roślin.

Storczyki do uprawy ogrodowej - najpiękniejsze gatunki

Wśród storczyków do uprawy ogrodowej są gatunki mniej i bardziej wymagające. Do tych, których uprawa jest nieco łatwiejsza i warto zacząć swoją przygodę z orchideami w ogrodzie właśnie do nich, należą takie gatunki jak:

1. Bletilla pasiasta (Bletilla strata)

Jest to azjatycki gatunek storczyka o szybkim wzroście, wczesnym kwitnieniu i bardzo dekoracyjnych kwiatach. Choć samo przekorzenianie się jego w gruncie trwa dosyć długo, to przeważnie już w pierwszym roku jego uprawy udaje się uzyskać kwiaty. Ten gatunek lubi stanowiska dosyć ocienione i stale wilgotną glebę. Bletilla pasiasta ma piękne różowo-liliowe kwiaty oraz jasnozielone szerokie liście. Osiąga 30-40 cm wysokości. Niestety dosyć często zdarza się, że storczyk ten w ogrodzie przemarza. Najlepiej więc posadzić go w gruncie w ażurowej doniczce, tak, aby można go było jesienią bez problemu wykopać i przezimować w mieszkaniu w chłodnym pomieszczeniu.

Bletilla pasiasta
Bletilla pasiasta

Bletilla znosi spadki temperatur do 5 stopni powyżej zera. Kiedy jest zimnej, po prostu przemarza. Niemniej jednak jej okres przebywania w ogrodzie jest bardzo długi, nie jest ona trudna w uprawie i jest doskonałym gatunkiem startowym, jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z ogrodową uprawą storczyków. W cieplejszych zachodnich rejonach kraju, gdzie zimy są łagodniejsze, możemy ewentualnie zaryzykować pozostawienie Bletilli w gruncie w ogrodzie na całą zimę, pod warunkiem, że porządnie zabezpieczymy rośliny na przykład agrowółkniną oraz grubą warstwą suchych liści.

2. Kukułka plamista (Orchis muculata)

Kukułka jest storczykiem dziko rosnącym w całej Europie, w tym również w Polsce. W naturze jest to roślina rzadka, tym bardziej warto zdecydować się na jej uprawę w przydomowym ogrodzie. Kukułka plamiasta występuje na żyznych łąkach, torfowiskach oraz skrajach lasów. W uprawie ogrodowej powinniśmy dążyć do zapewnienia jej warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Posadźmy więc roślinę w wilgotnym cienistym lub półcienistym miejscu. Ten gatunek orchidei bardzo dobrze rośnie na przykład w wysokiej trawie przy zbiornikach wodnych - stawach naturalnych bądź sztucznych oczkach wodnych.

Kukułka plamista
Kukułka plamista

Kukułka to piękny storczyk, który może dorastać nawet do 1 metra wysokości. Bardzo dekoracyjne są zarówno jej kwiaty, jak i liście. Kwiaty są drobne, ale bardzo liczne zebrane we wzniesiony kwiatostan i mają kolor różowo-liliowy. Natomiast liście jej są ciemnozielone w charakterystyczne brązowe paski lub plamki. Podobnym i również bardzo ciekawym gatunkiem, który możemy posadzić w ogrodzie, jest kukułka szerokolistna Orchis latifolia, która jest rośliną niższą - osiąga do 50 cm wysokości. Jej uprawa jest natomiast jeszcze łatwiejsza niż kukułki plamistej. Oba gatunki zimują w gruncie.

3. Podkolan biały (Platanthera bifolia)

Ten piękny storczyk również występuje dziko na terenie Europy. Można go było spotkać również w Polsce na łąkach i w lasach, jednak obecnie gatunek ten niestety nie rośnie już w naszym kraju w stanie dzikim. Można go natomiast z powodzeniem uprawiać w ogrodzie, a jego sadzonki dostępne są w dobrych szkółkach roślin ozdobnych. Te piękne orhidee bez problemu zimują w gruncie, a każdej wiosny wypuszczają zaledwie dwa liście, pomiędzy którymi wyrasta piękny luźny kwiatostan z białymi kwiatami, które mają charakterystycznie wydłużoną warżkę. Roślina najlepiej będzie się czuła w ogrodzie urządzonym w stylu leśnym, z typowo lesistą glebą, w otoczeniu delikatnych traw i w cieniu drzew.

Podkolan biały
Podkolan biały

Domowe storczyki do ogrodu

Do ogrodu w okresie wiosenno-letnim możemy również wystawić nasze domowe rosnące w doniczkach storczyki popularnych gatunków takich jak Dendrobium, Phalenopsis, Miltonia, Vanda oczy Cymbidium. Pamiętajmy o tym, by wybrać dla nich miejsce cieniste lub półcieniste oraz osłonięte od silnych wiatrów i opadów deszczu.

Storczyk
Phalonopsis

Storczyki są bardzo wrażliwe na silne bezpośrednie promieniowanie słoneczne, dlatego ich postawienie w pełnym słońcu będzie skutkowało poparzeniem liści. Należy też unikać sytuacji częstego moczenia i obfitego moczenia ich liści przez deszcz, co może doprowadzić do ich żółknięcia oraz do gnicia roślin.

Kiedy wystawić orchidee domowe do ogrodu?

Najlepiej zrobić to dopiero wtedy, gdy wiosną temperatura na dworze w nocy nie będzie już spadać poniżej 10 stopni. Z kolei na jesień ta sama wartość jest wyznacznikiem terminu zabrania roślin do mieszkania na okres zimowy. Takie wakacje na świeżym powietrzu zwykle wpływają bardzo korzystnie na wzrost domowych storczyków. Stają się one silniejsze i ładnie się rozrastają. Jeśli postawimy je w odpowiednim miejscu, to nie grozi im żadne ryzyko. Mogą im jedynie zagrozić niektóre szkodniki jak na przykład mszyce, jednak w praktyce bardzo rzadko wybierają one storczyki na miejsce żerowania.

Komentarze