Styl holenderski - przytulny, prosty i nowoczesny

Styl holenderski w sypialniPrzytulne, proste, a zarazem bezpretensjonalne i nowoczesne - takie właśnie są wnętrza w stylu holenderskim. Jeżeli podoba Ci się styl skandynawski, jednak brakuje Ci w nim akcentów współczesnych, być może to właśnie on będzie najlepszą odpowiedzą na Twoje wymagania w zakresie aranżacji wnętrz.

Styl holenderski, a styl skandynawski

Styl holenderski przez wielu jest wciąż niesłusznie utożsamiany z niezwykle popularnym w ostatnich latach stylem skandynawskim i choć w obu tych nurtach znaleźć można elementy wspólne takie jak inspiracja przyrodą, to jednak nie można między nimi postawić znaku równości. Styl holenderski od skandynawskiego wyróżniają przede wszystkim bardziej wyraziste kolory, geometryczne wzornictwo oraz odrobina industrialnego charakteru. Wszystko to sprawia, że wnętrza w stylu holenderskim są z jednej strony bardzo przytulne, a z drugiej wyraziste i niebanalne.

Cechy stylu holenderskiego

1. Naturalne materiały - tym, co od razu rzuca się w oczy, kiedy znajdziemy się we wnętrzach w stylu holenderskim, będzie upodobanie do naturalnych materiałów, takich jak drewno (najlepiej surowe, niewykończone, o nierównych krawędziach), szkoło, wiklina, skóry czy wełna. Holendrzy bardzo dbają o środowisko naturalne, ich świadomość ekologiczna jest na naprawdę wysokim poziomie, co ma przełożenie również w tym, że chętnie wykorzystują surowce z recyklingu. Dodatkowo inspirują się także modą na industrialne i loftowe wnętrza, co przejawia zainteresowaniem metalem oraz betonem, które w większości przypadków nie są jednak materiałem dominującym.

2. Rękodzieło - styl holenderski stawia na meble i przedmioty, które powstały w wyniku pracy rąk ludzkich, a nie maszyn, przez co są niepowtarzalne oraz nieidealne. Ten właśnie trend w aranżacji unika wszelkich form nieskazitelności, dlatego idealne formy są zdecydowanie niemile widziane, stawiamy raczej na modny w ostatnich latach handmade. Warto, żeby na meblach czy innych dodatkach było widać upływ czasu (chodzi np. o zadrapania czy drobne obtarcia będące wynikiem naturalnego zużywania się) - to zdecydowanie dodaje charakteru, szczególnie w przypadku rzeczy wykonanych z drewna.

3. Oświetlenie - wnętrza w stylu holenderskim to duża liczba lamp, i to zarówno tych stojących, jak i wiszących. Ich zadaniem jest kreowanie odpowiedniego klimatu w pomieszczeniach, które mają być przytulne, a zarazem przestronne i jasne. To właśnie w oprawach świetlnych projektanci bardzo często "przemycają" nieco industrialnego charakteru do holenderskich wnętrz, stawiając na metal i geometryczne wzory. Oczywiście jest także miejsce na bardziej tradycyjne dekoracyjne abażury, nic nie stoi na przeszkodzie, aby umiejętnie połączyć te dwa z pozoru różne światy.

4. Stonowana kolorystyka - wnętrza domów holenderskich mają w większości przypadków kolor szary, beżowy lub jasnobrązowy. Bardzo ważna jest jednak także biel - ta bardzo często zarezerwowana jest do kuchni.

5. Przestronność - Holendrzy kochają duże okna, których nie zasłaniają firanami, ani nawet żaluzjami, przebywając w takich wnętrzach, najważniejsze jest poczucie przestronności, co objawia się także minimalizmem w dodatkach, u Holendrów liczą się bowiem konkretny. Jeżeli więc kupujemy stół, to wybieramy jeden konkretny solidny mebel, to samo dotyczy się szaf - jedna, ale masywna i bardzo pojemna, chodzi o to, aby nie zagracać przestrzeni dużą ilością mebli.

6. Dodatki z charakterem - tak jak zostało to już powiedziane wcześniej, styl holenderski to przede wszystkim minimalizm w dodatkach - typowe drobiazgi, które znaleźć można w domach Holendrów to np. drewniany wiatrak (symbol Holandii) - warto posiadać przedmiot, wprost nawiązujący do kultury kraju, którego stylem się inspirujemy. Jeżeli chodzi o inne dodatki, to ważne jest to, żeby nie było ich zbyt dużo i żeby miały duszę (były dotknięte upływem czasu) - dobrze sprawdzają się np. stare świeczniki czy lustra z drewnianą ramą.

Jak widać, wnętrza holenderskie są bardzo charakterystyczne, przeznaczone dla tych, którzy kochają prostotę i nie zależy im na idealnych formach oraz dopracowanych do perfekcji pomieszczeniach.

Komentarze