Subwoofer do kina domowego - czym jest i czy warto go kupić?

SubwooferKino domowe składa się z kilku podstawowych elementów, wśród których wymienia się między innymi subwoofer. Wiele osób wciąż zastanawia się jednak, jaką dokładnie pełni on funkcję w zestawie i czy faktycznie warto go kupować. Jesteś jedną z nich? W takim razie rozwiejemy twoje wątpliwości.

Co to jest subwoofer?

Zgodnie z ogólnie dostępną definicją, subwoofer to dodatkowy głośnik w systemach stereo, najczęściej zestawach kina domowego, który służy do odtwarzania dźwięków o bardzo małych częstotliwościach. Świetnie zastępuje on głośniki o dużej średnicy membrany i mocy wzmacniacza, które efektywnie odtwarzają niskie dźwięki, a z reguły mają znacznie większe rozmiary.

Subwoofery można podzielić na pasywne i aktywne. Model pasywny nie jest wyposażony w wewnętrzny wzmacniacz, więc wymaga dostarczenia już wzmocnionego sygnału. Oznacza to, że trzeba podłączyć je do zewnętrznej końcówki mocy, by napędzić membranę. Co więcej, wzmacniacz musi być odpowiednio dopasowany do subwoofera, co w rezultacie decyduje o ich coraz mniejszej popularności.

Kino domowe

Drugim rodzajem subwooferów są modele aktywne. W odróżnieniu od urządzeń pasywnych, posiadają one wbudowany wzmacniacz, który jest optymalnie dopasowany do głośnika. To bardzo praktyczne rozwiązanie, pozwalające na odtwarzania niskich tonów podczas słuchania muzyki lub oglądania filmów, a przez to cieszące się bardzo dużą popularnością.

Dlaczego warto kupić subwoofer?

Dlaczego jednak tak właściwie warto zainwestować w subwoofer, kompletując zestaw kina domowego? Urządzenie to dodaje brzmieniu mocy i umożliwia uzyskanie dźwięku bardzo wysokiej jakości. Wyraźne basy i efekty wzmocnione niskim dźwiękiem sprawią, że każdy domowy seans będzie przypominał ten w prawdziwej sali kinowej.

Możesz kupić dobry subwoofer do kina domowego w Euro lub od razu zdecydować się na kino domowe, które zawiera to urządzenie w zestawie. Choć to drugie rozwiązanie jest bez wątpienia znacznie wygodniejsze, nie brakuje osób, które wolą dokupić subwoofer oddzielnie. Na jaki model w takim przypadku warto zwrócić szczególną uwagę?

Kino domowe

Jaki subwoofer kupić?

Największą popularnością cieszą się subwoofery w formie płaskich, sześciennych skrzynek, których obudowa umożliwia przekazywanie siły dźwięku. Jednak niektóre tego typu modele subwooferów zajmują dość sporo miejsca, co nie wszystkim może odpowiadać. Czy istnieje dla nich jakaś alternatywa? Ciekawą propozycją może być subwoofer posiadający płaską konstrukcję, więc możesz ustawić go niemal w dowolnym miejscu, jednocześnie oszczędzając miejsce.

Jeśli decydujesz się na samodzielny zakup subwoofera, musisz też dokonać wyboru między urządzeniami o otwartej i zamkniętej konstrukcji. W subwooferach otwartych znajduje się port bass-reflex, pozwalający na uzyskanie głębokiego basu. Z kolei subwoofery zamknięte nie posiadają żadnych otworów, przy czym do wytworzenia dźwięku o określonej głośności wymaga większej mocy. Subwoofery zamknięte są polecane przede wszystkim osobom, które chcą używać urządzenia nie tylko do oglądania filmów, ale też odtwarzania muzyki.

Ocena: 5.0

Komentarze