Sufit podwieszany - funkcje, rodzaje, konstrukcje, materiały

Budowa sufitu podwieszanegoPoczątkowo sufity podwieszane były montowane głównie w biurach, ze względu na łatwość ukrycia wszelkiego rodzaju instalacji, a także obniżenie kosztów ogrzewania poprzez zmniejszenie pomieszczenia. Jednak ze względu na szeroką funkcjonalność szybko zagościły w domach, a projektanci wnętrz zaczęli poszukiwać coraz to nowych rozwiązań i materiałów by połączyć funkcjonalność z designem.

Główne funkcje sufitu podwieszanego

  • Funkcja estetyczna poprzez ukrycie wszelkich instalacji, nad sufitem podwieszanym w wolnej przestrzeni możemy ukryć wszystkie przewody elektryczne, zarówno te od oświetlenia, jak i doprowadzające prąd do gniazd, rury kanalizacyjne, kanały wentylacyjne. Nie należy natomiast montować nad sufitem podwieszanym rur i przewodów gazowych, gdyż ukrywanie instalacji gazowej jest niezwykle niebezpieczne i niezgodne z przepisami. Każda instalacja gazowa musi być odebrana przez inspektora, który takiego rozwiązania na pewno nie zatwierdzi.

Oświetlenie sufitu podwieszanego

    • Obniżenie kosztów ogrzewania poprzez obniżenie pomieszczenia, ciepłe powietrze ucieka do góry, im niższe pomieszczenie tym mniejsze wydatki na ogrzewanie.
    • Poprawienie akustyki w pomieszczeniu, pamiętajmy jednak by w małych, zamkniętych pomieszczeniach nie montować na suficie podwieszanym głośników, gdyż dźwięk będzie się odbijał od podłogi dając marny efekt.
    • Sufit podwieszany ułatwia montaż oświetlenia punktowego (halogeny), wystarczy wyciąć w płycie otwornicą odpowiednich rozmiarów otwory na halogeny, wszystkie przewody i zasilacz ukrywamy w przestrzeni nad sufitem. W tym wypadku bardzo ważne jest by dodatkowo nie ocieplać sufitu np. wełną mineralną, gdyż włączone oświetlenie powoduje nagrzewanie halogenów i przewodów co może doprowadzić do pożaru.
    • Możliwość montażu klimatycznego oświetlenia za pomocą diod LED. Od kilku sezonów bardzo modne jest montowanie na sufitach niewielkich sufitów podwieszanych o różnych kształtach, które możemy pozostawić w kolorze całego sufitu, bądź też podkreślić innym kolorem lub farbą nadającą fakturę np. imitującą kamień. W przestrzeni pomiędzy sufitem właściwym a podwieszanym istnieje możliwość zamontowania kolorowego oświetlenia ledowego. W tym wypadku bardzo ważne jest aby pusta przestrzeń pomiędzy sufitami była na tyle wysoka (20-30 cm) by swobodnie móc ją odkurzać, w przeciwnym razie stworzymy w domu siedlisko kurzu, roztoczy i chorobotwórczych bakterii, które wcześniej czy później powstaną na niesprzątanej powierzchni.
    • Umożliwienie stworzenie kilku poziomów w jednym pomieszczeniu, jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku otwartej przestrzeni dziennej, którą możemy podzielić na strefy za pomocą sufitów różnej wysokości. Przy czym najlepiej jeśli otwarta kuchnia będzie najwyższą strefą, wówczas wszystkie opary z gotowania, oraz zapachy pozostaną w kuchni zgodnie z zasadą, że ciepłe powietrze unosi się w górę. Strefa jadalniana powinna być na tyle wysoka by zamontować wiszącą lampę nad stołem, ale niższa niż kuchnia, salon może być najniższym pomieszczeniem, takie rozwiązanie sprawi, że będzie w nim znacznie cieplej, samo pomieszczenie zostanie wygłuszone, a więc dźwięki z salonu w mniejszym stopniu będą docierały do sypialni umieszczonych piętro wyżej, ponadto obniżenie sufitu poprawi akustykę pomieszczenia. Dodatkowo w salonie można zamontować ozdobny sufit podwieszany np. wyznaczający centralny punkt tego pomieszczenia, znacznie niższy niż reszta sufitu, który można również podświetlić wybranym kolorem za pomocą listwy diod LED.
    • Wygłuszenie pomieszczenia - sufity podwieszane doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, które ze względów na panujący tam hałas należy odizolować od innych.

    Sufit podwieszany w salonie

    Sufit podwieszany w kuchni

    Sufit podwieszany w łazience

    Sufit podwieszany w pokoju dziecięcym

      Rodzaje sufitów podwieszanych

      Sufity z płyt karton - gips

      Sufity podwieszane powstają najczęściej z płyt karton - gips, które ze względu na zastosowanie dzielimy na:

      • zwykłe płyty G-K koloru białego nadające się do pomieszczeń "suchych", czyli salonów, korytarzy, holów i sypialni;
      • wodoodporne płyty G-K w charakterystycznym kolorze zielonym oznaczającym, że są odporne na wilgoć, ten typ płyt doskonale nadaje się do montażu w kuchni, łazience i pralni. Zielone płyty choć są już odporne na wilgoć można również zabezpieczyć malując specjalnym preparatem zapewniającym dodatkową izolację wody, takie rozwiązanie możemy zastosować w kabinach prysznicowych typu walk-in;
      • gięte płyty G-K, które doskonale sprawdzają się do tworzenia i montażu sufitów o fantazyjnych kształtach;
      • elastyczne płyty G-K mają podobne zastosowanie jak płyty powyżej, w obu przypadkach na wygiętym suficie możemy wycinać otwory i różne wzory tworząc przestrzenne sufity, które w 2018 roku będą bardzo modne jako że ponownie najmodniejsze aranżacje wnętrz to te z wykorzystaniem przestrzennych figur geometrycznych.

      Płyty G-K przeznaczone do montażu sufitów podwieszanych powinny mieć minimalną grubość  12,5 mm, optymalna natomiast to 15 mm, pamiętajmy że im grubsza płyta tym większy ciężar sufitu i należy uważać by nie zawalił się pod własnym ciężarem, szczególnie jeśli mowa o pomieszczeniach, których długość przekracza 4 m. Sufity podwieszane z płyt G-K montujemy na rusztowaniach (rusztach) prostych i krzyżowych. Te ostatnie są przeznaczone do dużych pomieszczeń lub wąskich i długich, gdyż takie płyty potrzebują dodatkowego mocowania, by nie ulegały odkształceniu lub nie złamały się.

      Sufity podwieszane kasetonowe

      • Kasetony G-K montowane na specjalnym rusztowaniu widocznym całkowicie lub częściowo, ich kształt jest najczęściej kwadratowy lub prostokątny. Jeden kaseton ma wymiary 50x50 cm, lub 60x60 cm, jest to typ sufitu najczęściej spotykany w biurach i sklepach.
      • Kasetony z wełny mineralnej lub szklanej będące doskonałym izolatorem termicznym i akustycznym. Dodatkową zaletą takiego sufitu jest nie przyjmowanie kurzu, brudu i osadów, jest łatwy w utrzymaniu w czystości i znacznie droższy od tradycyjnego gipsowego.
      • Kasetony metalowe zwane też perforowanymi, które mogą występować w formie podstawowej wykonane jedynie z blachy aluminiowe lub cynkowej. Kasetony te występują również w postaci blachy połączonej z wełną mineralną. Kasetony metalowe najczęściej mają kształt kwadratów o wymiarach 50x50 cm lub ciętych okręgów. Ten typ sufitu podwieszanego jest łatwy w utrzymaniu i dobrze prezentuje się w odważnych industrialnych wnętrzach.

      Komentarze

      Jarosław
      Świetny artykuł. Wymieniliście chyba wszystkie możliwe materiały konstrukcyjne. Z pewnością wiele to wniesie do wiedzy inwestorów wykonujących prace w systemie gospodarczym.
      http://www.remonty.bydgoszcz.pl