Sufit samonośny - najważniejsze informacje o jego budowie
Sufity samonośne to coraz popularniejsze rozwiązanie, szczególnie w nowo budowanych lub remontowanych budynkach. Ich zaletą jest możliwość instalowania tam, gdzie z uwagi na dużą liczbę instalacji umieszczonych pod sufitem nie ma miejsca na zainstalowanie wieszaków do typowych sufitów podwieszanych. Warto poznać najważniejsze informacje dotyczące budowy sufitu samonośnego, by był trwały i estetyczny.
Sufit podwieszany a samonośny - najważniejsze różnice
Gdy planuje się obniżenie sufitu w pomieszczeniu, można zdecydować się na zamontowanie sufitu podwieszanego lub samonośnego. Oba te rodzaje sufitów są wykonywane z płyt gipsowo-kartonowych. Różnica między nimi polega na sposobie montażu płyt.
Sufit podwieszany wymaga wykonania rusztu nośnego, który utrzymywany jest przy pomocy wieszaków mocowanych do stropu. Płyty gipsowo-kartonowe są przykręcane do profili, tworząc okładzinę sufitu. Z kolei sufit samonośny, inaczej nazywany bezwieszakowym lub przęsłowym, ma inną konstrukcję. Jego elementy nie są podwieszane, ale zostają włożone w przykręcone do ścian profile i przymocowane do nich za pomocą wkrętów lub nitów.
Montaż sufitu samonośnego
Montaż sufitu samonośnego wymaga stosowania się do zaleceń producenta płyt gipsowo-kartonowych, dzięki czemu zostaną zachowane parametry między innymi związane z odpornością ogniową.
- Zacznij od dokonania pomiarów, następnie zamocuj profile obwodowe na ścianach.
- Wykorzystaj laser, aby ustawić profile co 50 cm od siebie, potem skręć profile C za pomocą wkrętów samowiercących. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy wszystkie profile są prawidłowo ułożone!
- Nituj profile C do profilu U od góry, użyj po dwa nity na każdy profil (jeśli rozpiętość konstrukcji jest zbyt mała, zamień profile U i C na profile ościeżnicowe UAR 75, aby uzyskać konstrukcję o rozpiętości do 4,65 m). Po nitowaniu profili podklej paroizolację.
- Przykręć płyty do profili za pomocą wkrętów. Po zamontowaniu płyt uzupełnij wszelkie szczeliny i pozostaw do wyschnięcia. Kiedy wszystko wyschnie, sufit jest gotowy do malowania!
Więcej o tym, jak prawidłowo, szybko i bezproblemowo stworzyć sufit samonośny, można przeczytać na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/286061/jak-wykonac-sufit-samonosny/.
Komentarze