Światło pod ścisłą kontrolą, czyli czy można stosować ściemniacze w przypadku żarówek LED?

Ściemniacze w żarówkach LEDŚciemniacze to niezmiernie praktyczne rozwiązanie, które pozwala na precyzyjne sterowanie domowym oświetleniem, pomagając w dopasowaniu poziomu natężenia światła do aktualnych potrzeb, a także znacząco obniżając zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie kwotę do zapłaty za prąd. Coraz częściej w naszych domach stosujemy również żarówki LED, które zyskały szerokie grono zwolenników. Czy można stosować ściemniacze wraz z LEDami w naszych domowych instalacjach?

Czy ściemniacz zadziała z żarówką LED?

Żarówki LED są wyposażone w elementy elektroniczne, które odpowiadają za pracę produktu. Dioda musi być zawsze zasilana stałym i niskim napięciem do 4 V - jego wartość zależy od barwy światła. Z tego powodu zmiany jasności światła w przypadku żarówek tego typu są znacznie bardziej skomplikowane. Wymagają bowiem nie modyfikacji napięcia a prądu płynącego przez diodę. Aby było to możliwe, jest potrzeba rozbudowana instalacja, której wykonanie wymaga specjalistycznej wiedzy.

W takiej sytuacji uzyskanie skutecznego ściemniania i rozjaśniania światła w przypadku LED jest możliwe wyłącznie dzięki niskiemu napięciu oraz zewnętrznemu zasilaczowi. Należy pamiętać, że wiąże się to, jak zostało już wcześniej napisane, ze specjalnym zaplanowaniem instalacji.

Dlatego też jeśli zależy nam na wyposażeniu domu w ściemniacze, a chcemy też zainwestować w technologię LED, wówczas instalację należy zaplanować i wykonać jeszcze na etapie budowy lub remontu. W późniejszym terminie może to już po prostu nie być możliwe.

Ponadto dopasowywanie już istniejących, standardowych układów do technologii LED znacząco ogranicza ich funkcjonalność.

Oprócz planu samej instalacji, bardzo istotne są również przekroje kabli, które należy mieć w pamięci podczas planowania całego systemu oświetleniowego w domu. Dlaczego jest to tak ważne? Jeśli zostaną zastosowane przewody o zbyt małej średnicy, mogą pojawiać się problemy ze spadkami napięcia i przepięciami, które w niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia diod.

Instalacja elektryczna zaprojektowana dla LEDów a ściemniacze

Najmniejszy problem w zastosowaniu ściemniacza pojawia się w przypadku taśm lub innych źródeł LED, które w ramach oprawy mają wiele diod o niewielkiej mocy, połączonych szeregowo i wyposażonych w rezystor, który dopasowuje prąd do konkretnego napięcia zasilania.

Co będzie potrzebne? Przede wszystkim należy się wyposażyć w dedykowany ściemniacz LED oraz zasilacz, mający na wejściu stałe i stabilizowane napięcie (tzw. zasilacz stało-napięciowy). Jeśli zależy nam na podpięciu większej ilości źródeł światła niż jest w stanie obsłużyć ściemniacz, można dodatkowo skorzystać ze wzmacniacza LED. Dzięki zastosowaniu takiej konstrukcji wszelkie regulacje światła odbywają się po stronie niskiego napięcia, a odpowiedzialny jest za nią ściemniacz LED.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ściemniaczy LED. Pozwalają na kontrolowanie światła z pomocą przycisków, paneli, dotyku a nawet pilota, co znacząco zwiększa komfort użytkowania i regulacji oświetlenia w naszych domach.

Nieco inaczej wygląda temat ściemniania diod LED o dużej mocy. Służą do tego dwa praktyczne rozwiązania. Może się to odbywać dzięki zastosowaniu zasilaczy prądowych lub zasilaczy napięciowych, uzupełnionych o drivery prądowe (elektroniczne stabilizatory prądu), przeznaczone dla technologii LED. Oba rozwiązania są wyposażone w wejścia regulowania jasności. Dodatkowo przy każdym z nich należy zakupić również ściemniacze, wysyłające do głównego urządzenia informacje na temat jasności.

Zdecydowanie bardziej powszechne jest drugie rozwiązanie, z wykorzystaniem driverów. Na rynku dostępnych jest sporo różnych rodzajów tych urządzeń, które można stosować w instalacjach dla technologii LED. Możemy kupić drivery liniowe lub impulsowe. Specjaliści, mający doświadczenie w instalacjach LED, najczęściej rekomendują korzystanie z driverów impulsowych.

Przed zakupem trzeba koniecznie zwrócić uwagę, czy dany model urządzenia jest wyposażony w dodatkowe wejście, które służy do regulowania jasności. W innym razie może się okazać, że pomimo odpowiedniej instalacji i zakupu wszystkich elementów, nasz ściemniacz po prostu nie będzie funkcjonował.

Ściemniacze w technologii LED stają się coraz bardziej popularne. Jest to rozwiązanie praktyczne, poprawiające komfort korzystania z danej przestrzeni oraz energooszczędne. Jeśli remont jest dopiero przed nami, warto zatem zawczasu zastanowić się nad wprowadzeniem takiego rozwiązania w naszych domach.

Budujesz lub remontujesz dom i potrzebujesz praktycznych i estetycznych produktów do wykończenia instalacji oświetleniowej? Więcej informacji oraz porad znajdziesz w sklepie Gajwer.pl.