Szklane ściany działowe - czym są? Montaż, rodzaje, zalety i wady szklanych ścian działowych

Szklana ściana działowaSzklane ściany działowe, czyli modne transparentne ściany, które dzielą i łączą wnętrza jednocześnie, to obecnie jeden z największych wnętrzarskich trendów. Początkowo takie rozwiązanie najczęściej stosowano w ekskluzywnych biurowcach, obecnie jest najmodniejszym sposobem na wydzielenie pomieszczeń i stref w domu. Podpowiadamy, kiedy warto zamontować szklane ściany, jaki rodzaj szkła wybrać i jaki wzór szklanych ścianek działowych jest najmodniejszy.

Transparentne, matowe, ornamentowe i kolorowe szklane ściany działowe, cenimy za wyjątkowy efekt wizualny, możliwość podstawienia ściany w wykończonym już domu. Ponadto szklane ściany działowe to doskonały sposób na wydzielenie odrębnej przestrzeni na niewielkiej powierzchni. Takie ściany możemy zamontować wszędzie tam, gdzie klasyczna ściana stworzyłaby dwa ciasne i klaustrofobiczne pomieszczenia.

Szklane ściany działowe - kiedy są dobrym rozwiązaniem?

Szklane ściany działowe są obecnie bardzo modnym sposobem na oddzielenie poszczególnych pomieszczeń, co nie oznacza, że zawsze będą najlepszym rozwiązaniem. Zasada podziału domu lub mieszkania szklanymi ścianami ma sens pod warunkiem, że rozdzielamy pomieszczenia ze sobą powiązane tematycznie. Ponadto za pomocą szklanych ścian działowych można optymalnie wykorzystać światło dzienne lub podnieść standard niewielkiego mieszkania.

Wydzielenie stref użytkowych za pomocą szklanych ścian działowych

Taki sposób wykorzystania przeszklonych ścian jest uzasadniony, jeśli za pomocą szklanych portfenetrów nieotwieranych lub dużych tafli szkła przedzielamy bardzo dużą przestrzeń dzienną na mniejsze strefy tematyczne.

W taki sposób możemy oddzielić również kuchnię od jadalni a jadalnię od salonu. Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń dzienna jest widoczna z każdej ze stref, ale podzielona jest na funkcjonalne pomieszczenia, co przy dużej ilości domowników sprawia, że nikt nikomu nie przeszkadza, choć nadal rodzina jest razem. Kolejna zaleta tego rozwiązania to zatrzymanie zapachów z gotowania w kuchni, a więc w miejscu, w którym nikomu nie przeszkadzają. W tym wypadku warto zadbać, żeby pomiędzy pomieszczeniami było przejście. Jeśli projekt domu i usytuowanie pomieszczeń na to pozwala, można stworzyć nowoczesną szklaną amfiladę. Wówczas drzwi ułożone w jednej linii prowadzące z pomieszczenia do pomieszczenia stworzą ciekawy efekt wizualny.

Inna możliwość to zamontowanie ruchowych rozsuwanych ścian, które umożliwią tworzenie szklanych ścian na życzenie - poszczególne strefy lub pomieszczenia zamykamy tylko wtedy kiedy mamy taką potrzebę. Ruchome panele szklane to rozwiązanie znacznie droższe, ale też bardziej funkcjonalne.

Oddzielenie dodatkowej łazienki od sypialni głównej to również dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że szklana ściana działowa oddziela pokój kąpielowy, a sedes znajduje za parawanem, mini ścianą lub w odrębnym pomieszczeniu. Takie rozwiązanie pozwala na wizualne połączenie pokoju kąpielowego z główną sypialnią i techniczne oddzielenie tych dwóch pomieszczeń.

Wykorzystanie światła dziennego za pomocą szklanych ścian działowych

To propozycja dla osób, które chcą w pomieszczeniu bez okna mieć dostęp do światła słonecznego. Zdarza się, że w naszym domu, który jeszcze niedawno wydawał się "szyty na miarę", zaczyna brakować jednego pomieszczenia. Ciekawymi rozwiązaniami będą:

 • Sypialnia ze szklanymi ścianami działowymi - kiedy nasza sypialnia została pokojem dziecięcym, ale dysponujemy dużym salonem, można z części pokoju dziennego wydzielić mini sypialnię. W takiej sytuacji najczęściej nie metraż okazuje się największą przeszkodą a brak dostępu do światła dziennego. W sypialni dostęp do naturalnego światła i promieni słonecznych jest konieczny. Wówczas do wyboru mamy szklane ściany działowe lub montaż dodatkowego okna. W tym wypadku pierwsze rozwiązanie jest znacznie prostsze i bardziej efektowne. A zaletą jest nie tylko dostęp do naturalnego światła, ale też oszczędność przestrzeni, którą i tak zmniejszamy. Szklane ściany działowe mają grubość kilkunastu milimetrów a kartonowo gipsowa ściana od kilku do kilkunastu cm, murowana ściana nawet kilkadziesiąt centymetrów. W przypadku sypialni warto zastosować półprzezroczyste tafle szkła lub wykonać szklane ściany działowe ze szkła kolorowego albo ornamentowego. Takie szklane ściany będą zapewniały prywatność i doskonale przepuszczają i rozpraszają światło, co oznacza, że w pomieszczeniu nie będzie ciemno;
 • Gabinet - inną możliwością jest wydzielenie z części salonu, jadalni, sypialni czy przedpokoju mini gabinetu. Zakładając, że w pomieszczeniu jest tylko jedno okno, oba pomieszczenie muszą się nim "podzielić". Jedyną zatem możliwością jest stworzenie szklanej ściany, a nawet wszystkich ścian działowych, przez które będzie docierać światło dzienne, ale nie będą docierać domowe odgłosy. W gabinecie można zastosować szklane portfenetry, duże szklane transparentne ściany, które w razie potrzeby można zasłonić roletami, żaluzjami lub gustownymi zasłonami.
 • Szklana ściana działowa

 • Pralnia - wydzielenie pralni w łazience lub na korytarzu, to kolejne bardzo często stosowane rozwiązanie. Ze względu na brak dodatkowego okna, wiele osób decyduje się na tak zwaną ślepą pralnię. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji są szklane ściany działowe, wszystkie lub tylko część. W tym wypadku również najlepiej sprawdzi się szkło półprzezroczyste, które przepuszcza światło, ale osłania wnętrze pralni.

Szklane ściany działowe mogą podnieść standard całego mieszkania

 • Wąski korytarz, mikro kuchnia czy sypialnia - w mieszkaniach z wąskim korytarzem, zastąpienie tradycyjnych ścianek działowych szklanymi jest doskonałym rozwiązaniem. Jeśli do kuchni, salonu czy jadalni prowadzi wąski wprost klaustrofobiczny korytarz, wystarczy ściany działowe w części dziennej mieszkania zamienić na szklane. Wówczas po wejściu do domu, naszym oczom ukaże się duża otwarta przestrzeń dzienna. Oczywiście, równie ważny jak duża przestrzeń jest również widok ukazujący się przez szklane ściany działowe. Warto zatem po zamontowaniu takich ścian przejść się po korytarzu i krytycznym okiem spojrzeć na swoje mieszkanie. Następnie warto wyznaczyć w każdym pomieszczeniu punt najbardziej widoczny z korytarza i w tym miejscu ustawić jakiś ekskluzywny mebel, przykleić gustowną tapetę czy w inny ciekawy sposób zaaranżować przestrzeń. Decydując się na szklane ściany działowe na korytarzu pamiętajmy, że duże otwarte przestrzenie dzienne często są nudne i monotematyczne. Taka aranżacja potrzebuje kontrastów i kilku punktów określających przeznaczenie każdego z pomieszczeń.
 • Samodzielna sypialnia w kawalerce - to marzenie wielu osób, jednak mały metraż pozwala jedynie na wydzielenie mikro sypialni, w której między ścianami ledwo mieści się łóżko. Oddzielenie takiej sypialni ścianą sprawi, że zarówno przestrzeń dzienna jak i nocna będą ciasne i niefajne. Jednak wydzielenie samodzielnej sypialni szklaną ścianą ze szklanymi drzwiami, pozwoli na oddzielenie tej przestrzeni od salonu, przy jednoczesnym zachowaniu przestronności. W dzień możemy zasłonić szklaną ścianę, a w nocy przezroczyste szklane panele sprawią, że będziemy mieć poczucie przestrzeni.
 • Mikro kuchnia ze szklanymi ścianami działowymi - będzie również lepszym rozwiązaniem niż ta, oddzielona tradycyjnymi ściany. W tym wypadku za pomocą szkła można optycznie powiększyć małą kuchnię i niewielki salon, sprawiając, że pomieszczenia będą wyglądały na przestronne.

Jakie wybrać szklane ściany działowe?

Decyzja o wyborze szkła, z którego powstanie szklana ściana działowa nie należy do łatwych, gdyż na rynku jest bardzo duży wybór szklanych tafli. Od przezroczystego szkła hartowanego, przez matowego, ornamentowe, kolorowe czy zdobione poprzez wklejenie między dwie tafle szkła np. drobnej siatki czy ozdobnej trawy. Wybierając rodzaj szklanej ściany, warto wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale także parametry techniczne szkła. Pod uwagę należy wziąć nie tylko odporność szkła na czynniki zewnętrzne ale też ciężar szklanej ściany, która do lekkich nie należy.

Rodzaje szklanych ścian działowych - rodzaje szkła

Szklane ściany działowe możemy podzielić ze względu na rodzaj szkła, obecnie na rynku dostępne jest:

 • hartowane szkło przezroczyste, które dzielimy na:
  1. float, czyli przeźroczyste szkło o lekkim zabarwieniu zielonkawym;
  2. optiwhite, to szkło przezroczyste o zabarwieniu białym i/lub niebieskim,
 • szkło piaskowane lub trawione, które jest matowe i półprzezroczyste, przepuszcza promienie słoneczne, ale pozwala na zachowanie prywatności w pomieszczeniach, które rozdziela;
 • szkło ornamentowe, czyli z fakturą, która najczęściej łączy naturalną transparentność szkła z matowymi elementami w dowolnych proporcjach;
 • szkło laminowane - to bardzo popularny rodzaj kolorowego szkła, które może być jednobarwne lub z wybraną grafiką. Takie szkło powstaje poprzez wklejenie pomiędzy taflami grafiki lub kolorowej folii. Szkło laminowane to szklana ściana działowa na wysoki połysk, która prezentuje się bardzo elegancko, ale jest też bardzo pracochłonna. Na lakierowanej powierzchni widoczna jest każda plamka i odcisk palca;
 • lacobel, czyli szkło lakierowane - wygląda podobnie jak poprzednie, jednak kolor zyskuje poprzez pokrycie tafli szkła dedykowanym lakierem;
 • lustro - to kolejna możliwość na aranżację szklanej ściany działowej, która doskonale sprawdza się w małych pomieszczeniach. Zaletą tego rozwiązania jest optyczne powiększenie przestrzeni, wadą fakt, że tradycyjne lustro nie przepuszcza promieni słonecznych;
 • lustro fenickie - to z kolei idealny wybór na szklane ściany działowe w sypialni wydzielonej z salonu lub innego pomieszczenia. Tafla szkła pokryta folią fenicką, pozwala na zachowanie prywatności w sypialni, gdyż od strony salonu ściana wygląda jak lustro, a w sypialni mamy przezroczystą szklaną ścianę działową, przez którą do wydzielonego pomieszczenia docierają promienie słoneczne.
 • szkło ozdobne - daje możliwość wklejenia pomiędzy taflami wybranego elementu ozdobnego np. siatki metalowej, trawy ozdobnej lub innych płaskich przedmiotów;
 • szkło elektryczne - to szklana ściana, która dzięki zastosowaniu specjalnej folii LCD może być transparentna lub mleczna. Ściana z elektrycznego szkła jest sterowana na pilota i w zależności od potrzeb może być zupełnie przezroczysta lub całkiem mleczna, stopień nasycenia mlecznym zabarwieniem można na bieżąco regulować. W podobny sposób możemy regulować dostęp do światła słonecznego i sztucznego w pomieszczeniach rozdzielonych szklaną ścianą ze szkła elektrycznego;
 • szklana ściana z portfenetrów, czyli okien na całej wysokości ściany - w ten sposób można zaaranżować zarówno ścianę działową jak i zewnętrzną. Portfenetry mogą być otwierane lub zamontowane na stałe, w zależności od potrzeb.

Grubość i waga szklanej ściany działowej

Tafle szkła, z którego może powstać bezpieczna ściana działowa mają grubość od 8 do 12 mm. Tafla szkła, z której powstają ściany działowe, może mieć maksymalną wysokość 3,2 metra i szerokość do 2 m. W praktyce najpopularniejszym rozwiązaniem są szklane panele o wymiarze 1 m2, łączone różnymi technikami w jedną dużą szklaną ścianę. Waga 1 m2 o szkła grubości 10 mm wynosi około 25 kg.

Szklana ściana działowa w łazience

Łączenie i montaż szklanych ścian działowych

Szklane panele najczęściej są klejone krawędź do krawędzi lub pod kątem 45 stopni. Szkło jest klejone dedykowanym klejem lub żywicą. Tafle szkła można również zamontować w specjalnych ramkach. Na szklanej ścianie można zamontować drzwi - rozwierane lub przesuwne. Inna możliwość to montaż ruchomych paneli, które tworzą szklaną ścianę działową. Takie rozwiązanie umożliwia dowolne przesuwanie ściany, otwieranie pomieszczenia na dom lub zamykanie go w dowolnym czasie. Szklane przesuwne panele montujemy do ściany lub sufitu. Na rynku dostępne są różne systemy montażowe szklanych paneli:

 • system punktowy,
 • system liniowy,
 • listwy zaciskowe,
 • dedykowane klamry do szkła,
 • zaciski punktowe,
 • listwy przesuwne.

Jak zamontować drzwi na szklanej ścianie działowej?

 • Drzwi rozwierane - w szklanej ścianie działowej można zamontować na zawiasach przytwierdzonych do ściany, do ościeżnic aluminiowych, stalowych i drewnianych. W przypadku montażu drzwi rozwieranych, wszystkie okucia można ukryć w stalowych obwodach;
 • Drzwi przesuwne montuje się na dedykowanych listwach.

Wady i zalety szklanych ścian działowych

 • Największą zaletą szklanych ścian działowych jest możliwość wydzielenia dodatkowych stref a nawet pomieszczeń, przy wizualnym zachowaniu dużej przestrzeni;
 • Przepuszczalność świetlna to kolejna duża zaleta szklanych ścian działowych. Montując szklane panele zamiast tradycyjnych ścian, można zaaranżować funkcjonalne pomieszczenie bez okien, które będzie oświetlone światłem słonecznym z sąsiedniego pomieszczenia;
 • Kolejną zaletą użycia szklanych ścian działowych jest ich nowoczesny, modny i bardzo ciekawy efekt wizualny. Wyglądają one lekko i ciekawie;
 • Ponadto zaletą szklanych ścian działowych jest możliwość ich montażu nawet w gotowym i wykończonym wnętrzu. Bałagan związany z postawieniem takiej ściany jest nieporównywalnie mniejszy niż w przypadku tradycyjnych ścian murowanych lub karton gipsowych;
 • Do wad szklanych ścian działowych należy słaba izolacja akustyczna i duża przepuszczalność wilgoci
 • Szklane ściany zapewniają małą prywatność, więc trzeba montować rolety, żaluzje lub wybrać nieco droższe szkło ornamentowe, lacobel albo inne kolorowe tafle szkła;
 • Szklane ściany są trudne w utrzymaniu w czystości. Na takich ścianach widoczny jest każdy odcisk palca i skraplająca się para wodna.

Bez względu na ilość wad szklanych ścian działowych warto na małej przestrzeni zamienić tradycyjne ściany na szklane, które wizualnie łączą przestrzeń zachowując jej odrębny charakter.

Komentarze