Szprosy w oknach - modny dodatek, który odmieni wnętrza domowe

Szprosy w oknachSzprosy mają swoich zwolenników i przeciwników. To forma dekoracji okiennych, która może w ciekawy sposób urozmaicić aranżacje przestrzeni domowej, a także zupełnie zmienić wygląd zewnętrzny posesji. W dzisiejszym wpisie bierzemy pod lupę szprosy w oknach, opisując ich wady i zalety. Nasz poradnik z pewnością pomoże Ci zdecydować, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Czym są szprosy?

Szprosy, nazywane również szczeblinami, mają formę linii dzielących szyby okienne na mniejsze części. Ich głównym przeznaczeniem jest poprawa stylistyki stolarki, a dodatek ten jest widoczny zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Zwykle na takie rozwiązanie decydują się właściciele dworkowych posesji w pałacowym stylu, a także klasycznych domów z dużymi przeszkleniami. Jednak można spotkać coraz więcej nowoczesnych aranżacji, które udowadniają, że szprosy mogą także idealnie wpisać się w modernistyczny styl.

Poszczególne szprosy mogą różnić się grubością oraz kolorem, dzięki czemu można je z łatwością dopasować do odcienia elewacji, stolarki okiennej i drzwiowej, co pozwoli zachować wizualną spójność i harmonię. Ponadto można od razu zdecydować się na okna z firmowo wykonanymi szprosami lub po czasie samodzielnie zastosować je na szybach, wykorzystując w tym celu odpowiednie materiały. Można je zamontować na zewnątrz lub wewnątrz, jednak warto zawsze skorzystać z pomocy fachowca, aby instalacja szprosów była wykonana poprawnie i tym samym prezentowała się estetycznie, gdyż w ich przypadku ważną rolę odgrywa precyzja.

Zalety szprosów

Ogromną zaletą szprosów jest możliwość zupełnej zmiany wyglądu posesji przy niewielkiej inwestycji. W ten sposób z bardzo nowoczesnego lub zupełnie klasycznego domu można stworzyć pałacową posesję, w której dominuje styl glamour. Oczywiście w przypadku naklejanych szprosów, które można zdemontować w każdym momencie. Szprosy są również lekkie wizualnie i dostępne w wielu kolorach, a także łatwe w konserwacji. Można za ich pomocą w mgnieniu oka odświeżyć szyby okienne i to jedna z głównych zalet, którą kierują się inwestorzy.

Wady szprosów

Wady szprosów sprawiają, że niektóre osoby z nich rezygnują, choć wizualnie wpisują się w ich gust. Przede wszystkim elementy te mogą utrudniać mycie okien, gdyż gładka i większa powierzchnia szkła zmienia się na mniejsze szybki, w których łatwiej zbiera się kurz i brud po deszczu, gdy szprosy są zamontowane od zewnętrznej strony.

Ponadto szprosy wykonane z niskiej klasy materiałów po czasie, z uwagi na ciągły kontakt z czynnikami zewnętrznymi, mogą ulec nieestetycznego odkształceniu, przez co, zamiast zdobić okno, będą je szpecić.

Warto także wspomnieć o cenie - o ile montaż szprosów samodzielny nie wiąże się z dużą inwestycją, tak okna z ich dodatkiem czy sam montaż mogą już wyraźnie wpłynąć na podwyższenie ostatecznej ceny.

Wysokiej jakości okna to podstawa - szybki sposób na sprawdzenie ceny

Oczywiście niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na szprosy, czy też stwierdzisz, że to rozwiązanie nie jest dla Ciebie, to podstawą jest wybór wysokiej jakości stolarki okiennej, na której nie warto zaoszczędzać. Ostateczne ceny za tego rodzaju elementy są bardzo zróżnicowane i zależą od wielkości, materiału czy też dodatkowych rozwiązań, w tym również tych antywłamaniowych. Aby poznać wstępną wycenę, która pozwoli przygotować budżet na zakup lub wymianę, warto wykorzystać kalkulator okien, który jest wygodnym i intuicyjnym narzędziem online. W odpowiednich polach wystarczy wpisać wymiary okna, rodzaj konstrukcji, kolor zewnętrzny i wewnętrzny, wygląd samej szyby oraz wybrać system okienny. Parametry te pozwolą w kilka sekund poznać cenę.

Źródło zdjęć: freepik.com.

Komentarze