Sztukateria dekoracyjna w aranżacji wnętrz

Sztukateria dekoracyjnaSztukateria w architekturze wnętrz znana jest od starożytności, rozpowszechniona została w baroku i renesansie, obecnie znów panuje na nią trend w aranżacji wnętrz. Moda na elementy dekoracyjne zwane sztukaterią powraca po kilkunastu latach nieobecności.

W latach 90 ubiegłego wieku były popularne sufity z styropianowych kasetonów, listwy przysufitowe i elementy dekoracyjne jak rozety.

Dziś mamy większy wybór elementów dekoracyjnych i nowoczesne, często niekonwencjonalne podejście do zastosowania sztukaterii we wnętrzach mieszkania czy domu. Sztukateria w prosty sposób dodaje wnętrzom szyku i elegancji.

Rodzaje sztukaterii w aranżacji wnętrz

Obecnie popularne są trzy rodzaje sztukaterii, które montuje się we wnętrzach mieszkań i domów. Najbardziej zbliżona do oryginalnej sztukaterii pałacowej i stosowanej w starych kamienicach jest sztukateria gipsowa. Ten rodzaj sztukaterii jest zarówno ciężki jak i bardzo kruchy i delikatny. Dlatego często jest zbrojony włóknem szklanym. Wymaga również fachowej wprawy przy montażu.

Drugi rodzaj to znana w latach 90 ubiegłego wieku sztukateria styropianowa. Jest ona łatwa w montażu, montuje się ją na klej do sztukaterii, poza tym jest lekka, poręczna, nietoksyczna i tania. W prosty sposób można ją pomalować na wybrany kolor, emulsją do ścian. Jednak nie daje ona takiego efektu jak pozostałe rodzaje sztukaterii.

Trzeci i najbardziej popularny w ostatnim czasie rodzaj to sztukateria poliuretanowa. Nie obciąża konstrukcji ścian we wnętrzu tak jak w przypadku sztukaterii gipsowych. Cechuje ją lekkość, łatwy montaż, elastyczność, odporność na wilgoć, zmywanie i uderzenia. Idealnie sprawdzi się w kuchni czy łazience. Potrafi dopasować się do nierówności na powierzchni ścian.

Sztukateria dekoracyjna na ścianie

Wybór elementów dekoracyjnych

Dzięki bogatej gamie form, motywów i rozmiarów dekorów sztukaterii możemy stworzyć niepowtarzalny klimat w naszym mieszkaniu. Wybór elementów dekoracyjnych ze wszystkich trzech rodzajów sztukaterii mamy olbrzymi. Do ozdabiania ścian używa się listwy ścienne, listwy przypodłogowe, listwy okienne, kolumny i pilastry, elementy ozdobne jak rozety, kroksztyny ( np. jako wsporniki do półek). Do ozdobienia sufitów używa się listwy sufitowe, listwy przysufitowe, narożniki, gzymsy, rozety. Sztukateria daje możliwość wykończenia oryginalnych detali architektury wnętrz jak kolumny lub łuki. Odpowiednie użycie sztukaterii pomoże poprawić proporcje pomieszczenia. Można optycznie powiększyć pomieszczenie np. poprzez zamontowanie ozdobnych listew w poziomie, dodać wysokości pomieszczeniu poprzez pilastry i kolumny. Wysokie pomieszczenie wyda się niższe gdy zamontujemy gzyms poniżej sufitu.

Zastosowanie sztukaterii we wnętrzach

Obecnie w architekturze wnętrz panuje trend na łączenie klasycznej sztukaterii z nowoczesną aranżacją. Takie zestawienie pozwala na stworzenie wnętrza o eklektycznym i oryginalnym charakterze z nutą ekstrawagancji. Możliwości jest wiele. Nowoczesną lampę sufitową efektownie można zestawić z klasyczną rozetą pomalowaną na intensywny, neonowy kolor. Rozety i medaliony zamontowane na ścianie najlepiej pomalować w tym samym kolorze co ma ściana. W tym przypadku ściana powinna być w intensywnym kolorze. Tworzy to ciekawy efekt. Atrakcyjnym pomysłem jest zastosowanie dwóch różnych listew przysufitowych. Prosta listwa zasłania zainstalowane za nią oświetlenie punktowe. Druga ozdobna, szersza listwa jest ładnie oświetlona. Całość wygląda bardzo efektownie i nadaje wnętrzu szyku i elegancji. Listwy ścienne mogą posłużyć za oryginalną ramę do lustra.

Sztukateria pasuje do różnych rodzajów wnętrz. Najlepiej odnajduje się w stylach:

  • styl dworski,
  • styl gustawiański,
  • styl glamour,
  • styl retro,
  • styl art deco,
  • styl pop art.

Również efektownie można zastosować ją w aranżacjach nowoczesnych, surowych i minimalistycznych, w loftach.

Komentarze

Krzysztof
Dlaczego ograniczać się tylko do sztukaterii w wersji klasycznej? :) Obecnie listwy dekoracyjne, to nie tylko nowoczesne materiały jak poliuretan, styropian czy polimery, ale także współczesne wzornictwo. Listwy przysufitowe otrzymały bardziej proste, kanciaste formy, przy czym możemy je wykorzystać jako np listwy oświetleniowe, wkładając za listwą LED. Obecnie dużym zainteresowanie m cieszą się listwy karniszowe, gdy chcemy ukryć prowadnice do karniszy czy szyny. Tego rodzaju listwy wykonane są z polimerów i są stosunkowo sztywne. Proste listwy do nowoczesnych wnętrz, to także wysokie listwy przypodłogowe, często jako aluminiowe, jednak na ogół białe. Co więcej takie listwy możemy zamówić jako pomalowane firmowo np według wzornika RAL lub NCS.
http://www.yourdecor.pl