Tapeta z włókna szklanego - właściwości, cena, montaż, malowanie

Tapeta z włókna szklanegoTapeta z włókna szklanego zwana również szklaną tapetą to okładzina ścian do zadań specjalnych.

Powstaje w kilku etapach. Pierwszym jest tkanie, podczas którego tapeta otrzymuje określony wzór i fakturę. Kolejny to sprasowanie, podczas którego następuje połączenie tkaniny ze specjalnymi włóknami szklanymi. Te ostatnie otrzymywane są w dedykowanym procesie wytwarzania szkła, które znajduje zastosowanie tylko i wyłącznie w produkcji tapet.

W skomplikowanym procesie technologicznym otrzymuje się tapetę, którą jak było wspomniane określić mianem produktu do zadań specjalnych. Jest odporna na czynniki mechaniczne i zewnętrzne, ma właściwości antyalergiczne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Ponadto jest to rodzaj tapety, który pozostanie na ścianach w niezmienionej formie przez wiele lat. Szklane tapety najczęściej występują w kolorze białym lub beżowym i po naklejeniu wymagają malowania. Na szczęście można je wielokrotnie pokrywać farbą, nie tracąc na jakości wzoru.

Tapety z włókna szklanego - wzornictwo

Tapety z włókna szklanego dostępne są w dwóch wersjach, gładkiej przypominającej ścianę oraz z fakturą. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama wzorów tapet z włókna szklanego. Od zwykłych splotów typu warkocz czy jodełka, po te do złudzenia przypominające tapetę wydzierganą z włóczki lub o splocie identycznym z występującym na popularnych tkaninach jak len czy płótno.

Tapeta z włókna szklanego wzór 2

Tapeta z włókna szklanego wzór 3

Malowana tapeta z włókna szklanego

Tapeta z włókna szklanego wzór 1

Zalety tapety z włókna szklanego

  • długowieczna, tapeta z włókna szklanego zachowuje swoje właściwości i piękny wzór nawet przez 30 lat;
  • możliwość wielokrotnego malowania i zmian koloru;
  • odporna na wilgoć;
  • ognioodporna;
  • antyalergiczna (nie przyciąga kurzu, nie mnożą się na niej roztocza);
  • antybakteryjna, włókna szklane podobnie jak szkło nie jest pokarmem dla żadnych organizmów żywych;
  • wolna od pleśni i grzybów;
  • odporna na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i obicia;
  • ściany pokryte tapetą z włókna szklanego oddychają, co zapobiega powstawaniu wilgoci i nieprzyjemnych zapachów;
  • tapeta jest dostępna w dwóch wersjach gładkiej i fakturowanej;
  • nie wydziela żadnych zapachów i substancji chemicznych, jest produktem, który posiada atest higieniczny;
  • włókno szklane nie pyli;
  • dużą zaletą tego materiału jest fakt, że można go przyklejać na wszystkich rodzajach podłoża. Tapeta ta zachowuje taką samą przyczepność na ścianach surowych jak beton, sklejka, czy płyty gipsowe, jak otynkowanych powierzchniach;
  • jest odporna wilgoć i parę wodną, dlatego doskonale sprawdza się w kuchni i łazience.

Ściana pod tapetę szklaną nie wymaga szpachlowania i zaprawiania niedoskonałości, tapeta chroni ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Wady tapet z włókna szklanego. Cena

Największą ale nie jedyną wadą tapety jest jej cena. Za rolkę tapety z włókna szklanego trzeba zapłacić od około 100 do nawet 300 zł. Jednak należy wziąć pod uwagę długi okres użytkowania, podczas którego możemy wielokrotnie zmieniać kolor ścian, bez konieczności szpachlowania powstałych uszkodzeń powierzchni. Kolejna wada tapet szklanych to trudność usunięcia ze ściany. W większości przypadków tapeta trzyma się tak dobrze ściany, że przy próbach usunięcia odpada z tynkiem.

Klej do tapet z włókna szklanego - jaki wybrać?

Wybór kleju do tapety szklanej odgrywa kluczową rolę, gdyż to od niego będzie zależał efekt. Należy pamiętać, że w tym wypadku klej będzie aplikowany nie tylko pod tapetę, nakładamy go również na wierzchnią stronę okładziny ściennej. Najlepszy klej do tego rodzaju tapet nie powinien zasychać przed upływem 60 minut po naklejeniu brytu (pasa tapety) i dłużej niż 180 min. Czas wiązania kleju najczęściej jest nieco krótszy niż podany przez producenta, co ma bezpośredni związek z temperaturą powietrza (w ciepłych pomieszczeniach klej szybciej zastyga). Do tapet z włókna szklanego kupujemy klej w formie wodorozpuszczalnej masy, nigdy nie należy stosować kleju w proszku do szklanej tapety. Dlaczego tak ważny jest czas, w którym tapeta zostanie na dobre przytwierdzona do ściany? Jest to ostatni moment, w którym możemy dokonywać poprawek, wygładzać, wypuszczać powietrze, rozcierać ewentualne grudki, a także wyrównywać położenie brytu. Należy pamiętać, że potrzebna ilość kleju jest uzależniona od grubości wzoru na tapecie, te o zdecydowanej wypukłej fakturze "wchłoną" więcej kleju niż gładkie.

Montaż tapety z włókna szklanego

Jak przygotować ścianę do klejenia szklanej tapety?

W zależności od podłoża ten etap prac będzie zróżnicowany. Jak już było wspomniane tapetę z włókna szklanego możemy kłaść na każdy rodzaj ściany, jednak by efekt był zadowalający, a sam montaż przebiegał bez problemów, powierzchnia powinna być odpowiednio przygotowana. Ściany z płyt G-K oraz te pokryte szpachlą gipsową wymagają gruntowania, surowe cementowe oraz o porowatej strukturze należy pokryć pokostem. Niestety materiał ten ma charakterystyczny nieprzyjemny i drażniący zapach, który może przeszkadzać, a nawet zniechęcać do dalszej pracy. Fachowcy znają jednak sposób, dzięki któremu pokost będzie wydzielał mniej ostrą woń. Przed nałożeniem kleju całą powierzchnię ściany obficie moczymy zimną wodą za pomocą grubego wałka lub ławkowca.

Jak przykleić tapetę z włókna szklanego?

Klej do tapet z włókna szklanego najczęściej kupujemy w formie ciekłej, inaczej niż w przypadku tradycyjnych tapet. Za pomocą pędzla typu ławkowiec lub dużego, futerkowego wałka nakładamy go na ścianę (odwrotnie niż w przypadku tapet tradycyjnych). Klejem pokrywamy tylko powierzchnię odpowiadającą wymiarom jednego paska okładziny ściennej. Optymalna warstwa kleju ma grubość od pół do półtora mm i jest uzależniona od grubości wzoru. Tapetowanie zawsze zaczynamy od górnego narożnika. Nakładaną tapetę sukcesywnie i wraz z postępem klejenia wygładzamy powierzchnię np. nieostrą szpachelką z tworzywa sztucznego. Zanim przystąpimy do kolejnego brytu, należy wykorzystać czas, w którym tapeta jeszcze nie została na dobre przytwierdzona do ściany na ewentualne korekty. Kolejny pas przyklejamy, dokładając tapetę dokładnie do brzegu poprzedniego brytu, tak by nie tworzyć żadnych zakładek, ani przerw pomiędzy brytami. Po upływie doby od przyklejenia ostatniego fragmentu szklanej tapety powierzchnię można pokryć rozrzedzonym klejem za pomocą ławkowca. W ten sposób zabezpieczymy powierzchnię przed nasiąkaniem farbą, co z kolei zmniejszy ilość nakładanych warstw koloru. Po upływie 72 godzin ściany są gotowe do malowania. Samo klejenie tapety z włókna szklanego jest łatwiejsze niż w przypadku tradycyjnych tapet.

Malowanie tapety z włókna szklanego

Jak wybrać farbę do tapety?

Najlepszym typem farby do tapet z włókna szklanego są lateksowe, jednak zarówno amatorzy, jak i fachowcy podkreślają, że wybór marki ma tutaj drugorzędne znaczenie. Tapeta zabezpieczona od zewnątrz klejem będzie w mniejszym stopniu chłonęła farbę i kolor. Przyczepność materiału powinna być równomierna na całej powierzchni. Problematyczny natomiast jest sam proces nakładania farby, która stawia opór bez względu na narzędzie, którym jest aplikowana. Najlepiej do tej czynności sprawdza się wałek z długim, puchatym futerkiem, choć zdarza się, że ławkowiec również jest wykorzystywany.

Komentarze