Tapety ścienne - łatwy sposób na ciekawą odmianę

Tapety ścienneJeżeli jesteś wiecznym reformatorem i lubisz często zmieniać charakter swojego otoczenia - z pewnością co najmniej raz rozważałeś zastosowanie tapet ściennych w swoim domu lub mieszkaniu. Nowoczesne rozwiązania tego typu to bardzo wygodny, szybki i co najważniejsze, niezwykle łatwy sposób na to, by zmienić wygląd naszych ścian. Dawniej - kładzenie tapet było stosunkowo żmudnym przedsięwzięciem, a same tapety (najczęściej wykonane z papieru) szybko się niszczyły. Dziś ten obszar rynku oferuje całkiem odmienne, nowoczesne i wydajne produkty.

Szykujemy się do zakupu - co warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć przed zakupem tapety? Przede wszystkim, warto określić, gdzie planujemy ją położyć. Dziś można to zrobić nawet w przestrzeni kuchennej lub łazienkowej. W tych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się tapety ścienne Wallcolors, wykonane z winylu na podłożu fizelinowym. Są odporne na zachlapania (również tłuste). Można je także przecierać wilgotną ściereczką. Łatwość montażu oraz możliwość niewymagającej większego wysiłku konserwacji - to główne plusy takiego rozwiązania.

Gramatura i faktura tapet ściennych

Przed zakupem upewnijmy się (o ile producent lub dystrybutor nie podaje takich informacji na swojej witrynie) jaka jest gramatura danej tapety ściennej. Przyjmuje się, że wartość 265g dla wersji winylowej to pewne optimum. W przypadku tapety samoprzylepnej ta wartość powinna wynosić przynajmniej 160g.

Dobrze też sprawdzić, z jakich tuszy korzystał wytwórca, podczas nanoszenia wzoru lub grafiki na powierzchnię. Renomowany dostawca tuszu będzie zawsze dobrym znakiem - to przełoży się na trwałość naszego nowego nabytku oraz jego jakość wizualną. Dobrze też mieć na uwadze, że tapeta winylowa najczęściej nie ma 100% gładkiej faktury. Powierzchnia jest lekko ziarnista, lecz nie jest to zauważalne na tyle, by psuło efekt. Ziarenka nie są większe od drobin piasku.

Tapeta winylowa a samoprzylepna

Tapet winylowych (w odróżnieniu od tapet samoprzylepnych) z zasady nie można odkleić i przenieść w inne miejsce. Warto dobrze przemyśleć miejsce i zasięg montażu, gdyż będzie to operacja jednorazowa.

Dobre jakościowo tapety samoprzylepne można odklejać i przyklejać ponownie. Ich gramatura (gęstość) jest niższa, są cieńsze niż tapety winylowe. Natomiast, gdy chodzi o żywość kolorów i wrażenia wizualne - nie będzie większej różnicy. Jeżeli to przede wszystkim leży nam na sercu, prawdopodobnie lepiej zdecydować się na wariant samoprzylepny (zwykle jest on nieco tańszy).

Przed montażem przeczytajmy uważnie instrukcję

Większość dzisiejszych producentów i dystrybutorów dołącza do oferowanych wyrobów niezbędne akcesoria do montażu, czyli drobne narzędzia, jak rakla do klejenia, nożyki do przycinania, ołówki, etc. Zadbajmy także o to, by starannie przeczytać załączoną instrukcję - nawet w przypadku, gdy znamy się na montażu tapet. Każdy producent wykorzystuje trochę inny klej, może to skutkować nieco odmiennymi wymaganiami co do schnięcia jak i samego położenia.

Najważniejsza zaleta - ogromny wybór dostępnych wzorów

Na koniec parę słów o najważniejszej zalecie nowoczesnych tapet ściennych. Ich głównym plusem jest wprost nieprzebrane bogactwo - nieraz niezwykle efektownych - wzorów, grafik lub jednolitych kolorów. Często oferowanym obecnie rozwiązaniem jest też nanoszenie zdjęć, które pochodzą od klienta na wybrany rodzaj tapety ściennej. Możemy wybierać spośród motywów roślinnych, zwierzęcych, imitacji szpalt starych gazet, pejzaży… Słowem - jest w czym wybierać, nawet gdy jesteśmy wymagającym nabywcą. Wspomniana zaleta, w połączeniu z łatwością montażu i konserwacji - tworzy bardzo dobrą alternatywę dla tradycyjnego malowania lub ewentualnie położenia płytek.

Komentarze