Trawnik z rolki - zalety, zakładanie, pielęgnacja

Trawnik z rolkiCzy możliwe jest stworzenie pięknego soczyście zielonego trawnika w ciągu jednego popołudnia? Tak, w dodatku jest to dość łatwe. Trawnik w rolce jest równy, żywo zielony, a jego położenie zajmuje zwykle jedno popołudnie. Nie trzeba siać nasion, czekać aż wzejdą, ani robić żadnych dosiewek. Trawnik od razu po założeniu wygląda idealnie.

Zadbany trawnik to nieodzowny element każdego ogrodu. Stanowi on tło dla krzewów, drzew i rabat kwiatowych łącząc je harmonijnie w dopełniającą się całość. Nic tak nie szpeci wyglądu ogródka, jak rzadki, źle przycięty trawnik z licznymi prześwitami. Założenie trawnika z rolki to szybsza i łatwiejsza metoda niż tradycyjny siew. Jednak, aby trawa dobrze rosła i wyglądała estetycznie, również konieczna jest jej systematyczna pielęgnacja. Nie bez znaczenia jest też należyte przygotowanie miejsca pod zakładany trawnik. Sprawdź, jak założyć trawnik z rolki.

Trawnik z rolki - zalety

Dlaczego warto założyć trawnik z rolki? Szybki efekt to nie jedyna zaleta takiego rozwiązania. Decydując się na gotowy trawnik rolowany, zyskujesz:

Równomierną powierzchnię trawy od razu po założeniu trawnika
Po rozwinięciu rolki powierzchnia podłoża jest równo pokryta trawą. Nie ma mowy o żadnych prześwitach, czy pustych przestrzeniach.

Dużą pewność, że trawa się przyjmie
Szansa na to, że murawa z rolki się nie przyjmie, jest naprawdę bardzo niewielka. Trawa z rolki sprawdzi się właściwie na każdej powierzchni - również tam, gdzie założenie tradycyjnego trawnika jest trudne. Przykładowo nasiona zasiane na powierzchni pochyłej nierównomiernie kiełkują i z łatwością są wymywane przez deszcz. W przypadku trawnika z rolki ten problem nie istnieje. Ponadto trawa z rolki jest stosunkowo odporna na przymrozki i bardzo łatwo się regeneruje.

Możliwość założenia trawnika przez większą część roku
Darń z rolki można układać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W przypadku trawy z siewu okno czasowe na założenie trawnika jest znacznie krótsze. Co prawda najlepszy czas na rozkładanie trawy z rolki to późna wiosna, późne lato i wczesna jesień, ale trawie nic się nie stanie także, jeśli położysz ją na przykład z początkiem marca, czy pod koniec października, gdy występuje większe ryzyko przymrozków.

Trawnik z rolki - zakładanie krok po kroku

Murawa z rolki stanowi gotowy rulon ziemi z już wyrośniętą dojrzałą trawą. Tego rodzaju trawnik produkowany jest albo poprzez odcinanie pasów trawy z gruntu, albo przez ich zwijanie z folii. Dobrej jakości trawnik z rolki od razu po położeniu wygląda spektakularnie i z łatwością się przyjmuje. Sprawdź jak kłaść murawę z rolki.

1. Przygotowanie podłoża pod trawnik

Najlepsze na rozkładanie trawy z rolki są umiarkowanie ciepłe dni z odrobiną deszczu. Najmniej korzystne z kolei są te bardzo upalne oraz z silnym deszczem. Przed przystąpieniem do rozwijania pasów trawy, koniecznie dokładnie oczyść podłoże z kamieni oraz chwastów. Usuń również wszelkie inne niepotrzebne elementy - jak resztki cegieł oraz materiałów budowlanych, korę, czy pozostałości pni. Tego rodzaju elementy negatywnie wpływają na przekorzenianie się trawy i mogłyby spowodować, że się nie przyjmie. Należy pamiętać również o:

  1. porządnym przekopaniu ziemi,
  2. sprawdzeniu jej struktury oraz odczynu.

Jeżeli okaże się, że podłoże jest mocno gliniaste, dobrze jest wymieszać je z piaskiem, co sprawi, że będzie lżejsze. Z kolei idealne dla trawnika pH to między 5,5 a 6,5. Jeśli okaże się ono niższe, to mamy do czynienia ze zbyt kwaśną glebą. Rozwiązaniem tego problemu jest wymieszanie wierzchniej warstwy podłoża z kredą lub wapnem. Są one dostępne w każdym centrum ogrodniczym, a instrukcję ich użycia są na opakowaniu.

2. Wyrównanie terenu pod murawę

Po oczyszczeniu, przekopaniu i przygotowaniu podłoża, dobrze wyrównaj jego powierzchnię. Nie powinny się na niej znajdować żadne wgłębienia ani uwypuklenia, ponieważ z ich powodu z niektórych częściach murawy będzie po deszczu zbierać się woda, co może prowadzić do gnicia trawy. Przed przystąpieniem do rozwijania darni, warto też dobrze ubić powierzchnię ziemi.

3. Rozwijanie pasów trawy z rolki

Pamiętaj, że aby trawa dobrze się przyjęła, powinieneś rozłożyć ją na miejscu docelowym w ciągu doby od zakupu. Najlepiej jednak zrobić to jak najszybciej po przywiezieniu. Układanie pasów z trawy jest proste. Rozwijaj je po prostu z rolki ściśle jeden przy drugim. Zwróć także szczególną uwagę na to, by przylegały one do siebie, ale na siebie nie nachodziły. Pamiętaj, aby rolki trawy rozwijać w jednym kierunku. Zapewni to idealny wygląd trawnika. Jeśli będziesz rozwijać je na przemian, wówczas powstanie wrażenie wyraźnych pasów, które zneutralizują się dopiero po co najmniej kilku miesiącach. Po rozłożeniu trawy dokładnie dociśnij ją do ziemi. Zdecydowanie ułatwisz przekorzenianie się nowo położonej murawy, wykonując wałowanie.

4. Korekta i pielęgnacja trawnika

Na koniec ostrym nożem wyrównaj krawędzie trawnika do pożądanego kształtu. Ścinkami uzupełnij ewentualne przesunięcia lub braki. Pamiętaj również o obsypaniu zewnętrznych krawędzi trawnika ziemią, aby trawa w tych miejscach nie usychała. Zaraz po rozłożeniu darni, powinieneś ją też dobrze podlać. Ukorzenianie trawnika z rolki, w zależności od warunków pogodowych i rodzaju zastosowanej trawy, trwa od kilku dni do około dwóch tygodni. To, czy trawa już się ukorzeniła, sprawdzisz, próbując nieco unieść kawałek darni. Jeśli nie da się tego zrobić, to znaczy, że źdźbła są już porządnie przyrośnięte do podłoża. Przez pierwsze tygodnie po założeniu trawnika z rolki, pamiętaj o codziennym umiarkowanym jego podlewaniu. Unikaj również częstego chodzenia po murawie, ponieważ nadmierna eksploatacja negatywnie wpływa na proces ukorzeniania się trawy.

Czy trawnik z rolki może się nie przyjąć?

W praktyce jest to bardzo rzadka sytuacja. Kluczem do sukcesu jest wybór dobrej jakości trawy, jej odpowiednie rozłożenie oraz pielęgnacja przez kilka pierwszych tygodni po założeniu trawnika. Dokonując zakupu murawy w rolkach, zwróćmy uwagę na takie kwestie jak:

Zabarwienie źdźbeł trawy
Powinny one być intensywnie zielone. Wszelkie żółte lub brązowe fragmenty mogą świadczyć albo o przesuszeniu trawy, albo o jej zlaniu i gniciu.

Jednolitość darni
Pomiędzy źdźbłami trawy nie powinny znajdować się żadne chwasty.

Stan ziemi w rolce
Nie powinna ona być ani bardzo przesuszona, ani nadmierne zalana, ponieważ oba przypadki mogą być przyczyną tego, że trawa będzie mieć uszkodzone korzenie i nie przerośnie podłoża, na którym ją rozłożymy.

Dzięki trawie z rolki w ciągu jednego dnia można nie do poznania odmienić oblicze swojego ogrodu, posesji przed domem, czy siedzibą firmy. Natychmiastowy spektakularny efekt to niewątpliwie największa zaleta tego rozwiązania. Jeżeli obawiasz się, że sam nie podołasz położeniu trawnika, skorzystaj z usług specjalistycznej firmy ogrodniczej.

Komentarze