Twój taras - Twoje sanktuarium

Taras drewnianyCoraz więcej ludzi docenia miejsca, gdzie można odpocząć nie tylko od pracy, znajomych, ale także od komórek bądź komputerów. Idealnym rozwiązaniem jest własny taras. Miejsce blisko domu a na łonie natury.

Co warto wziąć pod uwagę przy budowaniu tarasu?

Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Niezależnie od tego czy chcemy stworzyć wyjątkowe miejsce przy jednorodzinnym domu, szeregowcu czy nawet w mieszkaniu musimy się zastanowić, czy chcemy eksponować otoczenie naszego ogrodu czy wręcz odcinać się od zewnętrznego świata. W przeciwnym razie nasz taras[ nie będzie spełniał wszystkich naszych oczekiwań.

Jeśli dookoła roztaczają się piękne widoki, mamy ciszę i spokój naturalnie wówczas nie będziemy budować szczelnych ścian wokół naszego tarasu. Jednak jeśli mamy głośnych sąsiadów lub nieatrakcyjne otoczenie weźmy pod uwagę wygłuszenia i przysłonięcie niechcianych elementów otaczającej nas scenerii. Podczas budowania tarasu być może wystarczy wstawienie pojedynczej, ładnej drewnianej ściany lub kraty, po której będzie mogło wspinać się ozdobne pnącze. Uzyskamy w ten sposób naturalną i niezwykle estetyczną osłonę przed oczami wścibskich sąsiadów.

Jeśli chodzi o lokalizację i otoczenie warto pamiętać o tym, że miejsce, które wybierzemy do wypoczynku nie tylko narażone jest na hałas, ale także na zapachy. Zaleca umieszczenie wypoczynków jak najdalej od kompostowników i śmietników (nie tylko naszych).

Dobrą praktyką jest zrobienie wyjścia na taras z salonu lub innego pomieszczenia, które służy do spotkań bądź rekreacji. Przed budową tarasu dobrze jest się też upewnić czy będziemy mieli łatwy dostęp do wody. Jeśli lubimy jej szum, będziemy mogli w prosty sposób zasilić naszą sadzawkę lub małą fontannę. Sprytne przyłącze wodne ułatwi nam także przeprowadzanie porządków na naszym tarasie. Powierzchnia tarasu musi zostać wykonana w taki sposób, żeby zapewniony został swobodny odpływ wody.

Taras

Jak zrobić taras w wersji "ogród"?

Chyba każdy marzy o tym, aby jego taras był naprawdę malowniczym miejscem. W tym celu warto postawić na dobrze dobrane rośliny, które - co niezwykle ważne - mogą pełnić kilka różnych funkcji oraz realizować swoje zadania. O jakich funkcjach mowa?

  • gwarantują przyjemny zapach;
  • zapewniają relaksujący szum;
  • dają owoce lub same w sobie są jadalne;
  • chronią przed wiatrem, słońcem czy spojrzeniami wścibskich osób.

Jak widać, rośliny na tarasie to prawdziwy niezbędnik. Ale na jakie najlepiej byłoby się zdecydować? Jeżeli zależy nam na doznaniach zapachowych, najlepszym rozwiązaniem będzie lawenda, bez, piwonie, azalie, różaneczniki bądź - gdy chcemy zdecydować się na drzewa - lipy. Dla osób, które uwielbiają szum liści, świetną propozycją będą wierzby. Oczywiście, szumiące. Chcąc schować się przed wścibskimi spojrzeniami, warto zainteresować się bluszczem bądź glicynią. Nie tylko stworzą doskonałą zasłonę przed niechcianymi spojrzeniami, ale dodatkowo są wyjątkowo niewymagające, jeżeli chodzi o warunki i opiekę.

Perfekcyjne panie domu z pewnością zechcą mieć na swoim tarasie różnego rodzaju jadalne rośliny. Warto zatem postawić na różne zioła, które z pewnością dodatkowo przydadzą się podczas wspólnych spotkań przy grillu bądź do sałatek. Doskonałym rozwiązaniem mogą być także wszelkiego rodzaju poziomki, truskawki, borówki, maliny, jeżyny czy agrest. Nie tylko wspaniale pachną i wyglądają, ale dodatkowo gwarantują nam dostęp do świeżych, smacznych owoców, które nie zostały potraktowane żadnym środkiem owadobójczym.

Taras

Chcąc być jak najbliższej natury, warto zdecydować się na drewno, jako materiał tarasowy. Ale jak zbudować taras drewniany? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest aż tak trudna, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że odpowiednio zabezpieczone drewno świetnie radzi sobie w warunkach ogrodowych. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że takie drewniane rozwiązanie ma zarówno szereg zalet, jak i wad, dlatego zanim się na nie zdecydujemy, warto rozważyć wszelkie "za i przeciw".

Jeżeli chodzi o zalety drewnianego tarasu to największą jest fakt, iż bardzo łatwo się go wykonuje. Ponadto jest to szczególnie korzystne rozwiązanie w sytuacji, kiedy posiadamy małe dzieci, gdyż powierzchnia nie jest silna a drewno świetnie amortyzuje ewentualne upadki. Dla estetów nie bez znaczenia pozostanie fakt, iż drewno doskonale komponuje się z zieloną roślinnością i wygląda to bardzo naturalnie i elegancko. Dodatkową zaletą tego materiału jest również fakt, iż taki taras można bardzo łatwo dopasować do wyglądu domu i poprzez malowanie możemy nadać mu kolor. Trzeba pamiętać jednak o tym, że drewno nie jest materiałem pozbawionym wad. Najważniejszym jest to, że wymaga ono regularnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz odpowiedniego zabezpieczenia. Ale to nie wszystko. Dodatkowo drewno jest bardzo wymagające w czyszczeniu.

Mimo wszystko drewniane tarasy cieszą się niegasnącą popularnością wśród osób, które chcą posiadać swoją własną strefę relaksu. Naturalny wygląd drewnianego tarasu bez wątpienia sprawia, że stanowi on świetną dekorację każdego domu oraz ogrodu. Jeżeli dodatkowo zadbamy o odpowiednią roślinność, która sprawi, że odpoczywając na tarasie nie będziemy narażeni na wścibskie spojrzenia z zewnątrz, spędzanie na nim czasu będzie naprawdę dużą przyjemnością. Mimo że posiadanie własnego tarasu wymaga niemało pracy, warto poświęcić swój czas i zaangażowanie, aby stać się właścicielem swojego własnego sanktuarium - miejsca idealnego do relaksu.

Autor: www.ogrodolandia.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze