Układanie płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne - układanieJednym z najbardziej popularnych sposobów wykańczania powierzchni ścian i podłóg w łazienkach czy w kuchniach, jest układanie na nich płytek ceramicznych. Przed rozpoczęciem układania wybranych płytek należy jednak odpowiednio przygotować do tego celu podłoże. W przeciwnym wypadku płytki będą krzywo ułożone, albo szybko odpadną od ściany lub będą się ruszać na podłodze. Jak podejść do tego zadania?

Przygotowanie podłoża

Od solidności realizacji tego kroku bardzo wiele zależy, przede wszystkim dobre trzymanie się płytek i ich właściwy wygląd. W pierwszej kolejności należy oczyścić podłoże - ściany czy podłogę, gdzie mają znaleźć się płytki. Najpierw trzeba pozbyć się poprzedniego pokrycia podłoża - poprzednich płytek, wraz z klejem znajdującym się pod nimi, paneli, wykładziny, a także wszelkich innych elementów. Pamiętać przy tym należy, że pozostawione części starej zaprawy klejowej, brudy, tłuszczu, kurzu, resztek kleju, farby i tynków, powodują zmniejszenie przyczepności kładzionej na nie zaprawy klejowej, a więc i samych płytek.

Zanim zaczniemy rozrabiać zaprawę klejową do płytek i kłaść ją na ściany lub podłogę, czyli wszędzie tam, gdzie docelowo mają się znaleźć płytki, musimy upewnić się, czy podłoże jest czyste i trwałe. Obluzowane części tynku także muszą być usunięte. Podłoże trzeba stopniowo osuszać, a wilgotność powietrza powinna być w danym pomieszczeniu mniejsza niż 4 proc. Dlatego najlepiej dokonywać takich prac przy całkowicie włączonych grzejnikach, osuszaczach powietrza oraz zapewnieniu dobrej wentylacji. Jeśli podłoże będzie nierówne i brudne, nawet najlepszy klej lub zaprawa klejowa do płytek ceramicznych okażą się nieskuteczne w działaniu, a po położeniu płytki mogą pękać, a nawet odpadać, przez co cały remont pójdzie na marne.

Gruntowanie podłoża

Po dokładnym oczyszczeniu podłoża i jego osuszeniu, można przystąpić do gruntowania. Prace te wykonywane są przy użyciu specjalnych emulsji gruntujących, dostępnych w marketach i sklepach budowlanych. Gruntowanie jest ważnym etapem remontu, ponieważ zwiększa przyczepność kleju i skutecznie reguluje chłonność podłoża.

Klejenie płytek

Płytki ceramiczne układa się na ścianach i podłodze z zastosowaniem kleju lub zaprawy klejowej. Oba materiały budowlane należy używać zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na etykiecie, ulotce lub samym produkcie i jego opakowaniu. Po wymieszaniu zaprawy klejowej z wodą mechanicznie lub ręcznie należy odczekać parę minut, aż woda rozpuści zaprawę, a następnie ponownie ją wymieszać. Będziemy mieli wówczas pewność, że zaprawa jest gotowa do nanoszenia na ścianę.

Zanim płytki zostaną przyklejone na zaprawę klejową lub klej do uprzednio zagruntowanej ściany, można je ułożyć na sucho, sprawdzając czy wzór się zgadza, albo czy nie mają różnych odcieni, co często zdarza się w przypadku różnych serii tego samego produktu. Warto kupić od razu przy planowaniu remontu o 10 proc. więcej płytek, aby później nie brakło ich. Jeśli chcemy układać płytki nie prosto, ale na przykład w karo, musi być ich nawet o 15 proc. więcej.

Z fugami czy bez?

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne przy remontowaniu kuchni czy łazienki jest układanie płytek bez fug. Trzeba jednak mieć doświadczenie, aby położyć równo płytki na szlif, dzięki czemu mogą one utworzyć jedną, stałą powierzchnię. Żadna nie może być wówczas ułożona krzywo, albo choćby o milimetr wyżej lub niżej od drugiej.

Chcąc samemu przeprowadzić remont łazienki lub kuchni i położyć w takim pomieszczeniu płytki, lepiej jednak będzie zdecydować się na układanie płytek z fugami. Odstępy będą równe, jeśli wykorzystamy do tego celu specjalne krzyżyki, dostępne w każdym sklepie z materiałami wykończeniowymi.

Przed rozpoczęciem układania płytek trzeba wiedzieć, czy będą one układane prosto, na rąb czy w karo. Od tego bowiem zależy, ile materiał u wykończeniowego będzie trzeba kupić.

Autor: www.majsterdamian.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze