Urządzanie kuchni - meble na zamówienie i modułowe

Meble kuchenne na zamówienieUrządzanie kuchni - meble na zamówienie i modułowe

Duży błąd popełnia ten, kto w czasie urządzania mieszkania traktuje kuchnię nieco po macoszemu. Najczęściej ogromną wagę przywiązujemy do salonu czy sypialni, kuchni zaś nierzadko poświęcamy mniej uwagi niż na to zasługuje. Jeżeli już raz taki błąd popełniliśmy, przy następnym remoncie należy to zmienić.

Jak to zrobić? Po pierwsze należy uświadomić sobie to, iż w kuchni spędzamy o wiele więcej czasu niż nam się wydaje. Kuchnia musi być funkcjonalna. Wówczas przygotowywanie posiłków oraz picie porannej kawy będzie wyjątkowo przyjemne. Oczywiście estetyka także się liczy, ale nie zapominajmy o wspomnianej funkcjonalności.

Wystrój kuchni

Kuchni należy w tym miejscu poświęcić sporo uwagi. Musimy na początek zastanowić się nad tym, czego chcemy i jaki styl się nam podoba. Możemy postawić na styl nowoczesny, bardziej tradycyjny czy nawet retro. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, wybierzmy zarówno meble jak i dodatki w takim stylu, który się nam podoba, poprzez który w jakiś sposób możemy wyrazić samych siebie.

Urządzanie dużych pomieszczeń jest nieco łatwiejsze niż urządzanie tych małych, bo nie musimy "walczyć" o każdy centymetr przestrzeni i martwić się o to, czy zmieścimy w kuchni lodówkę lub zmywarkę do naczyń. Jednak właściciele małych kuchni nie muszą martwić się zanadto, ponieważ jeśli tylko dobrze wszystko zaplanować, mała kuchnia także będzie niezwykle funkcjonalna. Mała kuchnia ma wiele plusów, a jednym z podstawowych jest mniejszy koszt urządzenia i wyposażenia jej.

Meble kuchenne

Jeśli chodzi o meble kuchenne, do wyboru mamy meble na zamówienie oraz meble modułowe. Jakie wybrać?

Przede wszystkim należy dowiedzieć się, czym owe meble się charakteryzują. Meble na zamówienie to meble tworzone na wymiar wedle naszego indywidualnego gustu, wedle naszych potrzeb i upodobań. Meble na wymiar są świetnym rozwiązaniem właśnie do wymienionych już mniejszych kuchni ze względu na to, iż możemy stworzyć taki projekt kuchni, gdzie nie zmarnuje się nawet centymetr przestrzeni.

Meble na zamówienie

W przypadku małej kuchni i gotowych mebli może okazać się, że są one za długie, za duże czy za szerokie. Wystarczy, że braknie nam kilku centymetrów i już nie wstawimy kolejnego ważnego dla nas elementu. Jeśli mamy sporo wyobraźni i własny pomysł, możemy zamówić meble zupełnie niepowtarzalne. Jeśli jednak wolimy zdać się na gotowe projekty, także nie ma ku temu przeszkód. Oczywiście trzeba mieć na względzie to, iż meble na zamówienie posiadają pewne wady. Największą jest cena, bowiem są one znacznie droższe od mebli modułowych. Niestety mebli takich nie będziemy też mogli w żaden sposób przestawić w inne miejsce, bowiem tworzą one pewnego rodzaju całość. Pewnym problemem może okazać się sam wybór właściwej firmy, która meble dla nas wykona. Warto by była to firma porządna o nieskazitelnej opinii. W innym wypadku, niewykluczone, że będziemy musieli zmierzyć się z pewnymi problemami jak złe wykonanie mebli, przeciągające się reklamacje...

Meble modułowe

Co do mebli modułowych, podobnie jak pierwsze omówione mają one swoje wady i zalety. Niewątpliwą zaletą jest stosunkowo niewysoka cena oraz fakt, iż w dowolnym czasie możemy dokupić dany element (moduł) jeżeli uznamy, że zakup wszystkich potrzebnych nam elementów jest zbyt dużym jednorazowym wydatkiem. Meble takie możemy ustawiać, przestawiać i zestawiać ze sobą w niemal dowolny sposób. Jeśli chodzi o wady, określony typ mebli modułowych, które się nam spodobają, może nie pasować wymiarami akurat do naszej kuchni.

Niezależnie od tego jakie meble wybierzemy, pamiętajmy o tym, że o wiele lepiej sprawdzi się układ na kształt przykładowo litery L bądź U. Najwięcej problemów przysparzają meble, które chcemy (lub uważamy, że musimy) ułożyć w linii prostej. Bez względu na to czy wykonanie kuchni zlecamy komuś czy też tworzymy ją samodzielnie, bardzo ważne jest to, aby i po pięć razy zmierzyć wszystkie wymiary. Błąd w pomiarze może nas sporo kosztować (dosłownie). Należy zwrócić uwagę na to, gdzie mamy gniazdka elektryczne, gdzie ze względu na założoną instalację będzie stał piekarnik, zlew czy lodówka. Najbezpieczniej jest narysować dokładny projekt, bowiem na kartce zawsze możemy nanieść poprawki, a w rzeczywistości będzie to znacznie większy problem.

Odległości

Jeszcze jedną ważną sprawą jest odpowiednie zachowanie odległości pomiędzy przykładowo zlewem a płytą grzewczą (koniecznie minimum 80 centymetrów!), pomiędzy zlewem a lodówką (tutaj już tylko 40 centymetrów). Płyta nie może też być zbyt blisko okna. Ustalmy dokładną wysokość blatu, aby był funkcjonalny (zwyczajowo na poziomie 85-90 centymetrów).

Komentarze

Mateo
Ja mogę zdecydowanie polecić meble od JOPP Design. Świetna jakość, dobre ceny, wygląd. Wszystko na plus. Kuchnia od razu prezentuje się o wiele lepiej i jest bardziej komfortowa.