Urządzenia ułatwiające prace ogrodowe

Sekator akumulatorowyJedną z cyklicznie stosowanych czynności w sadzie lub ogrodzie jest przycinanie gałęzi.

Jakie są najczęściej używane narzędzia ogrodnicze?

Jest to praca ciężka i czasochłonna, szczególnie jeśli gałęzie są grube i twarde. O ile w niewielkim, przydomowym ogródku z przycięciem gałęzi można dać sobie radę w kilka godzin, to praca ta wykonywana w dużych sadach, winnicach czy plantacjach leśnych wymaga zatrudnienia całej ekipy pracowników uzbrojonych w sekatory. Praca tradycyjnym, ręcznym sekatorem wymaga znacznej siły fizycznej. Przycinając ręcznie gałęzie należy stosować przerwy w pracy, ponieważ przeciążenie mięśni ręki i nadgarstka może doprowadzić nie tylko do przemęczenia ale nawet do groźnej kontuzji. Dlatego warto zastosować sekatory akumulatorowe, gdzie przycinanie wspomagane jest silnikiem elektrycznym zasilanym z przenośnej baterii. Takie sekatory można polecić nie tylko do prac o większym zakresie, ale również osobom starszym lub słabszym fizycznie, dla których nawet cięcię gałęzi w domowym ogródku jest zbyt ciężką pracą.

Jakie sekatory akumulatorowe warto kupić?

Narzędzie to narażone jest na duże obciążenia, dlatego najważniejszym kryterium wyboru powinna być jakość. Tanie sekatory nieznanych producentów mogą na początku wydać się atrakcyjną opcją, niestety po dłuższym użytkowaniu nadają się do wyrzucenia. Sekatory.eu to internetowy sklep ogrodniczy, który oferuje markowe sekatory akumulatorowe wraz z urządzeniami peryferyjnymi, częściami zamiennymi i serwisem. Koszt zakupu takiego narzędzia w sekatory.eu to wydatek rzędu od 7 do 10 tysięcy złotych, jednak przy prawidłowym użytkowaniu może być to inwestycja na lata. Sekatory.eu oferują także inne narzędzia przydatne do pracy w sadzie, ogrodzie, winnicy lub przy uprawach leśnych.

Jak używa się sekatorów akumulatorowych w praktyce?

Samo narzędzie połączone jest przewodem z baterią. Stosunkowo lekki akumulator, ważący poniżej kilograma mocuje się w specjalnym uchwycie do pasa. Naładowana bateria może wystarczyć na cały dzień pracy. Sekatory akumulatorowe mogą także mieć wymienne głowice, są też specjalne, przeznaczone dla osób leworęcznych. Za ich pomocą można przecinać gałęzie nawet o średnicy 4 centymetrów, co w przypadku pracy ręcznym sekatorem wymagało by użycia ogromnej siły. Z powodzeniem zastępują więc w w wielu wypadkach piłę ogrodową. Sekatory akumulatorowe mogą być połączone ze smartfonem lub komputerem specjalną aplikacją, która ułatwia zarządzanie pracą - mierzy czas efektywnej pracy i ilość cięć wykonywanych w określonym przedziale czasu. Szacuje się, że praca przy pomocy takiego sekatora jest co najmniej 30% efektywniejsza niż przy zastosowaniu narzędzi ręcznych.

Komentarze