Uszczelki - kiedy i jak je wymienić?

UszczelkiMają za zadanie zapewnić dobre uszczelnienie. Z czasem stają się jednak słabsze i przestają spełniać swoją funkcję. Kiedy i jak wymieniać uszczelki?

Uszczelki spotykane są obecnie w wielu różnych konstrukcjach - to nie tylko krany czy okna, ale również samochody, maszyny i urządzenia, które używane są w domach lub stanowią komponent bardziej zaawansowanych sprzętów.

Odpowiednio dopasowane i prawidłowo zamontowane pozwalają na uzyskanie skutecznego uszczelnienia. Jednak nawet te najlepsze mogą ulec zniszczeniu. Wtedy uszczelki powinno się wymienić na nowe. O czym należy wtedy pamiętać?

Uszczelki - podstawowe informacje

Uszczelki to rodzaj uszczelnienia, które ma określony kształt i wymiary dopasowane do miejsca połączenia innych elementów w celu uzyskania maksymalnej szczelności połączenia.

Uszczelki wykorzystuje się zarówno w przypadku uszczelnień statycznych, jak i tych ruchomych.

Do produkcji uszczelek stosuje się różne materiały, które pozwalają na uzyskanie satysfakcjonującej szczelności połączenia. W przeszłości najczęściej do uszczelnień stosowano papier czy skóry zwierzęce, a także niektóre miękkie metale, na przykład ołów czy miedź. Aktualnie najczęściej są to gumy oraz tworzywa sztuczne, które cechują się większą szczelnością i trwałością połączenia.

Kiedy warto pomyśleć o wymianie uszczelek?

Uszczelki narażone są każdego dnia na uszkodzenia. W zależności od tego, z jakiego rodzaju konstrukcją mamy do czynienia, żywotność uszczelek może wahać się od kilku miesięcy do nawet kilkunastu lat.

Głównym symptomem zużycia uszczelek jest utrata szczelności połączenia, co może objawiać się przez przeciekanie czy przedostawanie się gazu lub innych substancji przez uszczelkę. Przykładowo, o konieczności wymiany uszczelki w kranie świadczy kapanie wody, natomiast w instalacjach samochodu wyciek olejów lub innych płynów eksploatacyjnych.

Regularna wymiana uszczelek jest w wielu przypadkach bardzo ważna, szczególnie tam, gdzie może dojść do wycieku niebezpiecznych substancji. Wówczas kontrolowanie stanu uszczelek powinno następować w wyznaczonych okresach.

Jak wymienić uszczelkę?

W zależności od tego, z jakiego rodzaju konstrukcją i uszczelnieniem mamy do czynienia, wymiana uszczelki może być wykonana samodzielnie albo też konieczne jest wykonanie tej właśnie czynności przez fachowca.

Kluczowe jest także posiadanie odpowiedniej uszczelki. Jej dobranie nie zawsze jest jednak tak proste, jak może się wydawać. Niektóre sprzęty mogą posiadać uszczelki o nietypowych wymiarach, dlatego znalezienie takich elementów wymiennych może nie być już możliwe, ponieważ nie ma ich już w regularnej produkcji i sprzedaży.

W takiej sytuacji najlepszym wyborem jest skontaktowanie się z firmami, które zajmują się produkcją uszczelek na zamówienie - mogą one wtedy przygotować konkretny element zgodnie z życzeniem klienta, aby był on precyzyjnie dopasowany do miejsca montażu.

Wymiana uszczelki powinna następować zgodnie z zaleceniami producenta. Należy przy tym odpowiednio zabezpieczyć instalację lub sprzęt, w którym uszczelkę wymieniamy.

Gdzie kupować uszczelki?

Uszczelki do okien, kranów, samochodów oraz innych sprzętów i konstrukcji można obecnie zakupić także przez internet. To najwygodniejszy sposób na zamówienie odpowiednich komponentów uszczelniających.

Wystarczy tylko wykorzystać wyszukiwarkę internetową, wpisując do niej dane instalacji czy sprzętu, do którego potrzebujemy uszczelkę. Nie ma wtedy potrzeby udawania się do wielu sklepów po kolei - uszczelki można zamówić także on-line.

W sieci można znaleźć również adresy firm zajmujących się produkowaniem uszczelek na zamówienie. Osoby zainteresowane skorzystaniem z takiej usługi mogą zlecić ją osobiście - wtedy należy dostarczyć uszczelkę do firmy. Także w wielu firmach istnieje możliwość zamówienia uszczelek na odległość - wtedy zużytą uszczelkę należy dostarczyć do firmy pocztą lub kurierem albo przekazać jej informacje techniczne wraz z rysunkiem uszczelki przez internet.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Gumopolis z Olkusza.

Ocena: 5.0

Komentarze