W jakiej kolejności sadzić warzywa w tunelu foliowym?

Tunel foliowyTunele foliowe przyśpieszają zbiór warzyw nawet o kilkanaście dni. Do tego pozytywnie wpływają na wielkość i jakość plonu. Podpowiadamy, w jakiej kolejności sadzić warzywa w tunelach foliowych ogrodniczych, by uzyskać najlepsze efekty. Tunele foliowe ogrodnicze stwarzają idealne warunki do uprawy warzyw ciepłolubnych, m.in. pomidorów, papryki, ogórków, dyni i fasoli, a także roślin wymagających umiarkowanej temperatury: marchwi, pietruszki, grochu, rzodkiewki, sałaty czy kapusty.

Utrzymują sprzyjający mikroklimat oraz chronią liście i łodygi przed opadami atmosferycznymi, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Mogą mieć formę pojedynczej szklarni lub tuneli zblokowanych. Ceny tuneli foliowych zaczynają się już od 200-300 zł. Jeśli są solidnie wykonane oraz prawidłowo eksploatowane i konserwowane, wytrzymają wiele sezonów.

Czy kolejność sadzenia roślin w tunelu foliowym ma znaczenie?

Podstawowym problemem w uprawie roślin w tunelach foliowych (o ile nie dysponujecie dużymi tunelami foliowymi zblokowanymi) jest mocno ograniczona przestrzeń. - Przemyślana kolejność sadzenia warzyw w ogrodowych tunelach foliowych, zgodna z cyklem wegetacyjnym roślin, zapewnia optymalne wykorzystanie przestrzeni pod namiotem - mówi doradca klienta w sklepie internetowym dollo.pl - Dzięki zachowaniu odpowiedniej kolejności, w jednym sezonie w tym samym miejscu można uprawiać dwa różne gatunki roślin. Czyli w miejscu po zebranych rzodkiewkach, koprze czy szpinaku, można zasadzić ciepłolubne pomidory lub ogórki - dodaje. Przykładami przedplonu uprawianego w tunelach foliowych ogrodniczych są: cebula dymka, szpinak, rzodkiewka, rzodkiew, kalarepa, kapusta wczesna i kalafior wczesny, a poplonu kapusta późna, kalafior późny, seler, por i warzywa korzeniowe późne. Przestrzegając kolejności sadzenia i zbiorów, możecie cieszyć się maksymalną ilością pysznych warzyw z własnego ogródka od wiosny aż do późnej jesieni.

Kalendarz siewu i sadzenia roślin w ogrodniczych tunelach foliowych

Tunel foliowy

Ciepłolubną paprykę, oberżynę czy melona sadzimy pod folią dopiero pod koniec maja - około 2 tygodnie po posadzeniu rozsadów pomidora. Ciepłolubne rośliny powinny pozostać pod folią, do czasu aż średnie temperatury dobowe będą się kształtować na poziomie 15-18°C. Pamiętajcie, że jeśli chcecie w tunelach uprawiać wczesną kalarepę, wczesny kalafior i wczesną kapustę, musicie rozpocząć produkcję rozsady około 7-8 tygodni przed planowanym terminem sadzenia wczesnych warzyw kapustnych.

Co jeszcze wpływa na efektywność upraw pod tunelem foliowym?

Obfitym zbiorom sprzyja przenoszenie tuneli foliowych w nowe miejsca co 2-3 lata, a gdy nie jest to możliwe - nawożenie i odkwaszanie gleby.

Jak nie stracić kontroli nad sadzeniem roślin w szklarniach foliowych?

Jeżeli uprawiacie rośliny tylko na potrzeby własne i osób najbliższych, nie wysiewajcie/zasadzajcie wszystkiego, co znajdziecie w sklepie ogrodniczym - chociaż gotowe tunele foliowe mogą kusić do takiego eksperymentowania. Zdecydujcie się na takie warzywa, owoce i zioła, które cała Wasza rodzina faktycznie lubi i z chęcią zje. Pamiętajcie też, że im więcej warzyw rosnących naraz, tym więcej uwagi i czasu musicie poświęcić uprawom.

Komentarze