W jakim stylu udekorować wnętrze mieszkania?

Dekoracja wnętrzaDekoracja wnętrz to bardzo trudne zadanie - szczególnie dziś, kiedy różnorodnych stylów jest wiele, a my nie posiadamy tak rozległej wiedzy, żeby wiedzieć wszystko o każdym z nich. W takim wypadku warto skupić się na trzech najpopularniejszych dziś stylach, spośród których wybierzemy nasz ulubiony i wykończymy w nim mieszkanie.

Dekoracje wnętrz zdają się mieć tysiące różnych możliwości. My jednak - wykańczając własne mieszkanie - powinniśmy wybrać taki styl, który najbardziej do nas przemawia i w którym najlepiej się czujemy. Nie powinnyśmy ślepo gonić za modą, a jedynie się nią inspirować. W dzisiejszym artykule jednak przedstawimy Wam 3 najpopularniejsze style mieszkaniowe ostatnich czasów, mając nadzieję, że któryś z nich przypadnie Wam do gustu tak bardzo, że postanowicie urządzić własne mieszkanie zgodnie z jego założeniami.

Dekoracja wnętrza

Źródło: studioloko.pl.

Styl skandynawski

O stylu skandynawskim chodzą już legendy! Stał on się bardzo popularny za sprawą mediów dekoratorskich - takich jak blogi oraz programy telewizyjne. Styl skandynawski należy do grupy stylów nowoczesnych i na pewno znalazł swoje miejsce w wielu mieszkaniach.

Jego głównym założeniem jest jasny naturalizm. Styl skandynawski jest bardzo przywiązany do prostych i estetycznych rozwiązań. Stawia się w nim głównie na geometrię kształtów, białe, szare i błękitne barwy, wiele słonecznego, dziennego światła oraz obecność zielonych roślin. Styl ten - mimo że wydaje się być zimny i ostry - wcale taki nie jest. Można go w łatwy sposób ocieplić i sprawić, że będzie przytulniejszy za sprawą poduszek czy też drewna i ciepłego, żółtego światła.

Styl klasyczny

Jeśli nie przepadamy za nowoczesnymi eksperymentami i awangardą mieszkaniową, nasze dekoracje wnętrz mogą przybrać nieco bardziej klasyczny charakter. Styl ten na stałe zagościł w wielu mieszkaniach oraz domach, stając się ich elegancką, harmonijną wizytówką.

Zakłada on obecność tradycyjnych barw oraz prostych, aczkolwiek lekko stylizowanych mebli. W salonie klasycznym odnajdziemy spore kanapy skórzane, drewnianą ławę, dużą komodę, lustro z pozłacanymi ramami, drewnianą podłogę udekorowaną dywanem oraz dodatki - na przykład w postaci świeczników czy dużego żyrandolu. Kolorystyka stylu klasycznego mieści się w brązach o różnych odcieniach, beżach oraz złocie.

Dekoracja wnętrza

Styl industrialny

Styl industrialny to prawdziwa gratka dla każdego miłośnika nietypowych, oryginalnych rozwiązań. Narodził się on jeszcze w poprzednim stuleciu w USA. Styl industrialny zakłada dużą przestrzeń, nieco chłodną, neutralną, ale spersonalizowaną odpowiednimi dodatkami i klimatycznym światłem.

W mieszkaniu utrzymanym w stylu industrialnym bardzo dużą funkcję pełnić będzie przestrzeń. Mieszkanie to nie powinno być zagracone, a jedynie wzbogacone o dodatki. Kolorystyka powinna dawać jak największe wrażenie optycznego powiększenia pomieszczeń przy jednoczesnym wprowadzeniu klimatu chłodnego. Na ścianach bardzo często zobaczyć można jednak cegłę jako dowód na obecność surowości. Jeśli chodzi o meble - są one mocno spersonalizowane. Zazwyczaj występują one pod postacią postarzanych, niezwiązanych ze stereotypową stylistką mieszkaniową, szaf, półek i stolików.

Jak sobie poradzić z dekoracją wnętrz?

Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w aranżowaniu wnętrz, najlepiej byłoby powierzyć dekoracje wnętrz mieszkaniowych specjalistom. W dzisiejszych czasach możemy znaleźć naprawdę utalentowanych architektów wnętrz, którzy na co dzień tworzą robiące wrażenie projekty oparte na różnych stylach - zarówno przywołanych w tym artykule, jak i innych - często również eklektycznych.

Ocena: 5.0