Wady i zalety mieszkania na wsi

Życie na wsiCałe życie mieszkasz w mieście. Denerwują Cię sąsiedzi, ruch uliczny, hałas, ograniczenia związane z metrażem czy ciszą nocną. Myślisz o przeprowadzce na wieś? Do dużego domu, lasu i sielanki? Mieszkanie poza miastem to nie tylko spokój, ale też… obowiązki. Warto więc zastanowić się poważnie nad taką zmianą - najlepiej jest poznać wady i zalety życia z dala od cywilizacji.

Wady mieszkania na wsi

Zacznijmy od tej mniej kolorowej perspektywy mieszkania z dala od hałasów miasta. Największym utrudnieniem są dojazdy. Samochód odpalamy, gdy chcemy jechać do sklepu, odwieźć dziecko do szkoły, zdążyć do pracy - tracimy czas i pieniądze, ponieważ dystans do przejechania jest zazwyczaj spory. Ponadto wyjeżdżamy o świcie i wracamy wieczorem, czasu na cieszenie się domem nie ma więc za dużo (przynajmniej w tygodniu). A w weekend? Chcemy pojechać do restauracji, kina, na basen i znów przejeżdżamy kolejne dziesiątki kilometrów. Do wysokich opłat za benzynę należy doliczyć wyższe koszty utrzymania domu. Bardzo drogie jest zwłaszcza ogrzewanie, a także liczne drobne sprawy takie jak czyszczenie komina, wywożenie szamba, i inne kwestie administracyjne, o których należy pamiętać. Poza tego typu problemami są też zadania specjalne, do których przyda się "złota rączka". Umiejętności typu naprawa rury, malowanie ściany, klejenie kafli i inne tego typu na pewno przydadzą się każdemu posiadaczowi domu na wsi. Niestety żaden fachowiec (nawet najlepiej przygotowany do swej roli mąż) nic nie poradzi na klęski naturalne np. intensywne opady śniegu (uniemożliwiające przejazd) bądź burze czy wichury, po których nie ma prądu (i to znacznie dłużej niż w mieście).

Zalety mieszkania na wsi

Po przeczytaniu powyższego akapitu możemy zniechęcić się do mieszkania na wsi, jednak warto osłodzić trochę tę gorzką prawdę. Mieszkając na wsi mamy dużo przestrzeni - nareszcie możemy uwolnić się od wkurzających sąsiadów, hałasu i ograniczeń typu cisza nocna. Spokój mamy również na zewnątrz - w ogrodzie możemy odpocząć, poczytać książkę bądź… popluskać się w basenie! W mieście taka przyjemność by nas trochę kosztowała… Kolejna zaleta to możliwość wypuszczenia dziecka na zewnątrz bez martwienia się, czy ktoś go przypadkiem nie zaczepi, nie zgubi się itd. Ogród to także magnes na znajomych. Życie towarzyskie wcale nie musi toczyć się na parkietach klubu - Twój dom może być wygodnym miejscem spotkań, w którym każdy będzie czuł się jak u siebie. Mieszkanie na wsi to oczywiście kontakt z naturą. Nie tylko przebywanie w ogrodzie, ale także wycieczki rowerowe, chodzenie na grzyby bądź maliny. Dzieci mogą obserwować zwierzęta i rośliny na żywo (a nie w książce), a jak zabierzemy je do pobliskiego gospodarstwa, dowiedzą się, że mleko wcale nie bierze się ze sklepu. Dzięki licznym spacerom, jeżdżeniu na rowerze np. do sklepu czy w odwiedziny u sąsiadów możemy nabawić się dobrej kondycji. Przyjemne z pożytecznym.

Sprzątanie domu

Oczywiście przeprowadzka z miasta na wieś łączy się z większym metrażem, czyli wzrasta ilość powierzchni płaskich do sprzątania… Nie musimy jednak załamywać rąk - z porządnym odkurzaczem szybko uporamy się z brudem. Jeżeli wyposażymy go w worek syntetyczny, zatrzymujący brud i pył wewnątrz urządzenia, to nasza walka przyniesie znacznie lepsze rezultaty, a dom pozostanie czysty na dłużej. Mieszkanie na wsi czy w mieście? Wybierz miejsce, w którym będziesz szczęśliwy, a Twój wybór na pewno będzie dobry.

Autor: www.worwo.com.

Komentarze

Siea
Bardzo trafny artykuł. Przy dzisiejszej cenie paliwa trzeba dobrze prosperować, żeby żyć i mieszkać na wsi. Dodatkowo uprawa roli i hodowla zwierząt generuje koszta. Jakby tak wszystko policzył to lepiej w małym mieszkanku w mieście. Trzeba lubić wieś i ziemię nie kobiecznie tezeba mieć drób i trzodę .. Teraz na wsi to chcą żyć lepiej niż w mieście i tak jest a innych szlag trafia. .. Jeden tyra drugi obok ma dom wypasiony działeczka wykoszona drzewka podcięte leżaczek stawik i jest ok. Wkurza...
Tolek
Jeśli zdecydujemy się zamieszkać na wsi to musimy zadać sobie wiele pytań? Czy jak zamieszkamy na wsi to damy sobie radę? Czy będziemy w stanie narąbać sobie drewna na zimę? Czy będziemy w stanie na dłuższą metę znieść wścibskich sąsiadów, których na wsi nie brakuje? Czy znajdziemy pracę w nowym miejscu zamieszkania? Jest wiele za jak i wiele przeciw. Dla ludzi niezdecydowanyc h do końca, polecam na początek wyjazdy do rodziny na wieś, aby zobaczyć jak to wszystko wygląda "od kuchni", bo to nie jest wcale łatwa praca jak niektórym się wydaje.
Marysia
Cudownie byłoby mieć własny ogródek, uprawiać warzywa, soczyste pomidory, niepryskane ogórki, świeży koper do pysznych, młodych ziemniaczków, botwinkę na zupę. Iść do sadu, zerwać jabłko prosto z drzewa, maliny prosto z krzaka. Mieć parę kurek, a może i krowę..? Ale? Warto zadać sobie pytanie, czy podołamy temu wszystkiemu. Niestety myślę, że wiele osób woli pójść na łatwiznę, bo życie na wsi wiąże się często z ciężką pracą...
Radek
Życie na wsi. Ilu z Was nie marzyło o tym aby zamieszkać na wsi? Zaszyć się w jakiejś głuszy, ciszy, słuchać śpiewu ptaków, przyrody, z daleka od miejskiego zgiełku. Wszystko ładnie, pięknie, jak w bajce, ale czy do końca tak jest? Decydując się na zakup domku na wsi, trzeba brać pod uwagę wiele aspektów, między innymi, czy gdzieś obok nie ma ruchliwej drogi, czy sąsiad za płotem bądź dwa domy dalej nie otworzy ktoś firmy produkującej kostkę brukową, czy zimą będzie dało się dostać do pobliskiego sklepu. Otóż jest wiele za i przeciw mieszkanie na wsi, ale zawsze wybór należy do nas.
Dom na wsi
Rodzinny dom na wsi to wspaniałe miejsce, pełne zapachów i odgłosów natury. Tu można oddychać świeżym powietrzem, jak też prowadzić piękny ogród. Polecam: http://www.wpieknymwnetrzu.pl/dom-na-wsi