Wady i zalety zlewozmywaków granitowych

Zlew granitowyZlewozmywaki granitowe, pomimo swojej ceny są coraz chętniej przez nas kupowane. Nic dziwnego, są niezwykle estetyczne, występują w różnych kolorach i pasują do każdego wnętrza. Czy jest więc to produkt idealny? Czy sprawdzi się w każdej kuchni? Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat jego wad i zalet przeczytaj ten artykuł.

 

Charakterystyka zlewów granitowych

Zlew granitowy a tak naprawdę kompozytowy jest wytwarzany z naturalnego minerału, jakim jest piasek kwarcowy, który stanowi około 70-80%, a łącząca żywica akrylowa lub poliestrowa to pozostałe 20-30%. Nie posiada on żadnych dodatkowych wzmocnień, zaś całość stanowi jednorodny materiał. Zależnie od stosunku naturalnego piasku do żywić, może mieć gładszą lub bardziej porowatą powierzchnię. Do ich produkcji mogą być również stosowane barwniki pochodzenia naturalnego.

Zalety zlewów granitowych

Trwałość - dzięki mieszance naturalnych minerałów i żywic produkty te są obecnie najtrwalszymi zlewami na rynku. Przede wszystkim nie są podatne na zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. Również skrajnie niskie czy wysokie temperatury, lub też różnego typu środki chemiczne nie uszkodzą jego powierzchni. Właśnie dlatego tak świetnie się sprawdza podczas codziennych prac w kuchni. To również wpływa na fakt, że zachowuje estetyczny wygląd na długie lata.

Zlew granitowy

Kolorystyka - dzięki zastosowaniu piasku kwarcowego, który występuje w bogatej gamie barwnej wybór różnych modeli zlewów jest bardzo duży. Bez trudu kupisz więc modele jasne - białe i w odcieniach beżu, czy szarości doskonale pasujące do wnętrz rustykalnych, retro czy o stylistyce skandynawskiej. Zlewy czarne lub grafitowe, będą doskonale współgrać z nowoczesnymi, industrialnymi czy minimalistycznymi przestrzeniami. Znajdzie się również coś dla miłośników bardziej nietypowych rozwiązań kolorystycznych np. zlewy czerwone, zielone czy niebieskie.

Utrzymanie w czystości - to kolejna z jego zalet. Na gładkiej powierzchni zlewów granitowych znacznie słabiej odkładają się brud czy kamień, zaś dzięki zróżnicowanej kolorystyce są również słabiej widoczne. Nie musisz obawiać się więc powstawania zacieków, które stanowią uporczywy problem w zlewach stalowych.

Zlew granitowy

Wady zlewów kompozytowych

Nic nie jest na tym świecie idealne. To samo dotyczy zlewów granitowych. Oto najważniejsze z nich.

  • Po pierwsze cena - te produkty są zazwyczaj dwa razy droższe od podobnych modeli wykonanych ze stali. Jednym z najważniejszych czynników, które na nią wpływają jest użyty piasek, który może być sprowadzany z różnych krajów oraz rodzaj technologii zastosowanej do ich produkcji.
  • Po drugie waga - cóż zlewy te nie należą do najlżejszych. Dlatego jeśli zdecydujesz się już na model z takiego materiału, musisz również zadbać by szafką, na której będzie on zamontowany posiadała odpowiednie wzmocnienia.
  • Po trzecie uwaga na plamy - takie zlewy są bardzo wrażliwe na działanie substancji barwiących zawartych w takich produktach jak: kawa, herbata, wino czy sok z buraka lub innych warzywach czy owocach. Dlatego należy pamiętać, by po ich wylaniu do zlewu koniecznie spłukać go wodą, by na jego powierzchni nie pozostały niemożliwe do usunięcia plamy.

Autor: www.euro.com.pl.

Komentarze

Pawel
Mi pękł taki zlew po 2 latach użytkowania. Nie wierzę też, że stal jest mniej odporna na temperaturę.