Wiertło do szkła - jakie wybrać, na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wiertło do szkłaSzkło jest wyjątkowo kruchym i podatnym na uszkodzenia materiałem. Jego obróbka powinna być więc wykonywana z odpowiednią ostrożnością i dokładnością, a także przy użyciu specjalnych narzędzi. Jednym z nich jest wiertło do szkła. Sprawdź, jakie są rodzaje wierteł do szkła oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Wiertło do szkła płetwowe czy rurowe?

Jednym z najistotniejszych kryteriów podziału wierteł do szkła, jest ich kształt. Na tej podstawie wyróżniamy wiertło do szkła płetowowe i rurowe. Te pierwsze wyposażone są w trójkątny element tnący przypominający płetwę. Płetwowe wiertła sprawdzają się przede wszystkim do wykonywania otworów o niewielkiej średnicy. Służą głównie do precyzyjnych prac w szkle i ceramice.

Rurowe wiertło do szkła (otwornice) przeznaczone jest do wykonywania otworów o większych średnicach i głównie przeznaczone jest do bardziej profesjonalnych prac - np. do wiercenia w szybach lub innych przeszkleniach. Ze względu na swoją konstrukcję obydwa rodzaje wierteł nie wywierają nadmiernego nacisku na szkło i nie powodują ryzyka uszkodzenia materiału podczas jego obróbki.

Co więcej, zarówno płetowowe, jak i rurowe wiertło do szkła powinno być wykorzystywane po uprzednim zmoczeniu i schłodzeniu za pomocą wody lub specjalnego oleju. Dzięki temu zarówno wiertło, jak i obrabiany materiał będą chronione przed uszkodzeniem w trakcie obróbki.

Materiał wiertła do szkła

Wiertło do szkła wykonywane jest z wyjątkowo trwałych materiałów. Najczęściej na rynku znajdziemy wiertła ze stali hartowanej pokryte nasypem diamentowym lub nasypem z węglika spiekanego. Powłoka z węglika spiekanego lub pyłu diamentowego znacząco zwiększa efektywność obróbki szkła i ceramiki, ograniczając zużywanie się wiertła oraz zapewniając wysoką precyzję cięcia. Wiertła płetwowe wyposażone są zwykle w płetwy tnące wykonane ze stali widiowej. Jest to wyjątkowo twardy metal, który doskonale sprawdza się do cięcia szkła, porcelany i ceramiki.

Rozmiar wiertła

Wybierając wiertło do szkła, należy zwrócić szczególną uwagę na jego rozmiar - zarówno na średnicę, jak i długość całkowitą wiertła. Średnica powinna być oczywiście dopasowana do rozmiaru otworu, który zamierzamy wiercić. Długość całkowitą należy dopasować przede wszystkim do grubości materiału, łatwości podejścia do ciętego szkła, a także do rozmiaru uchwytu i posiadanego elektronarzędzia wykorzystywanego do obróbki szkła.

Najczęściej płetwowe wiertła do szkła mierzą od 3 do 12 mm średnicy przy zachowaniu długości całkowitej w zakresie od 13 do 115 mm. Wiertła rurowe są o wiele, wiele większe i mierzą najczęściej od 50 do 100 mm średnicy przy długości całkowitej dochodzącej do 100 mm.

Rodzaj uchwytu wiertła do szkła

Kolejnym ważnym parametrem, który należy określić przed podjęciem zakupowej decyzji, jest rodzaj uchwytu, do którego przeznaczone zostało wiertło. Nieprawidłowe dobranie uchwytu wiertła skutkować będzie tym, że nie będziemy w stanie zamocować wiertła w wiertarce, wiertarko-wkrętarce lub wkrętarce.

Najczęściej wiertła płetwowe wyposażone dostosowane są do dwóch rodzajów popularnych uchwytów - uchwytu walcowego/cylindrycznego lub sześciokątnego.

Wiercenie z udarem czy bez?

Wybierając wiertło do szkła, należy także sprawdzić, czy jest ono przeznaczone do wiercenia z udarem. Jeśli kupimy wiertło niedostosowane do pracy z udarem, wówczas możemy doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia, a także do zniszczenia obrabianego szkła, porcelany lub ceramiki.

Komentarze