Wnętrze w stylu ekologicznym - porady i zasady aranżacyjne

Wnętrze w stylu ekoEkologiczny styl życia to już nie moda, a konieczność. Dbając o środowisko naturalne, nie tylko poprawiamy jakość swojego życia, ale również dajemy szansę na lepsze i zdrowsze życie następnym pokoleniom. Styl eko przejawia się właściwie w każdej dziedzinie życia - w modzie, pielęgnacji urody, motoryzacji, elektronice. Jest on też coraz bardziej zauważalny w wystroju wnętrz.

Mieszkanie w stylu ekologicznym to harmonijne przestrzenie, przy których urządzaniu wykorzystano wyłącznie naturalne materiały przyjazne środowisku. Styl eko we wnętrzach może mieć różne oblicza. Jego założenia wpisują się doskonale zarówno w bardzo nowoczesne aranżacje, jak i w ciepłe oraz przytulne style: rustykalny i wiejski, a także minimalistyczne pełne harmonii style: skandynawski, japoński czy japandi. Projektując mieszkanie lub dom w stylu ekologicznym, nie jesteśmy więc zobligowani żadnymi sztywnymi regułami. Możemy czerpać inspiracje z wielu interesujących światowych trendów. Dowiedz się, jak urządzić mieszkanie w stylu ekologicznym.

Styl ekologiczny - podstawowe zasady aranżacyjne

Prostota, naturalność, przytulność, harmonia - to główne cechy stylu ekologicznego we wnętrzach. Modne eko mieszkanie może być zarówno bardzo nowoczesne, jak i eleganckie lub urządzone w swojskim stylu. Pamiętajmy jedynie, aby dobierając poszczególne elementy jego wyposażenia przestrzegać kilku prostych zasad:

1. Materiały

W stylu eko nie ma miejsca na żadne syntetyki. Nie wpisują się w niego plastik w żadnej formie (meble, dodatki, elementy konstrukcyjne) ani syntetyczne tkaniny takie jak na przykład poliester czy welur. Urządzając mieszkanie w stylu ekologicznym, zwróćmy się ku całkowicie naturalnym materiałom takim jak:

 • drewno,
 • bambus,
 • rattan,
 • naturalny kamień,
 • cegła,
 • glina,
 • bawełna,
 • len,
 • płótno,
 • jedwab,
 • ceramika,
 • szkło,
 • papier,
 • tektura,
 • metal.

Dokonując zakupu mebli oraz innych elementów wyposażenia mieszkania, zwróćmy także szczególną uwagę na pochodzenie zasobów naturalnych, z których zostały one wyprodukowane. Przykładowo coraz więcej firm meblarskich używa certyfikowanego drewna pochodzącego ze zrównoważonej wycinki. Wybierając takich producentów, mamy pewność, że nie przyczyniamy się do nielegalnej wycinki lasów lub innego rodzaju degradacji środowiska naturalnego.

Warto również poszukać materiałów z recyklingu. Wiele rzeczy możemy także wykonać sami. Świetnym pomysłem jest choćby wykorzystanie do stworzenia własnych mebli z drewna z odzysku lub z palet. Warto również poszukać elementów wyposażenia wnętrz w antykwariatach. Można tam znaleźć prawdziwe perełki w stylu eko. Dawniej wykonywano bowiem wszelkie meble i dodatki do mieszkań z materiałów naturalnych, ponieważ plastiku i sztucznych tkanin po prostu nie było.

2. Kolory

Podstawowym kolorem w ekologicznych wnętrzach jest biel. Powinna ona stanowić bazę każdego pomieszczenia. Warto nie tylko pomalować na biało ściany, ale także rozważyć zastosowanie tego koloru na podłodze lub meblach. Różne odcienie bieli znajdziemy w naturalnym kamieniu, możemy też zastosować technikę bielenia drewna.

Dlaczego biel jest tak ważna w stylu eko? Biel odbija światło, dzięki czemu bardzo ładnie rozświetla pomieszczenia. Sprawia, że są one znacznie jaśniejsze, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku pomieszczeń, do których światło słoneczne dociera tylko w formie rozproszonej, co ma miejsce w pokojach wychodzących na północ. Biel we wnętrzach pomaga lepiej wykorzystać wpadające do nich naturalne światło słoneczne i zredukować konieczność używania sztucznego oświetlenia, co przekłada się na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Oszczędzając prąd, wspomagamy środowisko naturalne.

W stylu eko jest również miejsce na kolory natury takie jak:

 • beże,
 • brązy,
 • zielenie,
 • żółcie,
 • pomarańcze,
 • błękity,
 • szarości.

Choć w stylu eko przeważają raczej delikatne stonowane odcienie, nie oznacza to wcale, że nie ma tutaj miejsca na mocniejsze barwy. Powinny jednak one stanowić jedynie akcenty kolorystyczne, a nie dominować we wnętrzach. Możemy więc również sięgnąć po nasyconą czerwień, wiśnię lub śliwkę. Sprawdzą się też dodatki w pastelowych kolorach przywodzących na myśl płatki delikatnych kwiatów jak różowy bądź liliowy.

Z kolei nieodpowiednie do wnętrza w stylu ekologicznym będą bardzo mocne krzykliwe neonowe kolory, których na próżno szukać w naturze.

3. Energooszczędność

Aranżując mieszkanie lub dom w stylu eko, pamiętajmy o zastosowaniu jak najbardziej ekologicznych rozwiązań w każdym z pomieszczeń. Bardzo ważny jest montaż energooszczędnego oświetlenia, które zużywa minimalne ilości prądu. Wybierzmy też sprzęt elektroniczny oraz AGD o wysokiej klasie energooszczędności.

Kolejna ważną kwestią jest armatura w łazience oraz kuchni. Zamontujmy we wszystkich kranach perlatory, które pozwalają zmniejszyć zużycie wody o 70 do 90%. Warto też zainstalować filtry do wody. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko istotnie poprawimy jakość wody pitnej, ale też zapobiegniemy osadzaniu się kamienia na armaturze, co sprawi, że znacznie przedłuży się jej żywotność.

Urządzamy mieszkanie w stylu ekologicznym

Mieszkanie w stylu eko może mieć bardzo różne oblicza. Wybór designu jest kwestią bardzo indywidualną i powinniśmy tutaj kierować się wyłącznie własnym gustem. Pamiętajmy, że dom ma być naszym azylem, oazą spokoju, w której mamy czuć się przyjemnie i bezpiecznie. Styl ekologiczny jest odzwierciedleniem harmonii - ma ona przejawiać się również w naszym samopoczuciu. Dlatego urządzając mieszkanie w stylu eko, wybierzmy taki rodzaj, wielkość i design mebli oraz dodatków, jaki najbardziej nam się podoba. Kierujmy się jedynie kilkoma prostymi zasadami, które pomogą nam w pełni oddać ekologiczny charakter wnętrz:

1. Meble

Warto dążyć do tego, aby meble były wykonane z jak najbardziej ekologicznych materiałów. Oczywiście w wielu eko wnętrzach króluje drewno. Decydując się na nie, pamiętajmy o wyborze popularnych gatunków pochodzących z rejonu, w którym mieszkamy i pozyskiwanych metodą zrównoważoną. Zrezygnujmy z egzotycznych rzadkich i bardzo drogich gatunków drewna.

Świetnym pomysłem jest wykorzystanie wikliny, rattanu oraz bambusa. Rośliny, z których produkowane są meble wiklinowe czy bambusowe, rosną bardzo szybko. Ich uprawa jest łatwa i przyjazna dla środowiska naturalnego. Ponadto takie meble są trwałe i pięknie się prezentują.

Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie mebli używanych, które możemy samodzielnie odnowić i dać im drugie życie.

2. Oświetlenie

Światło w pomieszczeniach powinno być jak najbardziej naturalne. Postarajmy się maksymalnie wykorzystać promienie słoneczne. Pomoże nam w tym jasna kolorystyka w pomieszczeniach oraz sprytne triki jak na przykład zastosowanie luster odbijających światło, rozjaśniających i optycznie powiększających pomieszczenia.

Sztuczne źródła światła powinny mieć kolor zbliżony do naturalnych promieni słonecznych. Koniecznie zadbajmy o to, by były one energooszczędne.

Ciekawym pomysłem dającym możliwość delikatnego rozświetlenia w godzinach wieczornych pomieszczeń, gdzie nie jest nam potrzebne jasne światło, jest wykorzystanie oświetlenia solarnego. Zazwyczaj kojarzy nam się ono jedynie z lampkami ogrodowymi lub subtelnym oświetleniem balkonu bądź tarasu. Tymczasem lampy solarne można również z powodzeniem wykorzystać we wnętrzach. Zainteresujmy się firmami z branży oświetleniowej oferującymi takie rozwiązania.

3. Dodatki

Wybór dodatków w stylu eko jest bardzo szeroki. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdzą się szklane, ceramiczne lub gliniane wazony. Można wykorzystać też eleganckie metalowe patery czy kwietniki. Naturalne dodatki to także lekkie lniane lub bawełniane zasłony i wykonane z naturalnych tkanin narzuty na łóżko oraz dekoracyjne poduszki. Pamiętajmy jedynie, by zachować umiar w ich ilości, aby pomieszczenia nie były przeładowane i nie przytłaczały.

Nieodłącznymi dodatkami we wnętrzach ekologicznych są żywe rośliny. Dzięki nim nasze mieszkanie będzie wręcz emanować harmonią i spokojem. Poprawią one nasze samopoczucie, pomogą zmniejszyć stres i poprawią jakość powietrza w pomieszczeniach. Wybierzmy te gatunki, które nam się podobają. Mogą to być zarówno piękne rośliny kwitnące, jak i zielone rośliny doniczkowe ozdobne z liści. Jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, nie zapomnijmy przed zakupem roślin sprawdzić, które gatunki są trujące. W takim przypadku nie kupujmy też żadnych roślin z kolcami lub cierniami.

Wnętrza zaaranżowane w stylu ekologicznym są bardzo harmonijne, co niezwykle korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Naturalne materiały i kolory sprawiają, że nasze mieszkanie nie jest hermetyczną bańką oddzieloną od reszty świata, a raczej stanowi przedłużenie natury. Drewno, naturalne tkaniny, żywa roślinność - to wszystko sprawia, że we wnętrzu budynku nie czujemy się tak bardzo odseparowani od przyrody, której przecież jesteśmy częścią.

Komentarze