Współczynnik przenikania ciepła styropianu - co powinniśmy o nim wiedzieć?

StyropianOd izolacyjności cieplnej zależy bardzo dużo - przede wszystkim to, jakie poniesiemy koszty ogrzewania domu. Musimy więc określić odpowiednią izolacyjność termiczną, którą ustalimy za pomocą współczynnika ciepła (U). Na tej podstawie wybierzemy właściwy rodzaj styropianu.

Przegrody dobrze zaizolowane

Każdy inwestor planujący budowę domu musi wiedzieć, że wszystkie przegrody, czyli okna, drzwi, ściany, stropy itp., nie mogą być dobrane przypadkowo, lecz pod kątem wymagań odnośnie izolacyjności cieplnej. Współczynnik przenikania ciepła stanowi więc jeden z kluczowych parametrów przy projektowaniu i wznoszeniu każdego budynku. Najważniejsze to wiedzieć, że im jest niższy, tym lepiej, ponieważ przegroda dokładnie izoluje, zatrzymując więcej ciepła.

Izolacyjność cieplna - istotna z wielu powodów

Izolacyjność cieplna ma ogromny wpływ na to, jaki będzie bilans energetyczny domu, co decyduje o kosztach ogrzewania. Jeśli chcemy na nich zaoszczędzić, warto zainteresować się tematem, szczególnie że informacje o obliczaniu współczynnika ciepła znajdziemy w przepisach budowlanych - rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki.

Co więcej, już niedługo - od 1 stycznia 2021 roku, zaczną obowiązywać zaostrzone kryteria dotyczące współczynnika przenikania ciepła. Główne cele tych zmian wiążą się ze zmniejszeniem zapotrzebowania budynków na ciepło oraz ograniczeniem strat energii. Oznacza to, że inwestorzy i projektanci będą zmuszeni wybierać odpowiednie materiały budowlane. Jeśli budujemy dom, powinniśmy już dziś planować przyszłe zakupy, odwiedzając sklep internetowy http://styropmin.pl.

Jak wybrać właściwy styropian?

Na stronie znajdziemy różne rodzaje styropianu do izolacji budynku. Wybierając odpowiedni, zwracajmy uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła lambda, ponieważ to od niego w głównej mierze zależy jakość i właściwości termoizolacyjne styropianu. Szczególnie istotna jest tzw. lambda deklarowana i tu bardzo istotna informacja - wedle Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu do ocieplania ścian powinniśmy stosować materiał z lambdą nie wyższą niż 0,040 W/mK.

Tak naprawdę nie ma styropianu uniwersalnego, który nadawałby się do wszystkiego, a więc zawsze dobierajmy go pod kątem tego, jakie elementy budynku chcemy zaizolować. Styropian używany w budownictwie występuje pod wieloma postaciami, przeważnie są to płyty do ocieplenia ścian zewnętrznych, fundamentów, stropów i podłóg oraz dachów stromych.

Jak widzimy, kwestia współczynnika przenikania ciepła styropianu jest nie tylko istotna ze względów finansowych, ale również prawnych. Tym bardziej więc powinniśmy postarać się dobrać materiał izolacyjny o właściwych parametrach.

Komentarze