Wybieramy zadaszenie do nowoczesnego tarasu

Aluminiowe zadaszenie tarasuTaras kojarzy się z przyjemnym wypoczynkiem w okresie wiosenno-letnim. Niestety, korzystanie z niego uniemożliwia mocne słońce lub deszcz. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest montaż dachu. Jakie zadaszenie pasuje do nowoczesnego tarasu? Jakie materiały warto wybrać?

Zadaszenie jest na tyle praktycznym elementem, że można go wykonać zarówno na etapie budowy domu, jak i zamontować w istniejącym już domu. Dach jest niezbędny szczególnie na tarasach od strony południowej, którą cechuje duże nasłonecznienie.

Nowoczesny taras z zadaszeniem - za i przeciw

Budowa zadaszenia nad tarasem łączy się z wieloma korzyściami dla domowników. Przyjemny cień w upalne dni zapewnia wygodniejszy wypoczynek. Osłabienie mocnych promieni słonecznych jest też bezpieczniejsze dla osób przebywających na tarasie. Zadaszenie ułatwia utrzymanie czystości, a w wersji zabudowanej chroni przed wiatrem. Z drugiej strony, dach może ograniczać dostęp światła i widoczność. Elementy konstrukcyjne zajmują też dodatkowe miejsce na tarasie.

Jakie zadaszenie pasuje do nowoczesnego tarasu?

W projektach nowoczesnych domów, zadaszenie tarasu jest bardzo popularne nie tylko ze względów praktycznych, ale i wizualnych. Tworząc modne zadaszenie, warto kierować się minimalizmem i dobrą jakością materiałów. Oto przegląd najpopularniejszych modeli:

Parasol przeciwsłoneczny

Odpowiednie rozwiązanie do niewielkiego, nowoczesnego tarasu. Najlepiej wybierać modele proste, ze stabilną podstawą (np. napełnianą wodą), łatwym mechanizmem rozkładania, z materiałem z łatwym w czyszczeniu, odpornym na promienie UV i płowienie. Modnym zadaszeniem tego typu jest parasol z ramieniem bocznym.

Żagiel zacieniający

Żagiel zacieniający marki Nesling

Żagiel przeciwsłoneczny

Ma efektowny design i praktyczną formę. Materiał rozpina się między specjalnymi słupami lub mocuje się do ściany budynków. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość montażu, odporność na czynniki zewnętrzne, a nawet możliwość zmiany nachylenia i prania w pralce. Minimalistyczna konstrukcja pasuje do nowoczesnego tarasu, choć oparta na słupach nie zawsze utrzymuje właściwą stabilność.

Markizy tarasowe

To materiał wysuwany z konstrukcji mocowanej do ściany. Markiza ma stylowy wygląd i liczne zalety, dzięki którym zyskuje wielu zwolenników. W zależności od potrzeb można wybrać modele o określonej długości wysięgu czy kącie nachylenia. Nowoczesne markizy tarasowe zamiast korby posiadają bardziej zaawansowane systemy, takie jak sterowanie za pomocą napędu elektrycznego lub czujniki słońca i wiatru. Na korzyść tego rozwiązania przemawia szeroki wybór tkanin i oszczędność miejsca.

Zadaszenie aluminiowe z poliwęglanowym dachem

Takie konstrukcje pasują zarówno do nowoczesnej, jak i klasycznej architektury. Zadaszenie aluminiowe z poliwęglanowym dachem cechuje lekkość, elastyczność, wytrzymałość (na temperaturę i opady) oraz minimalistyczny wygląd. Konstrukcja zajmuje minimalną ilość miejsca a dach z poliwęglanu zapewnia dostęp światła. Płyty są dostępne w wielu rodzajach, które różnią się od siebie grubością i przepuszczalnością światła. Jak prezentują się takie poliwęglanowe zadaszenia można zobaczyć na palram.pl.

Zadaszenie tarasu

Taras z poliwęglanowym zadaszeniem marki Palram

Zadaszenie aluminiowe ze szklanym dachem

Zaletą tego rozwiązania jest duża przepuszczalność światła. Stelaż można pomalować na różne kolory. Dzięki szklanej powierzchni, konstrukcja nabiera lekkości i ekskluzywnego charakteru.

Zadaszenie drewniane

Mimo że dach wykonany wyłącznie z drewna mocno ogranicza dostęp światła, prezentuje się bardzo modnie. Świetnie komponuje się z naturalnym krajobrazem, tworząc z ogrodem spójną całość.

Pergola

Pergola zbudowana ze słupów i ażurowego dachu może kojarzyć się ze swojskim stylem, jednak taką konstrukcję coraz częściej wykorzystuje się również w nowoczesnym budownictwie. Ściana z roślin umieszczonych na tarasie świetnie urozmaica prostą i surową bryłę budynku.

Ocena: 5.0