Wycinka drzew, czy aby zawsze wycinka drzewa jest konieczna?

Wycinka drzewNie tak dawno przechodziliśmy istny boom związany z wycinką drzewa, po prowadzenia tzw. lex Szyszko, kiedy to rzesze ludzi skorzystało z możliwości wycinki drzew, na które wcześniej ze względów prawnych, jak i finansowych wiele ludzi i firm nie mogło sobie pozwolić.

Szybko porzucono zmiany na rzecz ułatwienia wycinki drzewa, po dość dużych sprzeciwach medialnych i społecznych, głównie ekologicznych, co nie zmienia jednak faktu, że drzewa wciąż się wycina i będzie wycinać.

Czy zawsze istnieje konieczność wycinki drzewa?

Z drzewami jest ten problem, że jeżeli zapomni się o ich opiece, to potrafią wyrosnąć na "wielkie potwory", które zabierają ogromną przestrzeń, przysłaniają światło, a czasami wręcz stanowią zagrożenie w zależności od warunków glebowych (kotwiczących drzewo w ziemi).

Sadząc np. świerki a przede wszystkim sosny w ogródki, gdy zrobimy to w ciemnym miejscu albo w bardzo ciasnym, to możemy spodziewać się bardzo szybkiego wzrostu drzewa, które będzie ciągnąć do światła. Tym sposobem zapewnimy sobie problemy w przyszłości, bo cienkie i wysokie drzewa, które posiada rozbudowana koronę, a tym samym środek ciężkości jest bardzo wysoko, generuje niebezpieczeństwo złamania się takiego drzewa. W dodatku cienki pień i duża korona powoduje spore bujania się drzewa a tym samym może dochodzić do kontaktu z elewacją albo dachem budynku.

Wycinka drzew

Także wybierajmy odpowiednie miejsce na sadzenie drzewa, a tym samym zminimalizujemy konieczność wycinki danego drzewa w przyszłości.

Innym ważnym aspektem, który uchroni przed wycinką drzewa jest tzw. pielęgnacja drzewa, czyli zapewnienie mu odpowiedniej formy i to we wczesnych latach jego wzrostu. Tym sposobem możemy kontrolować jego wysokość, bo nie ma nic gorszego niż np. mocne ogłowienie drzewa, szczególnie tyczy się to wysokich świerków, które niektórzy potrafią skrócić o połowę, co wygląda wręcz tragicznie. A jak dodamy do tego, że po 1-2 latach wyrośnie nam 4-6 nowych wierzchołków, to tragizm przybiera kolosalne rozmiary, o ile w ogóle drzewo przetrwa tak drastyczny zabieg.

Wiązania mechaniczne

W momencie, gdy już drzewo osiągnęło spore rozmiary i chcemy zmniejszyć ryzyko wynikłe z jego wieku lub kondycji, możemy pokusić się o zastosowanie tzw. wiązań mechanicznych. Zamiast wycinać drzewo, obwiązujemy główne konary linami, z elastycznego materiału, które z jednej strony pozwalają drzewu na "poruszanie się" a z drugiej chronią przed zbyt mocny wychyleniem się konarów na boki i tym samym ich wyłamaniu z pnia. Nawet jeżeli dojdzie do uszkodzenia i odpadnięcia konaru, to zawiśnie on na linach, tym samym nie pozwalają na jego upadek na ziemię i wyrządzenie szkód.

Gdy nic poza wycinką nie wchodzi już w grę

Jeżeli zrobiliśmy już wszystko, żeby powstrzymać się od wycinki, nie pozostaje nic innego niż pozbyć się "problemu". Jako, że większość tego typu prac wykonuje się w mieście lub w pobliżu innych budowli, pamiętajmy o wynajęciu fachowej ekipy, przede wszystkim certyfikowanych drwali - arborystów, którzy dokonają wycinki zgodnie ze sztuką i bezpieczne dla otaczających budynków i innych rzeczy, który mogłyby zostać zniszczone, przez wycinane drzewo.

Marek Matuszek - Drwal Arborysta - arbormat.pl.

Komentarze