Wysoka jakość instalacji rurowych ze stali nierdzewnej

Wysoka jakość instalacji rurowych ze stali nierdzewnejBudynki o podwyższonym standardzie często wymagają dość specyficznych rozwiązań zapewniających odpowiednio wysoką jakość funkcjonowania. Dotyczy to z reguły wszystkich elementów składających się na infrastrukturę budowli, poczynając od pokryć dachowych, na kostce brukowej kończąc. Jednym z takich elementów jest również instalacja rurowa, która w budynkach tego typu budowana jest najczęściej z wysokojakościowej stali nierdzewnej.

Dla budynków klasy premium

W każdym sektorze budownictwa możemy zetknąć się z przykładami budynków o wysokim standardzie. W przypadku budynków użyteczności publicznej będą to np. siedziby najważniejszych władz w państwie, mieście czy regionie, siedziby korporacji lub szczególnie ważnych firm, najwyżej oceniane hotele i restauracje, prywatne kliniki czy otwarte ośrodki badawcze. Jeśli chodzi o sektor budownictwa mieszkaniowego, najwyższy standard budynków możemy znaleźć zarówno w wolnostojących domach mieszkalnych (często przypominających wille), jak i w ekskluzywnych apartamentowcach. Cechą wspólną wszystkich tych obiektów jest wysoka jakość oferowana mieszkańcom, pracownikom lub po prostu użytkownikom.

Ta wysoka jakość widoczna jest (a przynajmniej powinna być widoczna) w każdym aspekcie użytkowania budynku. Chodzi tu więc zarówno o tak oczywiste i widoczne na pierwszy rzut oka elementy jak wykończenie wnętrz, jak i o całkowicie użytkowe w rodzaju instalacji rurowych.

Łączenie rur hydraulicznych ze stali nierdzewnej

W przypadku instalacji rurowych zastosowanie stali nierdzewnej uważane jest za rozwiązanie gwarantujące najwyższy standard. Z materiału tego mogą być wykonywane niemal wszystkie typy instalacji sanitarnych i nie tylko. Na rynku dostępnych jest wiele produktów wytwarzanych ze stali nierdzewnych. Są to przede wszystkim rury hydrauliczne ze szwem lub precyzyjne bezszwowe, zawory kulowe, zwężki, przedłużki, trójniki oraz inne elementy armatury. Praktycznie jedyną wadą instalacji rurowej ze stali nierdzewnej jest jej cena, jednakże w przypadku budynków wymagających najwyższej jakości instalacji nie stanowi ona żadnej przeszkody.

Ważną cechą stali nierdzewnej jest to, iż wykonane z niej elementy instalacji mogą być łączone ze sobą za pomocą spawania. Najczęściej wykorzystywaną metodą jest tu tzw. metoda TIG, czyli spawanie przy użyciu elektrody wolframowej w ochronie gazów obojętnych (argonu lub helu). W przypadku cienkościennych rur ze stali nierdzewnej, często wykorzystywanych do budowy instalacji wodociągowych najwyższej klasy, stosuje się z kolei łączenie metodą zaciskową.

Rury flex i instalacje CO

Ciekawym zastosowaniem stali nierdzewnej są rury nierdzewne elastyczne typu flex dostępne w osłonie z polietylenu PE-HD. Jest to produkt wyjątkowy i przeznaczony przede wszystkim do budowy instalacji w systemie rozdzielaczowym. Rury nierdzewne elastyczne flex charakteryzują się bardzo małą grubością ścianek (ok. 0,1 mm).

Do budowy instalacji centralnego ogrzewania stosuje się z kolei rury ze stali nierdzewnej o nieco uboższym składzie. Są to rury chromowo-niklowe bez dodatku molibdenu.

Ocena: 5.0