Zalety dywanów

Stylowy dywanZastanawiasz się nad zakupem dywanu do swojego nowego mieszkania? A może po prostu nie jesteś pewien czy warto uwzględniać wykładzinę lub chodnik w nowej aranżacji? Przekonaj się jak wiele zalet ma zastosowanie dywanu!

To oczywiste, że dywany jako rozwiązanie aranżacyjne ma wiele wad. Dywan może okazać się nie mile widziany w domu alergika, w pokoju dziecięcym, czy na przykład tam, gdzie zainstalowano w pomieszczeniach ogrzewanie podłogowe. W takim razie można zatem zadać pytanie - to dlaczego w takim razie dywany dalej są na topie? Mnóstwo ludzi decyduje się na zakup dywanu lub wykładziny bo są świadomi ich niewątpliwych i niepodważalnych zalet. Przyjrzymy się niektórym z nich.

Dywan - kluczowy element aranżacji wnętrza

W wielu wnętrzach odpowiednio dobrany i położony w przemyślanym miejscu dywan może stanowić pomoc w subtelnym wyznaczeniu stref w pomieszczeniu. Dywan znakomicie się sprawdzi na przykład w typowej aranżacji salonu z aneksem kuchennym i jadalnią. To właśnie niewielki kobierzec może podkreślać strefę wypoczynkową - rozwiązanie takie jest chętnie wykorzystywane zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach, gdzie zaznaczenia stref niechętnie dokonuje się poprzez stosowanie dodatkowych przegród ściennych niepotrzebnie ograniczających przestrzeń.Dywan w salonie

Dywan w salonie

Dywan w salonie

Wygoda użytkowania w chłodnych pomieszczeniach

Jeśli mieszkasz w dużym domu jednorodzinnym, który wydaje się być niewystarczająco docieplonym, to zapewne bardzo doceniasz gruby, puszysty dywan na podłodze. W tego typu budynkach właściciele bardzo chętnie stosują dywany i wykładziny w celu ocieplenia podłogi. Dzięki temu po mieszkaniu można chodzić boso bez uczucia dyskomfortu związanego z tak zwanym 'ciągnięciem' od podłogi. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się puszyste, długowłose dywany shaggy. Warto też wiedzieć, że bardzo dobrym izolatorem są naturalne materiały, takie jak np. wełna. Dywan wełniany stanowi bardzo dobrą izolację cieplną od podłogi. I w ten oto sposób przechodzimy do kolejnej grupy zalet niektórych dywanów. Zalety zdrowotne.

Wełniany dywan

Dywan wełniany

Zdrowotne zalety dywanów

W kontekście dywanów i wykładzin bardzo często mówi się o ich negatywnym wpływie na zdrowie osób uczulonych na rozmaite pyłki oraz roztocza. Okazuje się to jednak nie do końca zgodne z prawdą. To prawda, że w początkowym okresie użytkowania dywan mocno pyli, co jest niewątpliwym minusem, z drugiej strony wełna dzięki swoim naturalnym właściwościom utrudnia rozwijanie się roztoczy! Warto jest mieć świadomość, że tradycyjny dywan wełniany ma na prawdę sporo sprzyjających zdrowi zalet.

Na przykład osoby z wrażliwymi oczami będą sobie cenić fakt, że dywany znakomicie regulują wilgotność powietrza - nie jest ono ani za suche ani za wilgotne. Dzięki czemu jest to możliwe? Otóż wełna ma właściwości higroskopijne, to znaczy, że łatwo pochłania wodę z otaczającego powietrza. Dzięki temu, gdy w pomieszczeniu robi się wilgotno, dywan z wełny chłonie wodę. Natomiast, gdy powietrze w pomieszczeniu stanie się bardzo suche, wełna uwolni zgromadzoną w niej wilgoć. Znakomita właściwość, nieprawdaż?

Dywan dla dziecka

Dywan w pokoju dziecka

Właściwości antyelektrostatyczne

Dywan wykonany z tworzyw sztucznych często wykazuje właściwości antyelektrostatyczne. Oznacza to, że nie elektryzują się ubrania osób korzystających z pomieszczenia. Takie właściwości wykazują zwłaszcza dywany wykonane z przędzy polipropylenowej.

Poprawa akustyki

Każdy audiofil powie, że dźwięk źle się rozprzestrzenia w pomieszczeniach, gdzie ściany i podłoga są gładkie. To właśnie dlatego powierzchnie ścian i podłóg w studiach dźwiękowych są pokrywane odpowiednimi specjalistycznymi materiałami pochłaniającymi dźwięk. Oczywiście większości z nas nie stać na zakup profesjonalnych materiałów wygłuszających, niemniej zastosowanie w pomieszczeniu grubej wykładziny z gęstym runem oraz innych tego typu elementów aranżacji znacząco poprawia akustykę wnętrza.

Oczywiście, to tylko niektóre zalety zastosowania dywanów we wnętrzach. Więcej informacji na pewno można uzyskać w serwisach internetowych specjalizujących się w branży dywanów.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym https://www.kochamydywany.pl.

Ocena: 5.0