Żarówki, czyli podstawa każdego oświetlenia

OświetlenieOdpowiednio dobrane oświetlenie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania, samopoczucia i zdrowia człowieka. Nikogo już zatem nie dziwi szeroki wachlarz dostępnych w sklepach żarówek i rodzaju oświetlenia.

Niekiedy jednak rozbudowany asortyment sprawia, że wybór oświetlenia staje się nie lada wyzwaniem i przysparza wielu problemów w podjęciu decyzji. Zanim dokona się zakupu warto mieć zatem jakieś rozeznanie i wiedzieć na, co właściwie zwrócić uwagę przeglądając sklepowe propozycje.

Czym właściwie jest żarówka i jakie są jej rodzaje?

Potocznie pod pojęciem żarówki rozumie się większość źródeł światła, chociaż w rzeczywistości kryje się pod nim jeden konkretny rodzaj. Co prawda koszt takiej żarówki był stosunkowo niski, ale z czasem ich żywotność się skracała, stawały się mało wydajne i nietrwałe, więc spadło również zainteresowanie nimi. To dlatego na skutek rozporządzenia z 2009 roku, tradycyjne żarówki mogą być jednak sprzedawane wyłącznie jako lampy do celów specjalnych. Aktualnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów żarówek, doskonale sprawdzające się, jako odmiana dla jej tradycyjnej formy.

  • Żarówki halogenowe - najlepiej stosować je w pomieszczeniach, gdzie często gasi się i zapala światło, szczególnie na czas jednego godziny. Nie wpływa to bowiem w żaden sposób na ich żywotność;
  • Świetlówki - inaczej nazywane żarówkami energooszczędnymi. Przy odpowiednim użytkowaniu pozwalają na uzyskanie znacznych oszczędności. Ważne jest jednak, by zakładać je w pomieszczeniach, gdy światło w ciągłości pali się przez jakiś czas. Regularne włączanie ich i wyłączanie mocno skróci trwałość produktu;
  • Lampy LED - inaczej diody. Powszechnie uważane są za najlepszy zamiennik dla tradycyjnej żarówki. Cechuje je wysoka sprawność energetyczna przy niskim poborze prądu. Co więcej LED są w stanie natychmiast rozświetlić się do pełnej jasności, a ponadto są bardzo trwałe w użytkowaniu. Co prawda koszt żarówek LED jest wyższy od tradycyjnych żarówek, ale już po kilku miesiącach ich użytkowania inwestycja się zwraca.

Producenci żarówek coraz częściej poszerzają ofertę, proponując innowacyjne i dość niecodzienne rozwiązania.

  • Żarówki RGB - żarówki z pilotem, który umożliwia sterowanie kolorem światła, od zieleni, przez błękit i czerwień do żółci;
  • Żarówka LED z funkcją Bluetooth - prócz zmiennego koloru światła, umożliwia odtwarzanie za jej pośrednictwem ulubionej muzyki z telefonu lub tabletu.

Ważne parametry żarówek

Zanim podejmie się decyzję o rodzaju oświetlenie i zakupie pasujących do niego żarówek, warto znać kilka ich głównych parametrów, mających niemały wpływ na dokonanie wyboru.

  • Temperatura światła - żarówki, ale również lampy posiadają zapis o różnorodności temperatury światła, a parametr ten oznaczany jest symbolem kalwinów. Dlatego też chcąc mieć np. światło o zimnej barwie należy zakupić żarówki od 4000 do 6500 K. Z kolei ciepłe światło symbolizują wartości poniżej 3300K. Natomiast żarówki z oznaczeniami pomiędzy 3300 a 4000 dają neutralną barwę światła.
  • Etykieta energetyczna - na każdym opakowaniu żarówki znajduje się specjalna tabela informująca o klasie energetycznej. Najwyższa klasa energetyczna to A+++, podczas gdy klasa A gwarantuje energooszczędność w eksploatacjo światła.
  • IP (stopień ochrony opraw oświetleniowej) - jest to wskaźnik informujący o odporności żarówki na warunki zewnętrzne. W oznaczeniach stosuje się zapis dwucyfrowy, np. IP20 - jest to najczęściej spotykany stopień w żarówkach do użytku wewnątrz domów, a co za tym idzie zapewnia również ochronę przed ciałami stałymi o wielkości powyżej 12, 5mm.
  • Rodzaj gwintu (trzonek) - dobór trzonka jest istotny przede wszystkim dlatego, że nie wszystkie żyrandole, lampy czy kinkiety mają takie samo wejście na gwint, a zakup nieodpowiedniej żarówki po prostu nie pozwoli na jej zamontowanie. W domowych żarówkach najczęściej spotyka się trzonki E27 (duży gwint), E14 (mały gwint) oraz GU10 inaczej wtyk reflektorowy.

Autor - https://www.e-klosz.pl.

Ocena: 4.9

Komentarze