Zasłony do salonu czy delikatne firany - na co warto się zdecydować?

ZasłonyZasłony i firanki to ważne elementy dekoracyjne w każdym salonie. Zasłony często kontrastują z kolorem ścian i dekorują salon ozdobnym motywem. Chronią też przed nadmiernym nasłonecznieniem i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Z kolei delikatne firanki rozpraszają światło słoneczne i wprowadzają do salonu przyjemną atmosferę. Oba dodatki mają swoje wady i zalety. Doradzamy kiedy najlepiej wybrać zasłony, a kiedy firany do salonu!

Zasłony do salonu

Zasłony są z reguły "cięższe" od firanek i mniej przezroczyste. Zasłony możemy wybrać gładkie, w kolorze odpowiadającym wystrojowi salonu lub jasne tzw. uniwersalne albo zasłony wzorzyste. Zasłony we wzory najczęściej powiązane są z myślą designerską, która panuje w naszym mieszkaniu. Mogą to być na przykład dodatki - złoto lub srebro, motyw roślinny, który dominuje w salonie także na poduszkach, dywanikach czy pośród innych ozdób i dodatków. Podobnie mogą to być figury geometryczne powiązane ze stylem boho - romby, tribale albo koła. W stylu boho będą też zasłony z motywem piór i łapaczy snów.

Jednokolorowe zasłony do salonu

Jednokolorowe zasłony do salonu będą pasować do każdego stylu; boho, glamour, klasycznego i innych. Kolor zasłon powinien lekko kontrastować z kolorem ścian. Nadmierna ilość wzorów i kształtów może być z czasem męcząca dla oczu. Dlatego jeśli mamy w salonie tapety to zasłony w jednokolorowe będą najlepszym wyborem.

Firany do salonu

Firany z pewnością będą także atrakcyjnym dodatkiem do wystroju wnętrza naszego salonu. Jasne firany będą się mniej rzucać w oczy niż ciężkie, wzorzyste zasłony. Firanki będą świetnie pełnić rolę lekkich zasłonek w pomieszczeniach o ekspozycji północnej i wschodniej, gdzie szczególnie w ciemniejsze dni w roku wpada niewiele światła. Zimą światło słoneczne poprawia nam nastrój, stąd firanki zimą możemy powiesić także w salonie o ekspozycji południowej. Zimowe Słońce, które przedostanie się do naszego mieszkania, przyjemnie ogrzeje jego wnętrze, a nam poprawie troszkę humor w krótkie jesienno-zimowe dni. Z kolei wiosną i latem możemy potrzebować dodatkowo zasłon do salonu o ekspozycji południowej, by utrzymać w pomieszczeniu niższa temperaturę.

Kiedy wybrać firany, a kiedy zasłony?

Zasadniczo różnica poza kolorem i stylem jest jedna - firanki są lżejsze i przepuszczają więcej światła, za to zasłony mają za cel zasłaniać, więc światła jest dużo mniej wewnątrz pomieszczenia. Może to być zbawienne i potrzebne w salonach o ekspozycji południowej, szczególnie w miesiącach bardzo ciepłych. Jeśli nasze mieszkanie szybko się nagrzewa w słoneczne dni, a chcemy się przed tym osłonić, powinniśmy wybrać zasłony. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zmieniać zasłony na firany i odwrotnie wraz z nadejściem innej pory roku. Osoby, które uwielbiają dużo wietrzyć, doceniają firany w salonie, ponieważ dzięki nim drzwi balkonowe mogą być otwarte na oścież, a świeże powietrze i światło bez problemu przedostają się do mieszkania. Firanki w takiej sytuacji pełnią też rolę moskitiery. Jeśli lubimy wychodzić na balkon czy taras, moskitiera może być utrudnieniem, a firany sprawdzą się świetnie.

Firany gotowe - wygodne firany wg rozmiaru

Dziś podczas wyboru firan czy zasłon mamy o wiele większą wygodę niż nasi dziadkowie. W internecie możemy znaleźć bogatą ofertę firan i zasłon wg rozmiaru. Możemy kupić gotowe firany z ulubionym wzorem o odpowiedniej długości i szerokości, która pasuje do naszego mieszkania. Dzięki temu możemy także wybrać zasłony w takim samym wzorze do innych pomieszczeń, gdzie potrzebne będą na przykład w innym rozmiarze.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem https://room99.pl/.

Komentarze