Zasłony na tarasie

Zasłony na tarasieZasłony na tarasie to trend, który pojawił się wraz z falami upałów, które występują od jakiegoś czasu w Polsce w sezonie letnim. W krajach śródziemnomorskich i na Bliskim Wschodzie są stosowane z powodzeniem od wielu lat. Skutecznie chronią domostwa przed palącym słońcem. Podpowiadamy, jak wybrać piękne i praktyczne zasłony tarasowe, jakie właściwości powinna mieć tkanina, z której są wykonane, oraz w jaki sposób można je zamontować.

Zasłony na tarasie do niedawna kojarzyły nam się z egzotycznymi wakacjami. Ze względu na ocieplanie się klimatu i bardzo wysokie temperatury, które od kilku sezonów występują również w naszym kraju, coraz więcej osób szuka możliwości zasłonięcia tarasów i balkonów, a także okien przed promieniami słonecznymi. Jak pokazała praktyka, do niedawna popularne parasole balkonowe przy dużych upałach nie dają wystarczającego cienia, przez co są znacznie gorszą osłoną. Ponadto nie chronią przed wiatrem oraz ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów.

Warto wiedzieć, że nie każdy materiał jest odpowiedni na zasłonę zewnętrzną i nie każdy ochroni nas przed słońcem czy wiatrem. Sprawdź, jaka tkanina nie wyblaknie od słońca, nie rozciągnie się w czasie deszczu i zatrzyma promienie słoneczne.

Osłony tarasowe i ich zalety

Zasłony na tarasie to jeden z najbardziej wielofunkcyjnych elementów jego wyposażenia.

  • Po pierwsze osłania powierzchnię i okno, które na niego prowadzi przed promieniami słonecznymi. Ogromne przeszklone drzwi na południowej stronie, nawet z zasłoniętymi roletami, latem absorbują sporo ciepła. Ponadto mocne promienie często odbijają się w telewizorze i ekranach komputerów. Bywa to irytujące nawet dla miłośników lata. Balkony południowe rzadko są wykorzystywane w ciągu dnia, ze względu na panującą w nich wysoką temperaturę. Korzystamy z nich o poranku i wieczorem. To właśnie montaż kotar zewnętrznych sprawia, że stają się przyjemną i funkcjonalną przestrzenią przez cały dzień, nawet kiedy praży na nim południowe słońce;
  • Dobrze dobrane stanowią również doskonałą ochroną przed wiatrem wiosną i jesienią - przez co przebywanie nawet w chłodniejsze dni będzie przyjemne
  • Zapewniają prywatność, której często nam brakuje na miejskich tarasach oraz tych położonych na wyższych kondygnacjach - nie ma nic bardziej irytującego niż ciekawskie spojrzenia sąsiadów i przechodniów, kiedy odpoczywasz na świeżym powietrzu lub pijesz poranną kawę w piżamie. Takie markizy stanowią lepszą ochronę niż pergola i parasol, a odpowiednio zamontowane, mogą osłaniać taras, tworząc coś w rodzaju niewielkiego namiotu.
  • Zapewniają ochronę przed deszczem (pod warunkiem, że oprócz zasłonek bocznych, zamontujesz również wodoodporne zadaszenie). Wówczas będzie można cieszyć się tą jakże domową powierzchnią bez względu na pogodę.
  • Kolejną z bardzo ważnych funkcji tego rozwiązania jest duża dekoracyjność - odpowiednio zamontowane i upięte będą stanowić prawdziwą dekorację. Sprawią, że to miejsce nabierze nowoczesnego wakacyjnego charakteru. Również w tym wypadku jakość i właściwości tkaniny, z jakiej zostały wykonane, ma kluczowe znaczenie.
  • Stylowa osłona tarasowa

Jaki wymiar zasłon tarasowych kupić?

Podczas doboru szerokości i długości warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

1. Szerokość zasłonek na tarasy

Szerokość takich osłon powinna być wystarczająca do zasłonięcia całej wolnej przestrzeni, a więc całkowitego "pokrycia" całego tarasu (lub jego części, na której zostały zamontowane, przy uwzględnieniu wiatru i zakładki w miejscu łączeń). W praktyce oznacza to, że na każde 15 cm powierzchni do osłonięcia dodajemy 2 cm tkaniny. Zatem jeśli chcemy stworzyć 3 ścianki po 2 m, to wykonujemy następujące obliczenie:

3 × 200 cm = 600 cm: 15 cm = 40 cm x 2 cm = 80 cm: 3 ścianki = 26 cm

26 cm dodajemy do szerokości każdej z zasłon, czyli po 2 cm na każde 15 cm powierzchni, którą chcemy osłonić. W ten sposób unikniemy pustej przestrzeni w miejscu ich łączenia, a także będzie można je estetycznie umarszczyć.

Jeśli natomiast zasłony mają pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, ich szerokość możemy mierzyć co do cm, a nawet kupić węższe.

Modne zasłony na tarasy

2. Długość osłon tarasowych

Długość kotar tarasowych obliczamy, biorąc pod uwagę kilka aspektów.

  • Po pierwsze nie powinny one leżeć na podłodze, ponieważ będą się szybko brudziły. Nawet zewnętrzna tkanina wodoodporna i plamoodporna szurająca po tarasowej podłodze zabrudzi się - przez co nie będzie wyglądać estetycznie;
  • Po drugie materiał falujący z wiatrem będzie nieustannie tarł o podłoże, a to oznacza, że będzie on się przecierał;
  • Ponadto tkanina pod wpływem deszczu lub palącego słońca może się nieznacznie rozciągnąć i wówczas będzie leżała na podłodze;
  • Ostatnia kwestia to zbieranie kurzu i wszystkich innych zabrudzeń przez zbyt długie kotary. Materiał leżący na podłodze i wprawiany w ruch przez wiatr lub podczas zasuwania i odsuwania zasłon, będzie niczym miotełka, która zamiata każdy nawet najdrobniejszy pyłek. A więc dolna krawędź tarzających się zasłon, będzie najtrudniejszym elementem tarasu.

Obliczając długość zasłon balkonowych, warto zatem zmierzyć wysokość od podłogi do miejsca ich montażu i odjąć 2-3 cm. To optymalna długość, która pozwala na efektywne i estetyczne osłonięcie wybranej przestrzeni i zachowanie ich w czystości.

Uwaga: Mierząc długość kotar balkonowych, najlepiej jest mierzyć każdą z nich oddzielnie, sprawdzając odległość od podłogi do szczytu dla każdej z kotar. Nawet w nowoczesnym budownictwie zdarzają się niewielkie różnice w poziomie. Może więc zdarzyć się, że zakup wszystkich dokładnie takiej samej długości sprawi, że zawieszone będą wyglądały na nierówne.

Zalety zasłon tarasowych

3. Jaka grubość tkaniny zasłon na tarasy?

Grubość tkaniny w głównej mierze powinna być uzależniona od funkcji, jaką ma ona pełnić:

  • ta, której zadaniem jest osłona przed promieniami słonecznymi, powinna być grubsza i odporna na promienie UV;
  • ta od wiatru i deszczu powinna być również gruba i wodoodporna nie tylko hydrofobowa;
  • jeśli ma ona pełnić tylko funkcję dekoracyjną, może być zwiewna i półprzezroczysta, czyli taka, która wygląda najbardziej uroczo na tle każdej elewacji i tarasu. W tym wypadku warto, zadbać o porządne mocowanie odsuniętych markiz, na wypadek silnego wiatru i burzy. Cienka tkanina szarpana przez wiatr może nie przetrwać jego siły i swojego ciężaru, kiedy zmoknie.

Jakie zasłony na tarasy wybrać? Ile kotar wybrać?

Kotary tarasowe możemy zamontować po jednej z każdej strony lub po dwie na jeden bok, wówczas będziemy potrzebować aż 6 sztuk. Inną możliwością jest montaż 4 sztuk, wówczas boczne ścianki, będzie tworzyła jedna szeroka tkanina, a front, który jednocześnie jest wyjściem do ogrodu, osłaniamy dwiema markizami, rozsuwanymi na boki. Warto jednak zadać sobie pytanie, które z tych rozwiązań sprawdzi się najlepiej? Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać.

  • Pod względem praktycznym ostatnie rozwiązanie wydaje się najlepsze, ponieważ wiatr nie będzie rozchylał całej osłony, a jedynie jej frontową część;
  • Pod względem estetycznym zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest 6 zasłon, które można pięknie upiąć na boki, kiedy z nich nie korzystamy;
  • Jedna szeroka kotara sprawi, że po jej zasunięciu taras będzie przypominał namiot. Dwa kawałki tkaniny będą pięknie falowały na wietrze i balkon będzie wyglądał bardzo klimatycznie.

Jaki kolor wzór zasłon na taras wybrać?

  • Najpiękniej prezentują się białe i biało-beżowe, jednak jasne markizy będą bardzo pracochłonne. Nawet tkaniny plamoodporne już po kilku dniach mogą, zyskać żółtawo-zielony nalot z pyłków roślin oraz szary z kurzu. Z tego powodu warto pamiętać, że wybierając ich barwę, należy zwrócić uwagę na fakt, iż przybrudzone już nie będą wyglądały tak atrakcyjnie. Jeśli Waszym marzeniem są tekstylia zewnętrzne w tym właśnie kolorze, nawet za cenę częstego ich czyszczenia (najczęściej wystarczy wrzucić je do pralki na 30  stopni Celsjusza i są jak nowe), to warto pomyśleć o ich zadaszeniu. Drewniany, z dedykowanej pleksi lub materiałowy daszek w znacznym stopniu je ochroni, jeśli będzie wystawał bardziej niż stelaż, na którym wiszą;
  • Kremowe i beżowe doskonale sprawdzą się na terenach podmiejskich i wszędzie tam, gdzie jest bujna roślinność, gdyż pyłki z drzew i traw osadzają się na parapetach, parkanach i meblach ogrodowych. Żółtawy nalot na tych kolorach będzie mniej widoczny;
  • Popielate i szare - oszczędzą Ci pracy na terenach miejskich i w okolicach ruchliwych ulic, ponieważ głównym zabrudzeniem na takim terenie, będą spaliny i kurz przenoszony z wiatrem z ulic.

Gładkie czy wzorzyste markizy tarasowe?

Gładkie zasłony wyglądają lekko i elegancko, ale są bardziej pracochłonne niż te z gęstym wzorem. Na rynku dostępne są kotary zewnętrzne w pasy w modnych odcieniach szarości, ponadczasowych brązach i beżach, florystyczne motywy oraz te, z przestrzennym deseniem. W zależności od bryły i kolorystyki budynku dobieramy ich kolor i wzór. Warto jednak pamiętać, że powinny one uzupełniać elewację i kształt domu, nie mogą go zdominować ani też nadmiernie kontrastować. Zewnętrzne tekstylia traktujemy w podobny sposób jak te domowe, zatem najlepszym rozwiązaniem jest ich dopasowanie do aranżacji zewnętrznej budynku i ogrodu.

Jaki materiał na zasłony tarasowe?

Jak dopasować zasłony na tarasie do elewacji?

Markiza powinna być dekoracją i uzupełnieniem elewacji, zatem jej kolor powinien być o ton jaśniejszy od ciemnej fasady lub o ton ciemniejszy od jasnej fasady. Wyjątkiem są domy drewniane, do których można wybrać tekstylia w innej barwie niż kolor desek.

  • Do nowoczesnych minimalistycznych elewacji wybierany proste jednobarwne lub w pasy (w maksymalnie dwóch kolorach tkaniny). Doskonałym rozwiązaniem są również kubistyczne przestrzenne motywy, ale takie, które nie wprowadzą aranżacyjnego chaosu;
  • Do domów typu stodoła będą pasowały zarówno te jednobarwne, jak i z motywem florystycznym, które sprawią, że dom zyska wakacyjnego klimatu;
  • Dom typu kostka (podobnie jak ten zaprojektowany na wzór pałacu) najlepiej będzie się prezentował z gładkimi tekstyliami;
  • Wiejskie chaty oraz te z bala można przyozdobić florystycznym motywem, który sprawi, że elewacja stanie się jeszcze bardziej sielska.

Materiał na zasłony na tarasie - jakie właściwości powinna mieć dobra tkanina?

Wybór właściwej tkaniny zewnętrznej ma kluczowe znaczenie dla okresu jej użytkowania i estetyki. Z tego też powodu warto, dokładnie czytać informacje zawarte przez producenta. Wśród cech, na które warto, zwrócić uwagę znajdziemy:

  • odporność na światło, czyli na blaknięcie pod wpływem promieni UV - każdy materiał zewnętrzny powinien zawierać informację, do jakiej grupy odporności na światło został zaliczony (szukaj go, nawet jeśli kupujesz białe zasłonki, ponieważ słońce może go przepalić). Za najlepsze uważa się te, zaliczone do grupy od 8-miu w górę, są one odporne na blaknięcie, pękanie pod wpływem wysokiej temperatury i promienie UV, nie przecierają się i nie dziurawią. Grupy poniżej tej liczby nie nadają się na zasłony, markizy, parasole i namioty ogrodowe, a nawet na tapicerkę mebli zewnętrznych, ponieważ mogą szybko ulec zniszczeniu.
  • odporność na wodę - to kolejna kwestia, na którą warto zwrócić szczególną uwagę. Do wyboru mamy dwa rodzaje tkanin:
    1. hydrofobową, czyli taką, po której woda spłynie, ale jeśli nie ma takiej możliwości, a my jej nie osuszymy, to po kilku minutach wsiąknie w jej strukturę. W przypadku zasłon ogrodowych, które wiszą pionowo, ta cecha sprawdza się doskonale, ale już na płaskie zadaszenie lub z małym spadkiem się nie nadaje;
    2. wodoodporną, czyli taką, która nie przyjmuje w ogóle wody - jest to najczęściej również tkanina plamoodporna, której nie trzeba osuszać, gdyż mokre jest tylko na powierzchni.
  • odporność na rozciąganie - jest podawana jest w N - nie powinna mieć niższej wartości niż 600 N, ponieważ tekstylia zewnętrzne są narażone na ciężar wody, porywiste wiatry, a także przypadkowe nadepnięcia. W praktyce ta, która ma niższe parametry może się rozciągnąć pod wpływem tych czynników, a wówczas osłona tarasu nie będzie wyglądać estetycznie;
  • odporność na rozdarcia - jest mierzona również w N. Najniższa klasa materiału na taras to ta od 40 N w górę. Wszystkie tkaniny poniżej tej wartości mogą, zostać zniszczone podczas burzy czy wichury.
  • Taras z materiałowym zadaszeniem

Na czym powiesić zasłony na tarasie? Sposoby mocowania

Sposobów montażu jest kilka - różnią się one ceną, funkcjonalności i komfortem obsługi. W tym wypadku nie warto szukać dróg na skróty i kompromisów między jakością i ceną, ponieważ niewłaściwy montaż będzie nam uprzykrzał chwile relaksu. Do najpopularniejszych rozwiązań należy montaż:

  • Na sznurku - najprostszy i jednocześnie najbardziej budżetowy. Polega na przewleczeniu sznurka przez kotary. Zasłony-sznurki zaczepiamy do belek nośnikowych. W tym celu należy kupić markizy z tunelem, w którym umieszczamy sznurek. Jednak ta metoda nie sprawdzi się najlepiej, jeśli planujecie często zmieniać ich położenie, zasuwać i odsuwać w zależności od potrzeby. Za to dobrze będzie się spisywać, jeśli przesłony mają mieć charakter stały;
  • na haczykach flexi, czyli takich, które kupujemy już z kotarami i montujemy je na sznurku lub dedykowanej żyłce;
  • na specjalnym elastycznym karniszu, który montujemy do ściany budynku lub zadaszenia tarasu. Karnisz może być wyposażony w żabki lub przystosowany do przelotek. Dwa ostatnie rozwiązania są najbardziej praktyczne i umożliwiają dowolne ustawienie zasłon oraz łatwe ich przesuwanie.
Na zasłony na taras najlepiej sprawdzą się te, wykonane z tkaniny akrylowej, a w przypadku zadaszenia: pokryte również teflonem. Dobre materiały zewnętrzne powinny mieć dedykowaną impregnację zapobiegającą powstawaniu plam z wilgoci a finalnie namnażaniu się pleśni i grzybów.

Komentarze