Zgłoszenie domu? - wszystko co należy wiedzieć o procedurach

Zgłoszenie domuZanim będziemy mogli zamieszkać w swoim wymarzonym domu to czeka nas jeszcze do załatwienia trochę formalności.

Porównując zgłoszenie robót budowlanych, a uzyskanie pozwolenia na budowę to pierwsza forma jest zdecydowanie prostsza.

Procedura zgłoszenia budowy

Wszystkie formalności należy rozpocząć w starostwie lub urzędzie miasta, jeśli miasto ma prawa powiatu. Pierwszy krok to złożenie wniosku w wydziale architektoniczno-budowlanym. Gotowe formularze można pobrać ze strony internetowej albo wypełnić w urzędzie. W zgłoszeniu powinno być zawarte rodzaj, zakres i sposób wykonania przewidzianych do realizacji robót budowlanych, a także termin ich rozpoczęcia.

Do takiego zgłoszenia należy dołączyć następujące dokumenty:

  • rysunki lub szkice określające planowanej inwestycji, nie muszą być one wykonane przez osobę z uprawnieniami budowlanymi
  • oświadczenie właściciela o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
  • projektant posiadający odpowiednie uprawnienia budowlane musi sporządzić projekt zagospodarowania działki z opisem technicznym, jeśli
  • planowane są przyłącza w przypadku budowy instalacji zbiornikowej na gaz płynny, należy postąpić jak wyżej

Aby powstał dom na zgłoszenie do prac budowlanych musimy przystąpić w ciągu 3 lat. Licząc od daty wpisanego we wniosku terminu. Inaczej zgłoszenie traci ważność i formalności należy rozpocząć od nowa.

Jaki rodzaj budynku na zgłoszenie?

Na postawie zgłoszenia możemy budować domki letniskowe, altany oraz budynki gospodarcze parterowe o powierzchni maksymalnie 35m². W domkach letniskowych nie ma wymogu doprowadzenia ciepłej wody do umywalek, instalacji grzewczej czy w ogóle uzbrojenia działki. Budynki mogą być nieocieplone, ale jeśli mamy zamiar korzystać z nich zimą to należy zainstalować ogrzewanie.


Jednak mimo to warto zdecydować się na ocieplenie domku letniskowego. Bowiem termoizolacja to nie tylko ogrzewanie zimą, ale również ochrona przed nadmiernym nagrzaniem w lato. W tym wypadku dobrze zastosować wełnę skalną.

Wyczerpujący tekst o domu na zgłoszenie a także domu bez pozwolenia całorocznym murowanym autorstwa Damiana Czernika znajdziecie na blogu OcieplamyZycie.pl: https://ocieplamyzycie.pl/budowa/dom-na-zgloszenie-co-warto-wiedziec/. Polecamy.

Komentarze