Zieleń w łazience - jakie kwiaty nadają się do wilgotnego pomieszczenia?

Zieleń w łazienceCo odpręża najbardziej? Kolor zielony. Dobrze jest stworzyć sobie własne SPA we własnej łazience. Dlatego oprócz kolorowych kubeczków na szczoteczki do zębów, dekoracyjnych koszy na pranie i ręczników warto zadbać o zieleń w łazience. Co wybrać? Jakie kwiaty nadają się do wilgotnego pomieszczenia?

Rośliny lubiące wilgoć

Jakie warunki mamy w naszej łazience? Jeżeli marzy nam się nasza dżungla w naszej łazience powinniśmy dobrać kwiaty odporne na wilgoć i lubiące zacienione miejsca. Chyba, że mamy wielkie okna w łazience. Nie mniej jednak, w łazience panują skrajnie inne warunki niż w całej reszcie mieszkania. W pokojach, gdzie zwykle grzeją kaloryfery i jest dosyć sucho rośliny lubiące klimat tropikalny nie zdadzą egzaminu, natomiast zupełnie inaczej może być w łazience.

Zasady doboru zieleni

Pamiętajmy, że łazienka łazience nie równa. Oprócz wspomnianego już okna i tego czy dysponujemy wyłącznie sztucznym światłem istotna jest także jej wielkość i rozmieszczenie mebli. Jeżeli łazienka jest duża możemy pozwolić sobie zarówno na dużą stojącą roślinę, a nawet na kwietnik lub regał wyłącznie na kwiaty. Jeżeli chcemy dopasować rośliny do istniejących już półek i mebli, warto pamiętać, że rośliny nie powinny, pod żadnym pozorem, stykać się z chemią oraz wodą. Mają już wystarczająco dużo wilgoci z pary wodnej, więc unikajmy bezpośredniego kontaktu z kroplami padającymi z wanny czy prysznica.

Gatunki idealne

Do łazienki gdzie bardzo często jest ciepło, wilgotno i ciemno idealnie będą nadawać się palmy, paprocie czy pnącza. Jest dużo roślin, które pasują pod naszą pożądaną charakterystykę na przykład znany dobrze fikus pnący – lubi cień i spokojnie da sobie radę w łazience. Z popularnych i dobrze znanych roślin, w naszym salonie kąpielowym poradzi sobie także turzyca. O ile ma dostęp do światła: najlepsze jest jasne, ale rozproszone. Wtedy do łazienki zaprośmy także: papirusy, draceny, bluszcze i maranty. A co ze storczykami? Te popularne kwiaty, także znajdą miejsce w naszej łazience, o ile będziemy o nie odpowiednio dbać tzn. podlewać raz na jakiś czas, wkładając je do wanny na kilkadziesiąt minut. Warto także regularnie nawozić rośliny, a wtedy w naszej tropikalnej łazience wszystko będzie rosło pięknie i bujnie.

Sztuczne kwiaty do łazienki

Jeżeli uważamy, że nasza łazienka nie nadaje się do upraw kwiatów doniczkowych, nie mamy do nich ręki, nie mamy odpowiedniego oświetlenia lub po prostu nie chcemy bawić się w żywe rośliny w łazience, możemy pokusić się o sztuczne kwiaty do łazienki. Nie żyjemy już w czasach, kiedy sztuczne kwiaty były kojarzone wyłącznie z tandetą. Nawet w sieciówkach meblowych dostępnych jest wiele modeli kwiatów sztucznych, które wyglądem nie odbiegają od tych prawdziwych. Sztuczne trawki w odpowiednim miejscu mogą dodać łazience klimatu i uzyskamy pożądany efekt, bez konieczności dalszego przejmowania się o los kwiatów i ich kondycję.

Mnogość możliwości

Możliwości kwiatowych w łazience jest naprawdę wiele. Dużo uniwersalnych gatunków przetrwa w łazience, w której nie kąpie się zbyt wiele osób. Wtedy warunki będą przybliżone do tych, które mamy w innych pomieszczeniach domu.

Autor: www.defra.pl.

Komentarze