Zimozielone rośliny na cmentarz - gatunki

Zimozielone rośliny na cmentarzDbanie o groby najbliższych jest wyrazem naszej miłości i szacunku. Oprócz regularnego ich sprzątania warto pomyśleć o posadzeniu roślin. Jest wiele pięknych wiecznie zielonych gatunków, dzięki którym nagrobek będzie wyglądać ładnie przez cały rok. W okresie od wiosny do jesieni można też uzupełnić dekorację grobu o pięknie kwitnące gatunki. Wybierz najpiękniejsze gatunki zimozielonych roślin na cmentarz.

Na cmentarzu sprawdzą się zarówno trwałe rośliny iglaste i liściaste, jak i kwitnące rośliny wiosenne, letnie i jesienne. Typowe rośliny na cmentarze to chryzantemy i wrzosy. Niestety, gatunki te przestają być dekoracyjne już po pierwszych przymrozkach, ponieważ nie są odporne na działanie niskich temperatur. Jest jednak mnóstwo pięknych roślin, które będą wyglądać elegancko przez cały sezon zimowy i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Zimozielone rośliny na cmentarz

Wiecznie zielone rośliny warto posadzić zarówno na grobach ziemnych, czyli takich, gdzie nie ma pomnika, jak i wokół nagrobków z pomnikiem. Rośliny będą dekoracyjne przez cały rok, a taki stały zielony element znacznie ułatwi stworzenie dekoracji nagrobnych na specjalne okazje jak na przykład Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie czy Wielkanoc.

Zimozielone gatunki polecane na cmentarz to:

  • barwinek pospolity,
  • bluszcz pospolity,
  • bukszpan,
  • irga pozioma,
  • jałowiec płożący,
  • kosodrzewina.

1. Barwinek pospolity (Vinca minor)

Barwinek jest niewielką krzewinką o ciemnozielonych liściach i płożących pędach. Bardzo szybko pokrywa on powierzchnię gleby i jest niezwykle łatwy w uprawie. U podstawowego gatunku kwiaty mają kolor niebieski lub fioletowy, ale u odmian mogą być również białe bądź różowawe. Kwiaty zaczynają pojawiać się w kwietniu. Gatunek ten dobrze sobie radzi zarówno w cieniu, jak i na stanowisku bardziej słonecznym.

Barwinek pospolity

Barwinek pospolity

Odmiany barwinka

  • Blue Spahhire o liliowo-niebieskich kwiatach oraz zielono-białych liściach,
  • La Grave o niebieskich kwiatach i błyszczących ciemnozielonych liściach,
  • Variegata o pięknych błękitnych kwiatach i pstrych liściach w kolorze biało-żółto-zielonym,
  • Evelyn o białych kwiatach i zielonych biało obrzeżonych liściach,
  • Alba również z białymi kwiatami i ciemnozielonymi liśćmi,
  • Atropurpurea o niezwykłych purpurowych kwiatach i ciemnozielonych skórzastych liściach.

2. Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Bluszcz to płożąca roślina o bardzo atrakcyjnych ozdobnych liściach. Gatunek ten nie ma wygórowanych wymagań i bardzo ładnie się rozrasta. Na starszych egzemplarzach bluszczu pojawiają się również liczne zielono-żółte kwiaty, które przyciągają pszczoły. Bluszcz dobrze rośnie nawet na słabej ziemi i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto go jedynie przycinać raz na jakiś czas, jeśli za bardzo się rozrośnie. Jest to gatunek idealny do obsadzania grobów znajdujących się w miejscu ocienionym, gdzie wiele roślin kiepsko rośnie. Bluszcz w cieniu będzie miał się świetnie.

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity

Odmiany bluszczu

  • Glacier o srebrzysto-zielonych liściach z białym obrzeżeniem,
  • Goldheart o liściach zielono-złocistych,
  • Thorndale o ciemnozielonych liściach z jaśniejszym unerwieniem,
  • Harald o ciemnozielonych liściach białym obrzeżeniem.

3. Bukszpan (Buxus semprevirens)

Ten gatunek idealnie sprawdzi się na cmentarzu, ponieważ jest mało wymagający, łatwy w uprawie i bardzo tolerancyjny, co do stanowiska. Rośnie dobrze nawet w bardzo słabych ziemiach, ponadto możemy posadzić go zarówno w miejscu słonecznym, jak i ocienionym.

Pamiętajmy, że bukszpan to krzew, który co prawda rośnie bardzo wolno i swoją docelową wysokość (w zależności od odmiany 2 do 4 metrów) osiągnie dopiero po wielu latach, jednak nie nadaje się on do bezpośredniego sadzenia na grobach ziemnych. Wykorzystajmy go raczej jako ciekawy zielony element w tylnej części grobu lub na przykład po obu stronach pomnika.

Bukszpan jest gęstym krzewem o sztywnych wzniesionych pędach oraz ciemnozielonych błyszczących liściach. Ogromną jego zaletą jest nie tylko to, że pozostaje dekoracyjny przez cały rok, ale również możliwość dowolnego formowania krzewów. Bukszpan doskonale znosi cięcie. Rośliny możemy uformować na kształt stożka, kuli lub inną formę geometryczną.

Bukszpan

Bukszpan

Odmiany bukszpanu

  • Angustifolia o ciekawych podłużnych liściach,
  • Rotundifolia o liściach okrągłych,
  • Greenpeace o ciekawym wąskim pokroju,
  • Elegnas o białych brzegach,
  • Golden China o złocistych młodych przyrostach,
  • Aureovariegata o złoto-złocistych marmurkowych liściach.

4. Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis)

Jest to bardzo niski krzew o poziomo rozpostartych gałęziach, których regularny układ przypomina nieco rybi szkielet. Listki irgi są małe i błyszczące w kolorze ciemnozielonym, a jesienią często pięknie przebarwiają się na czerwono. Oprócz przyciągających oko liści bardzo dekoracyjne są również błyszczące pomarańczowo-czerwone owoce irgi. Dekoracyjne są również pojawiające się późną wiosną (maj-czerwiec) na krzewach kwiaty, których kolor uzależniony jest od odmiany.

Upraw irgi jest łatwa. Roślina dobrze rośnie zarówno w miejscach dobrze nasłonecznionych, jak i lekko cienistych. Ponadto dobrze czuje się właściwie każdej glebie. Nie wymaga też zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jedynie po zimie usunąć uszkodzone gałązki.

Irga pozioma

Irga pozioma

Odmiany irgi poziomej

  • Wilsonni o ciemnozielonych pięknych liściach, różowych kwiatach i czerwonych owocach,
  • Major o białych kwiatach i lśniących liściach.

5. Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis)

Gatunek ten to roślina okrywowa, która świetnie sprawdzi się na grobach ziemnych, gdzie nie ma pomnika. Podstawowy gatunek tego krzewu jest zielony, jednak odmiany mogą mieć odcień złocisty lub srebrzysty i ładnie przebarwiać się na zimę.

Jałowiec preferuje stanowiska słoneczne i bardzo lekką przepuszczalną ziemię, najlepiej o nieco kwaśnym odczynie. Doskonale sprawdzi się więc jako roślina okrywowa na cmentarzu, gdzie, jeśli nagrobek znajduje się w miejscu nieocienionym, wystawionym na silne promieniowanie słoneczne.

Jałowiec płożący

Jałowiec płożący

Odmiany jałowca

  • Wiltonii o pięknym niebiesko-zielonym kolorze,
  • Plumosa, której młode przyrosty są zielone, a zimą pędy przebarwiają się na interesujący śliwkowy kolor.
  • Variegata - zielony krzew z białymi przebarwieniami.
  • Golden Carpet w bardzo atrakcyjnym złocistym kolorze.

6. Kosodrzewina (Pinus mugo)

Kosodrzewina zwana też sosną górską jest iglastym krzewem, którego pędy płożą się po ziemi, a także wznoszą nieco ku górze i ładnie rozrastają na boki. Gałęzie kosodrzewiny są masywne, a kora ciemnoszara. Zielone igły wyrastają po 2 z krótkopędu. Są one krótkie, sztywne i ułożone wokół obwodu pędu. Oprócz bardzo ładnych igieł dekoracyjne są również kwiaty męskie w kolorze żółto-czerwonym oraz szyszki żeńskie o barwie od żółto-zielonej po purpurową.

Sosna kosodrzewina to gatunek bardzo odporny i wytrzymały o niewielkich wymaganiach środowiskowych. Lubi stanowiska słoneczne. Dobrze rośnie na każdym rodzaju gleby. Czyni ją to idealną rośliną do zagospodarowania nagrobków ziemnych. Warto ją posadzić zwłaszcza w górnej ich części.

Krzew ten nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i nadaje się do formowania, możemy więc przyciąć go na pożądany kształt.

Kosodrzewina

Kosodrzewina

Odmiany kosodrzewiny

  • Honeycomb - kulista odmiana o bardzo powolnym wzroście,
  • Laurin - jedna z najpopularniejszych odmian kosodrzewiny,
  • Northern Light o pięknych bardzo jasnych przyrostach na wiosnę,
  • Mops - bardzo wolno rosnąca odmiana o charakterystycznym kształcie spłaszczonej kuli.

Obsadzenie nagrobków trwałymi zimozielonymi roślinami to bardzo dobre i praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli od mogił najbliższych dzieli nas spora odległość i nie możemy ich doglądać tak często, jak byśmy chcieli. Dzięki nasadzeniom z zimotrwałych bylin liściastych lub roślin iglastych nagrobek przez cały rok będzie wyglądać schludnie. O wiele łatwiej będzie także przyozdobić go na przykład na Wszystkich Świętych czy święta Bożego Narodzenia.

Rośliny do nasadzeń najlepiej kupić w dobrym centrum ogrodniczym lub szkółce bylin i krzewów, gdzie uzyskamy również fachowe porady dotyczące ich sadzenia oraz pielęgnacji.