Zlewozmywak jednokomorowy: sprytny wybór do niewielkiej kuchni?

Niewielka kuchniaŻadna kuchnia nie może istnieć bez zlewozmywaka. Nawet te, które wyposażone są w zmywarkę, muszą posiadać również zlewozmywak.

Jest on niezbędny do oczyszczania warzyw, owoców i innych produktów, które przed spożyciem lub przygotowaniem wymagają umycia. Zlewozmywak dobieramy do potrzeb domowników, jak i samej wielkości kuchni. W niewielkich rozmiarów kuchni nie sprawdzi się duży dwukomorowy zlew. Jaki zatem najlepiej wybrać do pomieszczenia o małej powierzchni? Sprawdźmy, czym powinien charakteryzować się taki zlew.

Wielkość zlewozmywaka a powierzchnia kuchni - czyli ile komór powinien mieć zlew?

W sklepach znajdziemy wiele różnych rodzajów zlewów. Są one nie tylko wykonane z odmiennych materiałów, które pozwalają na dopasowanie ich do pomieszczeń utrzymanych w określonych stylach, ale również dostępne są w kilku wielkościach, dzięki czemu inwestor ma możliwość doboru zlewu do kuchni o różnej wielkości.

Jakie zlewozmywaki są najczęściej kupowane? U producentów zlewów znajdziemy te, które mają jedną komorę, półtora komory, dwie, a nawet więcej komór. Te ostatnie nie są zbyt często wybierane do domów. Przeznaczone są raczej do punktów gastronomicznych. Do mieszkań prywatnych najczęściej wybiera się zlewozmywaki jednokomorowe z ociekaczem lub zlewozmywaki półtorakomorowe, rzadziej te w wersji dwukomorowej.

Zlewozmywak jednokomorowy - gdzie się sprawdzi?

Zlewozmywak jednokomorowy jest wybierany zdecydowanie najczęściej. Z jakich względów tak się dzieje? Po pierwsze, kupujemy coraz mniejsze mieszkania, co przekłada się również na ograniczoną wielkość kuchni. Kupno do takiej zlewozmywaka z dwoma komorami sprawiłoby, że znacznie ograniczylibyśmy dostępną w nim przestrzeń użytkową. Jeśli zdecydujemy się na zlewozmywak z jedną komorą zachowamy całą jego funkcjonalność i ostatecznie również zaoszczędzimy tak cenną w małej kuchni przestrzeń. Liczy się w niej przecież praktycznie każdy centymetr kwadratowy. Zlewy mogą zajmować całkiem pokaźną przestrzeń, dlatego szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na ich odpowiednie dopasowanie do małej kuchni.

Kolejnym powodem, dla którego warto wybrać zlewozmywak jednokomorowy jest fakt, że obecnie praktycznie każdy z nas posiada w swojej kuchni zmywarkę. Ta wyręcza nas z konieczności ręcznego mycia naczyń lub też ich suszenia w drugiej komorze zlewu. Mając zmywarkę na wyposażeniu kuchennym zwyczajnie umieszczamy brudne naczynia w jej wnętrzu i wykonuje ona za nas "całą robotę", dlatego zlewozmywak z dwoma komorami zwyczajnie nie jest nam potrzebny. Nawet jeśli możemy sobie na niego pozwolić - np. w dużej kuchni.

W przypadku, gdy nasza kuchnia nie jest wyposażona w zmywarkę, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem.

Materiał zlewozmywaka - czyli z czego powinien być on wykonany?

Podobnie, jak w przypadku wielkości zlewozmywaka, również w kwestii doboru materiału mamy kilka możliwości. Jednak ostatnio coraz większą popularność zyskują te wykonane z materiałów granitowych. Dlaczego zlewozmywaki granitowe są coraz chętniej kupowane? Jest to spowodowane szczególnymi właściwościami materiału, a także ich ceną.

Na dzień dzisiejszy, zlewozmywak granitowy jednokomorowy możemy dostać w promocji nawet za 249 zł, w przytoczonym e-sklepie Primagran (model Ryga). Niecałe 250 złotych i zlewozmywak wykonany z takiego materiału? Mogłoby się wydawać, że jest to niemożliwe. A jednak. Na dodatek nie ma to nic wspólnego z jego słabą jakością. Wręcz przeciwnie. Takie zlewozmywaki jednokomorowe mają gwarancję na 35 lat. Możemy się zatem łatwo domyślić, że skoro producent deklaruje taką ich przydatność, ich atrakcyjna cena nie ma nic wspólnego ze słabą jakością.

Zlewozmywaki granitowe wyróżniają się dużą wytrzymałością, zarówno na działanie odczynników chemicznych, jak i fizycznych. Są odporne na działanie kwasów, zasad, detergentów, a także na uderzenia i zarysowania. Nie straszna im również wysoka temperatura, dlatego bez przeszkód można w nich stawiać nawet gorące naczynia i garnki. Niektóre z nich posiadają dodatkową powierzchnię antybakteryjną i antygrzybiczą, co sprawia, że dodatkowo są bardzo łatwe do utrzymania w czystości.

Autor: www.primagran.pl.

Ocena: 4.5

Komentarze