Zmywarka - funkcje, wymiary, zużycie wody i prądu

ZmywarkaPolacy bardzo chętnie kupują zmywarki. To nowoczesne i bardzo przydatne urządzenie. Kupione raz już na zawsze staje się naszym towarzyszem w kuchni. Wraz z zapotrzebowaniem rośnie różnorodność sprzętu na rynku. Producenci starają się zaskakiwać nowymi funkcjami dobranymi indywidualnie pod wytyczne klienta. Tworzone o różnych szerokościach są dostępne pod każdy typ kuchni domowej czy restauracyjnej.

Czym jednak kierować się, gdy mamy tak szeroki wybór? Warto zwrócić uwagę na wymiary dostępne na rynku, odpowiednią pojemność, a także niezbędne dla nas funkcje. To bardzo ważne, jeśli chcemy, aby elektronika towarzyszyła nam przez lata.

Standardowe wymiary zmywarek

Standardowe zmywarki budowane są w dwóch szerokościach 45 i 65 centymetrów. Na rynku dostępne są również większe zmywarki szerokie na 90 cm. Jeżeli jednak mamy minimalistyczne upodobania, znajdą się również mniejsze modele. Osoby, które nie mają wielkich potrzeb, mogą skorzystać z szerokiego wyboru zmywarek kompaktowych.

 • zmywarki szerokie na 45 cm - ich wysokość to około 85 cm, a głębokość 60 cm. Producenci decydują się również na niestandardowe wymiary, zwiększając lub zmniejszając ich głębokość. Ta opcja jest idealna przy wyborze zmywarek pod zabudowę. Indywidualna koncepcja często może nie zgadzać się z ogólnodostępnymi standardami. Dlatego też firmy wychodzą klientom naprzeciw i dostosowują wielkość do wymagań. Są to zmywarki głównie przeznaczone dla singli bądź osób, które nie posiadają dużej przestrzeni w kuchni, a męczy ich ciągłe zmywanie naczyń. Do ich wnętrza zmieszczą się naczynia użytku codziennego. Niestety po wystawnej kolacji będzie trzeba włączyć zmywarkę kilkakrotnie.
 • zmywarki szerokie na 60 cm - ich wysokość to około 85 cm, a głębokość 60 cm. Również dostępne są w wymiarach niestandardowych z głębokością nawet do 68 cm. Są to urządzenia przeznaczone dla rodzin kilkuosobowych. Ze względu na ich wielkość spełniają oczekiwania pod kątem dużej pakowności.
 • zmywarki szerokie na 90 cm - takie modele mają średnio 55 cm wysokości oraz 55 cm głębokości. Są to zmywarki, głównie używane w restauracjach czy hotelach. Są ogromne, dlatego też potrzebują dużo miejsca.
 • zmywarki szerokie na 55 cm - są modelami kompaktowymi, zwykle ich wysokość nie przekracza 44 cm a głębokość 50 cm.

Różnią się od swoich poprzedników tym, że posiadają tylko jeden kosz na naczynia. Idealnie pasują do małych przestrzeni. Są przeznaczone dla jednej osoby, która rzadko przebywa w domu.

Pojemność zmywarek

Tę szczególną cechę oblicza się ilością kompletów, jakie można załadować do urządzenia. Jeden komplet to zastawa dla jednej osoby.

 • zmywarki o szerokości 45 cm - jednorazowo od 8 do 10 kompletów;
 • zmywarki o szerokości 60 i 90 cm - jednorazowo do 15 kompletów;
 • zmywarki kompaktowe - jednorazowo do 6 kompletów.

Zużycie prądu zmywarek

Wybierając odpowiednią zmywarkę warto zwrócić uwagę na jej oszczędność. Zmywarka zużywa nie tylko wodę i chemię, ale także kosztowny w tych czasach prąd. Przyjmijmy, że cena za 10l wody to około 0,12 zł, a prądu za 1 kWh to około 0,60 zł. Jeżeli zmywarka zużywa około 10l wody i tyle samo oddaje do kanalizacji - uzyskujemy koszt - 12 groszy za jeden cykl. Zatem koszt jednorazowego mycia w zmywarce wyniesie 72 grosze. W założeniu, że kilkuosobowa rodzina włącza urządzenie raz dziennie, wychodzi wtedy miesięcznie około 35 zł na jej utrzymanie.

Szacunkowy roczny koszt zużycia

 • Singiel - przyjmując, że użyje zmywarki co 3 dni - ok. 137 zł rocznie;
 • Para - przyjmując, że użyje zmywarki co 2 dni - ok. 205 zł rocznie;
 • Rodzina 4 osobowa - przyjmując użycie raz dziennie - ok. 410 zł rocznie;
 • Rodzina 5 osobowa - przyjmując użycie dwa razy dziennie - ok. 820 zł rocznie.

Porównanie klas energetycznych zmywarek

 • Klasa energetyczna A+++ - rocznie zużycie prądu to około 180 kWh - zatem roczny koszt jej użytkowania wyniósłby 108 zł;
 • Klasa energetyczna A+ - roczne zużycie prądu to około 230 kWh - roczny koszt użytkowania wyniósł by 138 zł;

Różnica jest nie wielka prawda? Za zmywarkę klasy A+++ musimy jednak zapłacić dużo więcej niż za tę klasy A+.

Zużycie wody zmywarek

Zmywarki zwykle zużywają od 7 do 13 litrów wody. Przyjmując, że cena za m3 wody to 4,54 zł brutto, koszt jednego zmywania wyniósłby 0,35 zł przy zużyciu 7 litrów oraz 0,65 zł przy zużyciu 13 litrów wody. Urządzenia oznaczone klasą A+++ i A++ pobierają zwykle około 7 litrów wody - są oszczędniejsze. Zmywarki oznaczone klasą A+ to duże urządzenia, które pobierają do 13 litrów wody.

Roczny Koszt zużycia wody

 • Pobierające do 7 litrów wody - ok. 98 zł;
 • Pobierające do 11 litrów wody - ok. 139 zł;
 • Pobierające 13 litrów wody - ok. 168 zł.

Poziom hałasu zmywarek i klasy suszenia

Jest to jeden z najważniejszych parametrów tego typu urządzeń. Zwykle zależy nam na tym, aby sprzęt AGD nie zakłócał naszego trybu codziennego. Głośność zmywarek określana jest w decybelach, na tej podstawie możemy wyróżnić trzy rodzaje:

 • bardzo ciche - to takie, które generują do 43dB;
 • ciche - poziom decybeli waha się miedzy 44 a 47dB;
 • dostatecznie ciche - poziom hałasu do 48dB.

Klasa suszenia zmywarek to siedmiopunktowa skala, która mówi jaki efekt suszenia otrzymamy po zmywaniu. Oznaczono ją dużymi literami alfabetu od A do G. Klasa A, to najlepsza efektywność suszenia, natomiast klasa G posiada suszenie najsłabsze dla skali. Są to cechy nadawane bezpośrednio po przetestowaniu sprzętu.

Dodatkowe funkcje zmywarek

Na rynku jest wiele modeli zmywarek z dodatkowymi funkcjami. Docieranie strumieni wody do trudno dostępnych miejsc, ocena wielkości załadunku czy też automatyczne wyłączenie się urządzenia - to jedne z nielicznych funkcji tego typu sprzętów:

 • czujniki wykrywające stopień zabrudzenia naczyń, które na tej podstawie dobierają odpowiednią ilość wody do zużycia;
 • oświetlenie LED wewnątrz, które oświetla środek zmywarki przy jej otwarciu i gaśnie zaraz po zamknięciu;
 • zwiększenie pojemności zmywarki;
 • elektryczny panel pokazuje nam ile czasu pozostało do końca mycia, a także znacznie ułatwia obsługę;
 • funkcja opóźnionego startu;
 • blokada uruchomienia przydatna w przypadku rodzin z dziećmi, które uwielbiają wciskać wszelakie przyciski;
 • funkcja ochrony szkła, dzięki odpowiednim koszykom kieliszki nie poruszają się w trakcie zmywania, a inne naczynia nie obijają się o siebie.

Zmywarki zagościły już w niejednym domu. Są oszczędne i dają poczucie luksusu. Dzięki nim mamy więcej czasu na odpoczynek czy zabawę z dziećmi. Warto porównać oferty przystępnych nam modeli i zdecydować, które urządzenie będzie odpowiednie dla naszej przestrzeni. Pamiętajmy o tym, aby zwrócić uwagę na wszystkie dostępne opcje. Porównać funkcje, klasy suszenia czy też zużycie prądu i wody. Jeżeli zależy nam na oszczędnym użytkowaniu zainwestujmy w lepszą klasę elektroniki. Zmywarka w Twojej kuchni, to więcej czasu dla Ciebie.

Komentarze