Zniszczony parkiet - co możesz zrobić, aby przywrócić pierwotny wygląd

Zniszczony parkietDrewno to szlachetny, uniwersalny i naturalny materiał, który z czasem jednak może tracić swój nienaganny wygląd. Jak zapobiec zniszczeniu drewnianego parkietu i jak go naprawić? Drewniany parkiet to ponadczasowe i bardzo modne teraz rozwiązanie. Podłoga z drewna jest naturalna, pięknie wygląda, a odpowiednio pielęgnowana, zachowa elegancki wygląd na lata.

Co jednak zrobić, gdy na parkiecie pojawiają się zarysowania, wgniecenia, ubytki i inne skazy? Kiedy i jak przeprowadzić naprawę podłogi, a kiedy przychodzi czas na cyklinowanie parkietów? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego parkiet niszczeje?

Najczęstsza przyczyna niszczenia parkietu to nieodpowiednia pielęgnacja podłogi oraz jej złe traktowanie przez użytkowników. Zalanie wodą, niewłaściwa technika mycia, przesuwanie ciężkich mebli, brak podkładek filcowych na nogach krzeseł – wszystko to powoduje, że po jakimś czasie drewniany parkiet wymaga interwencji, aby odzyskał swój dawny wygląd.

Jakie są najczęstsze rodzaje uszkodzeń drewnianego parkietu?

  • Rysy w miejscach intensywnie użytkowanych, np. przy kanapie, pod biurkiem, w miejscu, gdzie stoi stół z krzesłami, w korytarzu. Rysy pojawiają się w miarę upływu czasu, ale i wtedy, gdy nie zabezpiecza się nóżek mebli, np. przy pomocy specjalnych filcowych nakładek czy zwykłego dywanu.
  • Wgniecenia, głębokie zarysowania - najczęściej powstają wtedy, gdy po drewnianym parkiecie przesuwa się ciężkie przedmioty. Warto pamiętać, że meble jak komoda czy sofa koniecznie trzeba przenosić tak, aby nie zarysować drewna podłogi.
  • Plamy i odbarwienia oraz spęcznienie - to efekt zalania podłogi lub zabrudzenia jej intensywnie barwiącą żywnością (cytryna, kawa, czerwone wino). Plamy powstają też w wyniku mycia podłogi niewłaściwymi środkami czystości.
  • Skrzypienie drewnianej podłogi - przyczyną tego defektu jest najczęściej wiek podłogi i zwiększanie objętości desek, które pocierają jedna o drugą. Skrzypienie może być też efektem niewłaściwego montażu podłogi.
  • Szpary między deskami - powoduje je kurczenie się deszczułek w wyniku zmiany ich wilgotności.

Co możesz zrobić, aby jak najlepiej dbać o podłogę?

Wielu uszkodzeniom drewnianego parkietu można zapobiec. Kluczem jest właściwa pielęgnacja podłogi. Jak dbać o parkiet?

Po pierwsze, uważaj z wodą - mycie parkietu powinno się odbywać najwyżej raz w tygodniu, z dodatkiem małej ilości wody i koniecznie ze specjalistycznym środkiem do mycia parkietu. Woda jest częstą przyczyną złego wyglądu desek, plam i pęcznienia podłogi.

Podstawowy sposób pielęgnacji podłóg drewnianych to ich regularne odkurzanie, aby pozbyć się drobinek, które mogą powodować mikrorysy w drewnie. Jeśli podłoga się poplami, do mycia użyj lekko wilgotnej ściereczki z środkiem do mycia parkietów, a po wszystkim podłogę starannie wysusz.

Sposobem, aby przedłużyć żywotność i piękny wygląd podłogi drewnianej jest też jej impregnacja. Dotyczy to przede wszystkim podłóg wykończonych olejem czy olejowoskiem, które muszą być regularnie olejowane, aby zachowały swoje właściwości.

Olejowanie podłóg to zabieg, podczas którego olej wnika w drewno, nadając mu piękny matowy wygląd, a przede wszystkim zabezpiecza parkiet przed wilgocią i wnikaniem brudu. Olejowanie drewnianej podłogi przeprowadza się zwykle raz w roku.

Sposobem na impregnację jest także lakierowanie podłóg. Ma ono tę przewagę nad olejowaniem, że raz polakierowana podłoga drewniana nie potrzebuje odnawiania powłoki co roku. Porządny lakier przy odpowiedniej pielęgnacji podłogi będzie ładnie wyglądał przez wiele lat!

Cyklinowanie pozwoli odzyskać dawny blask? Kiedy warto je wykonać?

Czasem zdarza się tak, że drewniana podłoga jest tak zniszczona, że powierzchowne łatanie ubytków, wymiana pojedynczych klepek czy inne zabiegi nie dają spodziewanego efektu. Kiedy wierzchnia warstwa drewna jest mocno zniszczona, podłogę najlepiej ponownie cyklinować, a następnie nałożyć świeżą warstwę lakieru lub olejowosku.

Cyklinowanie podłogi jest niezbędne także wtedy, gdy na drewnie widać głębokie rysy, które trzeba uzupełnić masą szpachlową. Są też podłogi (zwłaszcza w starym budownictwie, przedwojennych kamienicach), które wielokrotnie pokrywano warstwą np. farby olejnej - cyklinowanie pozwala pozbyć się mało estetycznych powłok i wydobyć na światło dzienne prawdziwe piękno naturalnego drewna.

Cyklinować podłogę drewnianą można samodzielnie, ale jeśli zależy Ci na naprawdę dobrym efekcie i to na lata, drewno najlepiej oddać w ręce specjalistów. Profesjonalne cyklinowanie podłóg przez doświadczonych specjalistów daje gwarancję, że Twoja podłoga będzie prezentować się nienagannie, a efekt utrzyma się przez wiele lat.

Renomowane firmy korzystają też z nowoczesnych technik, takich jak np. cyklinowanie bezpyłowe - dzięki temu zabieg cyklinowania da się przeprowadzić bez kurzu, a pomieszczenie można użytkować natychmiast po renowacji podłogi.

Jaka jest cena cyklinowania podłogi drewnianej? Zależy przede wszystkim od stanu podłogi i jej metrażu - po szczegółową wycenę zwróć się np. do renomowanej i doświadczonej na rynku firmy.

Po cyklinowaniu konieczne jest ponowne lakierowanie lub olejowanie podłogi

Cyklinowanie nie kończy procesu odnawiania zniszczonego parkietu. Kolejna, bardzo ważna czynność, to zabezpieczenie drewna przed wilgocią, zarysowaniami i przedłużenie trwałości drewnianej podłogi poprzez nałożenie na nią powłoki.

Dwa najczęstsze sposoby zabezpieczenia drewnianego parkietu to lakierowanie i olejowanie. Lakierowanie pozwala podkreślić naturalny kolor drewna lub nadać mu nowy kolor (jeśli zastosuje się lakiery kolorowe). Lakierowana podłoga jest trwała, odporna na wilgoć, plamy, rysy i uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, nowoczesne lakiery mogą dać efekt podłogi w połysku, ale także w modnym teraz macie, do złudzenia naśladując efekt podłogi olejowanej.

Jeśli z kolei lubisz idealnie matową, aksamitną w dotyku podłogę, podkreślającą piękno i szlachetność surowego drewna, warto wybrać podłogę olejowaną. Takie rozwiązanie pasuje zwłaszcza do wnętrz w stylu klasycznym, vintage czy retro. Podłoga olejowana jest nieco trudniejsza w utrzymaniu w czystości i pielęgnacji, ale ze względu na piękny wygląd wiele osób nie zamieniłoby jej na żadną inną.

Autor: www.renowacjapodlog.pl.

Komentarze

Kate
Moją zniszczoną klepkę odnowił parkietlux i wygląda jak świeżo położona :) Na takim profesjonalnym efekcie mi zależało, sama bym tego tak nie ogarnęła.