Jak wybrać stół kuchenny z krzesłami do małej kuchni?

Mały stółMała kuchnia to duże wyzwanie dla projektantów. Oto kilka kluczowych wskazówek, jak wybrać stół kuchenny z krzesłami, aby nie przytłoczyć małej kuchni, lecz zapewnić w niej wygodę i komfort wszystkim domownikom. To może się udać!

Małe czy duże stoły z krzesłami do niewielkiej kuchni?

Najwygodniejsze są oczywiście duże stoły, ale nie każdy dysponuje wnętrzem o metrażu, w którym zmieści się stół na 6, 8 czy 10 osób. Przypuśćmy, że Twoja kuchnia ma około 8-10 m2. Optymalnym rozwiązaniem będzie wybór stołu z krzesłami o wymiarach 170 x 110 cm, który bez problemu pomieści cztery osoby. Wygodne i stylowe stoły kuchenne z krzesłami znajdziesz w ofercie sklepu Maruś. Są w niewygórowanych cenach, więc koniecznie zajrzyj na stronę internetową.

Wskazówka: jak obliczyć wymiary stołu dla jednej osoby? Przyjmuje się, że jedna osoba powinna mieć co najmniej 60 cm szerokości blatu dla siebie.

Jaki stół z krzesłami do bardzo małej kuchni?

Co zrobić w przypadku, gdy kuchnia jest jeszcze mniejsza niż 8 m2? Wtedy potrzeba jeszcze mniejszego stołu i krzeseł kuchennych. Dobrą opcją może być stolik kwadratowy o wymiarach 80 x 80 cm. Można go dosunąć jedną krawędzią do ściany - wtedy zyskujesz miejsce dla dwóch, trzech osób; lub postawić w rogu, aranżując miejsce do spożywania posiłków dla dwóch osób.

Czy okrągłe stoliki z krzesłami to dobry wybór do małych wnętrz?

Na pewno trzeba dobrze wymierzyć i rozplanować przestrzeń, gdy chcesz zmieścić okrągły stół i krzesła do kuchni o niewielkim metrażu. Krzesła powinny być ustawione przy ścianie lub innych meblach tak, by można było je odsuwać na odległość co najmniej 60-80 cm. Najmniejsza średnica wygodnego stołu z 4 krzesłami to 70 cm. Aby łatwo dosunąć krzesła do stołu i zyskać miejsce na nogi pod blatem, warto wybrać blat wsparty na jednym filarze i mocnej podstawie. Okrągłe stoliki mogą być trafionym wyborem również do salonu z aneksem kuchennym. Odgrywają wówczas rolę funkcjonalnego, płynnego przejścia między strefą wypoczynkową a kulinarną w pomieszczeniu. Poza tym meble na planie koła są niezwykle modne. Okrągłe stoły do kuchni są też uznawane za egalitarne - każdy zajmuje przy nich równorzędne miejsce.

Gdzie ustawić mały stół z krzesłami w kuchni?

  • Kwadratowy lub prostokątny stół kuchenny możesz dosunąć jednym bokiem do ściany. Idealną lokalizacją jest na przykład ściana pod oknem lub ściana naprzeciwko ciągu mebli kuchennych. Takie rozwiązanie sprawdzi się też w przypadku, gdy zabudowa kuchenna ma kształt litery L.
  • Stół może też stanąć w rogu pomieszczenia. W takim ułożeniu sprawdzą się zwłaszcza kwadratowe stoły z krzesłami.
  • W kuchniach z zabudową na planie litery U lub C stół może być przedłużeniem blatu roboczego. Wtedy będą potrzebne wyższe krzesła.

Jak NIE zaleca się ustawiać stołu kuchennego z krzesłami w małej kuchni?

W niewielkich kuchniach nie rekomenduje się ustawiania stołu i krzeseł na środku pomieszczenia, ponieważ mogą blokować przejście. Swobodne poruszanie się w kuchni pomiędzy blatami roboczymi jest podstawą wygody. Z tego samego względu nie poleca się ustawiania stołu na wzór wyspy kuchennej w niewielkim wnętrzu.

Nowoczesne stoły z krzesłami - garść wskazówek aranżacyjnych

  • Mały stół do kuchni to nie to samo co niski stolik - stół kuchenny powinien mieć minimum 70 cm wysokości.
  • Dobrym rozwiązaniem do kuchni mogą być rozkładane stoły z krzesłami. Gdy potrzeba nieco więcej miejsca na blacie, rozkładasz go. Po przyjęciu stół można z powrotem złożyć.
  • Do małej kuchni sprawdzi się nowoczesny stół z krzesłami w białym kolorze - jest optycznie lekki i nie przytłoczy wnętrza. Kolor bielonego drewna jest bardzo uniwersalny i dopasujesz go do wnętrz zarówno w stylu boho, scandi, rustykalnym, glamour, jak i nowoczesnym.
  • Wybierz węższe krzesła bez podłokietników - zajmują mniej miejsca.
  • Im stół ma mniej nóg, tym daje więcej miejsca pod blatem. Oczywiście musi być stabilny. Nowoczesne stoły z krzesłami mogą opierać się na pojedynczej nodze. To pożądane rozwiązanie zwłaszcza w małych kuchniach urządzanych w stylu japandi lub vintage. Koniecznie dobierz do takiego stolika krzesła na kołkowych lub toczonych nogach.

Jak dobierać kolor stołu z krzesłami do innych mebli w kuchni?

Stół i krzesła do kuchni oczywiście muszą do siebie pasować. Powinny łączyć się stylem, kolorem lub materiałem i mieć choć jeden element wspólny. Podobnie dobiera się stół z krzesłami do zabudowy kuchennej. Wspólnym mianownikiem może być kolor blatu, np. dąb sonoma lub kolor uchwytów meblowych i nóżek od krzeseł, np. czarna galwanizowana stal.

Jaki styl stołu nie przytłoczy małej kuchni?

Popularnym rozwiązaniem są nowoczesne stoły z krzesłami w stylu skandynawskim, inspirowane wyglądem mebli z lat 60., 70. i 80. Najmodniejsze kuchnie czerpią inspiracje z wnętrz w stylu retro - modne elementy to profilowane krzesła na nóżkach krzyżowych i drewniane modele stołów przypominające dawne ławy. Blaty nie powinny być zbyt grube, a nogi przysadziste - cieńsze blaty oraz patykowate, toczone nogi mebli są lepszym rozwiązaniem do niewielkich wnętrz. Małą kuchnię można urządzić stylowo, wygodnie i w niewygórowanym budżecie. Najważniejsze jest dokładne wymierzenie dostępnej przestrzeni, rozplanowanie układu mebli choćby na kawałku papieru i nieupychanie niczego w kuchni na siłę.