Miotła do zamiatania i szufelka - podstawowe akcesoria, których nie może zabraknąć w Twoim domu

Miotła do zamiataniaZmiotka, szufelka i miotła do zamiatania to niezawodne trio, które ułatwia utrzymanie porządku w domu i wokół niego. Nie musisz wyciągać ciężkiego odkurzacza za każdym razem, kiedy rozsypiesz ryż podczas przyrządzania obiadu albo zauważysz sierść pupila zebraną w kącie salonu. Aby usunąć z podłogi miejscowe zanieczyszczenia, wystarczy chwycić w dłoń zmiotkę i zebrać je kilkoma szybkimi ruchami. Szczotki do zamiatania okazują się również nieocenioną pomocą podczas wielkich porządków w ogrodzie i na balkonie. Jak skompletować praktyczny zestaw o wszechstronnym zastosowaniu? Sprawdź!

Szczotki do zamiatania - podstawowe rodzaje

Wydawać by się mogło, że miotła do zamiatania jest uniwersalnym produktem. Okazuje się, że w sklepach znajdziemy kilka typów mioteł. Każdy z nich ma swoją charakterystyczną konstrukcję, a co za tym idzie - również zastosowanie. Wyróżniamy:

  • miotły uliczne ("ulicówki") charakteryzujące się dużą powierzchnią roboczą i wysoką twardością. Przeznaczone do zamiatania dużych obszarów z solidną nawierzchnią, na przykład bruku, asfaltu. Ich włosie ścinane jest na prosto;
  • miotły gospodarcze z tworzywa sztucznego przeznaczone do zamiatania przestrzeni wokół domu, również nieutwardzonej;
  • miotły sorgo wykonane z naturalnych materiałów (przeważnie trawy). Idealne do zamiatania piasku, okruchów oraz suchych liści na alejkach, trawniku czy podjeździe. Ich twarde i sztywne włosie jest odporne na ścieranie;
  • miotły domowe ze szczotką z gęstego, miękkiego materiału. Uniwersalne akcesorium do sprzątania wewnątrz domu, na tarasie i balkonie;
  • małe, poręczne miotełki do usuwania okruchów ze stołu i trudno dostępnych zakamarków.

Szczotki do zamiatania: o czym warto pamiętać?

Twarde szczotki do zamiatania mogą negatywnie wpływać na stan delikatnych materiałów. Zmiotka i miotła powinny być starannie dopasowane do danej powierzchni. Do gładkich płytek i paneli odpowiednie będą miotły i zmiotki z gęsto nabitym, ale jednocześnie miękkim włosiem. Tego typu szczotki wyłapują drobne cząsteczki, ale nie rysują gładkich powierzchni. Do zamiatania kamiennej posadzki czy desek kompozytowych pokrywających balkon wybierz zmiotkę składającą się z mieszanki włosów syntetycznych i naturalnych. Rączka zmiotki powinna być odpowiednio wyprofilowana, aby pewnie siedziała w dłoni.

Zadbaj o swój komfort! Zamiatanie wymusza przybieranie nienaturalnej, pochylonej pozycji obciążającej plecy i powodującej dyskomfort. Aby zminimalizować obciążenie kręgosłupa, wybierz miotłę osadzoną na regulowanym trzonku, który możesz dopasować do swojej budowy anatomicznej. Co więcej, miotła z teleskopowym, regulowanym kijem okażę się nieocenioną pomocą podczas usuwania pajęczyn i kurzu z trudno dostępnych miejsc.

Nieodłączną częścią zestawu do sprzątania jest szufelka. Ważne jest, aby jej szerokość umożliwiała swobodne zbieranie zabrudzeń. Krawędź szufelki powinna być wykończona gumą zapewniającą odpowiednią przyczepność i idealne przyleganie do podłoża. Ważnym elementem szufelki jest dziurka umieszczona na końcu rączki. Dzięki niej możesz przywiesić zestaw do sprzątania na haczyku umieszczonym po wewnętrznej stronie szafki albo w schowku.

Gumowa miotła do zamiatania włosów i sierści

Masz dość włosów zbierających się na płytkach po każdej kąpieli? A może w Twoim domu mieszka czworonożny przyjaciel gubiący kłębki sierści? Wśród akcesoriów do sprzątania znajdź miejsce na jeszcze jeden element - gumową miotłę do zamiatania. Szczotka z gumowymi wypustkami zbiera włosy, sierść i inne zanieczyszczenia, zatrzymuje je w środku i zapobiega wzbijaniu się ich w powietrze. Miękka, gumowa szczotka jest skuteczna na każdej powierzchni - panelach, kamiennej posadzce, linoleum i gładkich płytkach. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w ściągaczkę. Tego typu miotły możesz wykorzystać do usuwania nadmiaru wody zebranej na tarasie albo balkonie.

Aby pozbyć się zanieczyszczeń znajdujących się między wypustkami, wystarczy wypłukać szczotkę pod bieżącą wodą. Miotła szybko wyschnie i będzie gotowa do ponownego użycia. Co ciekawe, miotły gumowe cieszą się dużym zainteresowaniem osób prowadzących swoje zakłady fryzjerskie i groomerskie.

Miotła z szufelką z cząsteczkami srebra

Zachowanie nienagannej higieny w najbliższym otoczeniu jest dla Ciebie priorytetem? W takim razie postaw na miotłę z szufelką o antybakteryjnych właściwościach. W dobrych sklepach z artykułami gospodarstwa domowego znajdziesz zestawy wyprodukowane z materiałów zawierających nanocząsteczki srebra. Dodatek tego pierwiastka skutecznie blokuje namnażanie się bakterii i zapobiega przenoszeniu drobnoustrojów na dłonie podczas sprzątania. Upewnij się, czy informacje umieszczone na opakowaniu nie są jedynie chwytem marketingowym. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrane akcesoria do sprzątania zapewnią Ci higienę na najwyższym poziomie, wybierz produkt spełniający rygorystyczną normę JIS Z2801.

Komentarze