Jak zagospodarować mały ogród? Poradnik

Mały ogródMoże się wydawać, że im większy ogród, tym łatwiej go zagospodarować. Z pewnością jest wówczas więcej możliwości, ale to nie oznacza, że mały ogród nie może się pochwalić ciekawą aranżacją. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, gdy masz niewielki ogród.

Rozplanuj poszczególne strefy

Posiadanie ogrodu niesie ze sobą wiele plusów, nawet jeśli jest on stosunkowo mały. Warto jednak, abyś wcześniej przemyślał jego aranżację i wykorzystał rozwiązania, które zapewnią prywatność, a jednocześnie nie będą przytłaczające dla małej przestrzeni. Jednym z rozwiązań jest wydzielenie poszczególnych stref, takich jak np. strefa wypoczynku, dekoracyjna czy warzywna.

Dodatkowo powinieneś skorzystać z rozwiązań, które będą funkcjonalne. Nawet w niewielkim ogrodzie, będziesz potrzebował narzędzi, które pomogą w wykonaniu niezbędnych prac. Może się jednak okazać, że nie będziesz miał wolnej przestrzeni na postawienie domku na narzędzia. W takim przypadku mogą sprawdzić się skrzynie ogrodowe. Wybierając te wzmocnione, nie tylko zyskasz miejsce do przechowywania narzędzi, ale układając na nich poduszki, będziesz mógł z nich korzystać w strefie wypoczynkowej, do siedzenia.

W małym ogrodzie ważne są rośliny

Mając niewielką przestrzeń ogrodu, warto zadbać o dobranie odpowiednich roślin. Zwróć uwagę, aby nie było w nim zbyt dużo różnych gatunków, co może sprawiać wrażenie chaosu. Co więcej, powinny one rosnąć w podobnym tempie, tak aby jedne nie zacieniały drugich, co może utrudniać ich odpowiedni wzrost. Aby nie ograniczać promieni słonecznych, mając mały ogród, powinieneś zrezygnować z dużych drzew, które mogłyby je za bardzo przysłaniać.

Zwróć również uwagę na kolory, które będą dominowały w twoim ogrodzie. Postaw na rośliny o jasnych barwach, jak również wybierz jaśniejszą elewację budynku, dzięki którym ogród optycznie będzie wydawał się większy. Podobny efekt uzyskasz, jeśli wykorzystasz lustro, które zawiesisz na ogrodzeniu lub ścianie budynku.

Co zastosować, aby ogród sprawiał wrażenie przestronniejszego?

Nie chcesz montować lustra, bo obawiasz się, że się stłucze? Podobny efekt co lustro, da oczko wodne. Nie tylko będzie dawało podobne wrażenie, jak odbicie w lustrze, ale również sprawi, że pojawi się uczucie głębi. Takie oczko nie musi być duże, ale jeśli się na nie zdecydujesz, ogród nie tylko będzie wydawał się większy, ale również będzie przyjemniejszy wizualnie.

Poza doborem roślin o jasnych kolorach zwróć również uwagę na wybór miejsca, w którym mają się znaleźć. Bliżej domu warto posadzić rośliny, które osiągają większe rozmiary, za to bliżej ogrodzenia posadź niższe gatunki. Takie działanie również sprawi, że ogród będzie wydawał się większy i bardziej przestronny.

Nawet mały ogród może być ciekawie zaaranżowany, jeśli tylko zastosujesz kilka prostych trików. Wydzielenie poszczególnych stref, wybór odpowiednich roślin i akcesoriów, jak również wykorzystanie rozwiązań, które optycznie będą miały go powiększyć. To tylko nieliczne propozycje, które warto zastosować w tym przypadku.

Komentarze