Klej poliuretanowy w praktyce

Klej poliuretanowyW branży budowlanej coraz częściej wykorzystuje się innowacyjne technologie i narzędzia, jednak za integralność strukturalną wznoszonych konstrukcji od lat niezmiennie odpowiadają te same, sprawdzone rozwiązania. Jednym z nich jest klej poliuretanowy, inaczej klej PUR, uniwersalna spoina charakteryzująca się zdolnością mocnego i trwałego łączenia różnorodnych materiałów. Nie może jej zabraknąć na żadnej budowie.

Do czego służy klej poliuretanowy?

Klej poliuretanowy znajduje bardzo wszechstronne zastosowanie w budownictwie - można go z powodzeniem używać zarówno do łączenia elementów konstrukcyjnych, jak  i mocowania elementów wykończeniowych. Jeśli chodzi o pierwsze z wymienionych zastosowań, klej PUR doskonale klei chociażby płyty gipsowo-kartonowe i włókno-cementowe, tworząc trwałe i wytrzymałe połączenia, odporne na każdego rodzaju obciążenia, podobnie zresztą jak różne warunki środowiskowe i drgania strukturalne, czyli to, z czym wiele innych spoin sobie radzi. Z tego względu klej poliuretanowy nazywany bywa klejem konstrukcyjnym. Ale jak już wspomnieliśmy, jego zastosowanie wykracza daleko poza aspekty konstrukcyjne. Można go używać również do mocowania paneli izolacyjnych i płyt dekoracyjnych, a także montażu różnego rodzaju ozdobnych detali architektonicznych i aranżacyjnych, nawet w trudno dostępnych miejscach. Co ciekawe, klej poliuretanowy jest na tyle uniwersalny, że często wykorzystuje się go także w innych branżach niż budowlana, na przykład w przemyśle, gdzie służy do łączenia różnych komponentów, albo motoryzacji, gdzie przydaje się do montażu szyb czy tapicerki.

Który klej poliuretanowy wybrać?

Ze wszystkich klejów poliuretanowych dostępnych na rynku za najlepsze obecnie uważa się produkty z serii Soudabond marki Soudal, o których przeczytacie na tosieklei.pl. Można je kupić w czterech wersjach: Easy Gun, Easy Genius Gun oraz Turbo i Turbo Genius Gun. Każdy z nich zapewnia ekstremalnie mocne łączenie, różnica pomiędzy sprowadza się jedynie do formy i dodatkowych właściwości. Przykładowo Soudabond Turbo to szybki w działaniu klej pistoletowy, a Genius Gun to pianoklej z aplikatorem umożliwiającym skrupulatne dozowanie. Mając taki wybór, możemy bez problemu dobrać preparat idealnie odpowiadający naszym potrzebom i preferencjom.

Komentarze