10 najczęstszych błędów podczas wyboru i zakupu działki - MURATOR doradza

Zakup działkiZakup działki pod budowę domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Przeglądając dostępne oferty poczułeś szybsze bicie serca na widok jednej z działek? Nie daj się ponieść emocjom, lecz starannie rozważ wady i zalety nieruchomości na której miałbyś wybudować swój przyszły dom. Nie popełnij przy tym najczęstszych błędów, których ofiarami padają rozemocjonowani inwestorzy. Na jakie pułapki warto uważać?

Brak sprecyzowanego budżetu

Przystępując do przedsięwzięcia budowlanego, warto zawczasu starannie określić, jaki budżet chcesz przeznaczyć na realizację inwestycji. Dzięki temu łatwiej będzie wskazać, jaką jego część możesz przeznaczyć na zakup działki, a ile pieniędzy będziesz potrzebować na wybudowanie  i wykończenie domu.

Sugerowanie się ceną za m2

Wybierając działkę, nie należy brać pod uwagę wyłącznie ceny za m2. Warto upewnić się także, do jakich mediów nieruchomość ma dostęp. Jakie będą koszty wykonania uzbrojenia terenu, jego wyrównanie czy usunięcie drzew oraz krzewów.

Ważne jest też jakie będziemy ponosić koszty dojazdu do pracy, czy też dowozu dzieci do szkoły. Kupno tańszej działki, usytuowanej w większej odległości od miasta przełoży się na większe koszty dojazdów.

Brak dokładnych oczekiwań

Zanim kupisz działkę, zapoznaj się z gotowymi projektami domów od MURATORA Porozmawiaj ze znajomymi, którzy budowę domu mają już za sobą. Dzięki nim łatwiej Ci będzie określić swoje wymagania odnośnie kształtu przyszłego obiektu mieszkalnego. Wymiary budynku są bardzo ważne bo pod tym kątem należałoby rozważać zakup nieruchomości. Przy wyborze działki zwróć uwagę na jej wymiary i orientację względem stron świata.

Nieznajomość kosztów budowy

Przed kupnem projektu, koniecznie sprawdź koszt realizacji wybranego domu. Na stronie https://projekty.muratordom.pl  przy każdym projekcie są podane orientacyjne koszty budowy. Znając ich wysokość łatwiej oszacujesz własne możliwości.

Niezapoznanie się z dokumentami

Dobrym nawykiem każdego inwestora przed zakupem gruntu, powinno być zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obowiązującym na danym terenie lub uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, czy na danej nieruchomości jest możliwa zabudowa mieszkaniowa, oraz jakie parametry powinna posiadać. W tych dokumentach zawarte są obostrzenia które należy spełnić  aby uzyskać pozwolenie na budowę. Informacje zawarte w planie miejscowym lub decyzji o warunkach zabudowy często rzutują na wygląd domu i jego program funkcjonalny.

Brak niezbędnej ostrożności

Często powielanym przez kupujących działki błędem jest nadmierna ufność w stosunku do właścicieli terenu czy pośredników. Warto zawsze weryfikować uzyskane informacje i sprawdzać dokumenty na ich temat, aby w późniejszym czasie uniknąć bolesnych – a nierzadko także i kosztownych rozczarowań.

Nieodpowiednia lokalizacja działki

Przed umówieniem wizyty u notariusza upewnij się, czy w planach gminy na najbliższe lata nie uwzględniono drogi szybkiego ruchu, zakładu przemysłowego bądź też sieci przesyłowej w sąsiedztwie Twojej działki. Sprawdź także, czy posiada ona dogodny dojazd do szkoły, pracy, sklepu czy szpitala.

Brak badań geotechnicznych

Choć badania geotechniczne nie są obowiązkowe, warto uwzględnić je przed zakupem działki. Będą one szczególnie istotne w przypadku kiedy planujesz budowę domu podpiwniczonego. Wysoki poziom wód gruntowych może Ci to skutecznie uniemożliwić. Może się również okazać że grunt jest słabonośny i trzeba będzie wykonywać płytę fundamentową lub też wymieniać grunt. Z tym oczywiście wiążą się dodatkowe koszty w trakcie budowy.

Niesprawdzenie sąsiednich posesji

Zanim zdecydujesz się na konkretną działkę, sprawdź jej najbliższą okolicę. Upewnij się, czy w pobliżu nie ma zakładów przemysłowych generujących duży hałas lub nieprzyjemne zapachy. Warto także porozmawiać z właścicielami sąsiednich domów, którzy najlepiej określą zalety i wady otoczenia.

Nieodpowiednie usytuowanie działki

Ostatnim, ale nie mniej ważnym zagadnieniem jest zorientowanie działki względem stron świata. Ma ono bowiem duży wpływ na wybór projektu domu. Działki z wjazdem od południa są problematyczne, ponieważ obligują do usytuowania części dziennej na froncie działki.

W kolekcji MURATORA, znajdziesz sporo projektów domów z wejściem od południa.

Przystępując do wyboru działki, zawsze miej na uwadze wyżej wymienione kryteria. Unikając najczęściej popełnianych błędów znacznie łatwiej wytypujesz idealny teren pod budowę, na którym wybudujesz wymarzony dom i spędzisz wiele lat swojego życia.

Zdjęcie: Projekt M245b - Trafna decyzja - wariant II (etap I) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów MURATORA - https://projekty.muratordom.pl

Komentarze