Do czego służą wiatromierze?

WiatromierzWiatromierze, inaczej anemometry, to kompaktowe urządzenia służące do pomiaru prędkości wiatru. Dzięki różnym funkcjom dodatkowym, umożliwiają także pomiar temperatury, przepływu powietrza lub innych parametrów. Poznaj wszystkie - standardowe i nietypowe zastosowania anemometrów i dowiedz się, jakie urządzenie wybrać.

Czym jest wiatromierz?

Wiatromierz to na ogół cyfrowy przyrząd pomiarowy, który służy do mierzenia prędkości ruchu gazów i cieczy, w szczególności wiatru. Zapewnia dużą dokładność pomiaru strumienia powietrza. Charakteryzuje się prostą budową, niewielką wagą i kompaktowymi gabarytami. Istnieją różne rodzaje wiatromierzy. Ze względu na sposób działania wyróżnić można wiatromierze obrotowe, wychyłowe, ciśnieniowe, cieplne oraz dopplerowskie. Najpopularniejsze są modele obrotowe (skrzydełkowe) oraz cieplne. Od anemometrów odróżnić należy anemografy, które pozwalają nie tylko na pomiar, ale również na zapis kierunku i prędkości wiatru.

Zastosowanie wiatromierzy

Nowoczesne wiatromierze to dość wszechstronne urządzenia pomiarowe. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagany jest monitoring prędkości i wielkości przepływu powietrza. Z urządzenia standardowo korzystają branże HVAC, automotive i budowlana. Służy ono do monitorowania przepływu powietrza w instalacjach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, kontroli działania układów wydechowych oraz do wykrywania przeciągów. Większość współcześnie produkowanych wiatromierzy wyposażona jest w różne funkcje dodatkowe. Anemometr może ekstra skontrolować ciśnienie, zmierzyć wilgotność powietrza, pokazać temperaturę otoczenia, wskazać punkt rosy, pokazać siłę wiatru w skali Beauforta czy dokonać pomiaru stężenia szkodliwych gazów. Użytkownik nie musi sięgać po skomplikowane w obsłudze i drogie sprzęty specjalistyczne. Wiatromierz, kontrolując na danym obszarze prędkość wiatru i stężenie niebezpiecznych pyłów, dostarcza specjalistom informacji o stopniu ewentualnego zagrożenia. Dzięki temu służby mogą jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Pracę z urządzeniem w trudno dostępnych miejscach zapewnia rozsuwana sonda pomiarowa, w którą wyposażane są bardziej zaawansowane modele wiatromierzy. Zebrane informacje o przepływie powietrza na ogół poddaje się dalszej analizie. Anemometr podłącza się do komputera w celu wyeksportowania danych. Następnie można dokonać ich obróbki np. w arkuszu kalkulacyjnym i wygenerować czytelne wykresy.

Jak dobrać wiatromierz do konkretnych zastosowań?

Na rynku znaleźć można szeroką gamę anemometrów - prostych i złożonych, tańszych i droższych, dostosowanych do różnorodnych zastosowań i potrzeb. Najbardziej zaawansowane modele przeznaczone są do badań przemysłowych i badawczych. Najważniejsze, żeby kupowany wiatromierz był profesjonalnym urządzeniem pomiarowym, dokładnym i niezawodnym. Należy zwrócić uwagę na takie parametry techniczne, jak:

  • zakres i dokładność pomiaru prędkości i przepływu powietrza,
  • dopuszczalne warunki użytkowania (temperatura, wilgotność powietrza),
  • mierzone parametry,
  • funkcje dodatkowe,
  • zawartość zestawu.

Tutaj znajdziesz profesjonalne wiatromierze marek Benetech, Habotest i Wintact od oficjalnego dystrybutora: https://benetech-poland.pl/14-anemometry-wiatromierze. Sklep deklaruje wsparcie w wyborze optymalnego urządzenia.

Komentarze