Osłona na balkon - jaką wybrać? Rodzaje osłon balkonowych

Osłona na balkonNawet niewielki balkon w mieszkaniu w bloku może być oazą spokoju, gdzie wypoczniemy po pracy, miło spędzimy czas przy kawie i książce czy pobawimy się z dzieckiem. Aby stworzyć przyjazne i bezpieczne miejsce rekreacji na balkonie konieczne jest jego osłonięcie. Bardzo często balkony w budynkach wielorodzinnych mają jedynie metalowe balustrady, które nie zapewniają ochrony przed wiatrem, słońcem, ani wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Ponadto taki nieosłonięty balkon nie jest bezpieczny dla małych dzieci oraz zwierząt domowych.

Na szczęście istnieje wiele możliwości osłonięcia balustrady balkonowej. Możemy zdecydować się na trwałe rozwiązanie lub osłonić balustradę tylko w czasie sezonu letniego, a nawet rozkładać osłonę jedynie w razie potrzeby. Do wyboru mamy mnóstwo praktycznych rozwiązań, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź, jak wybrać najlepszą osłonę balkonową.

Czy warto założyć osłonę na balkon?

Jeśli zależy nam na większej prywatności i bezpieczeństwie na balkonie oraz chcemy osłonić się od wiatru, to zdecydowanie warto osłonić balkon.

Wiatr jest szczególnie dużym problemem w tak zwanych mieszkaniach szczytowych na ostatnich piętrach bloków. W wielu przypadkach balkony takie po obu stronach oraz z przodu są niczym nieosłonięte i ciągle narażone na silne podmuchy wiatru. Mogą one skutecznie zniechęcić do odpoczynku na balkonie, a także nie służą roślinom balkonowym.

Dużym problemem dla wielu osób jest także prywatność na balkonie. Zarówno na osiedlach mieszkaniowych, jak i w centrum miasta w kamienicach, budynki z reguły są rozmieszczone blisko siebie, co powoduje, że siedząc na nieosłoniętym balkonie, raczej nie mamy co liczyć na prywatność. Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku jest właśnie osłona na balustradę balkonową. Spojrzenia sąsiadów i przechodniów bywają krępujące, nawet gdy po prostu siedzimy na balkonowym krześle i czytamy książkę, czy spożywamy niewielki posiłek przy stoliku balkonowym, a skąd, dopiero gdy mamy ochotę poopalać się na balkonie w bikini. Z pewnością będziemy się czuć bardziej komfortowo i swobodnie, na osłoniętym balkonie.

Kolejną ważną kwestią, dla której warto założyć osłonę balkonową, jest bezpieczeństwo naszych dzieci oraz zwierząt domowych. Małe dzieci lubią bawić się na balkonie. O nieosłonięte metalowe szczeble balustrady łatwo się uderzyć, ponadto często przerwy pomiędzy nimi są na tyle duże, że maluch jest w stanie włożyć pomiędzy nie głowę, co jest bardzo niebezpieczne. Może także zdarzyć się, że dziecko niechcący wyrzuci z balkonu pomiędzy szczebelkami zabawki, które w najlepszym przypadku po prostu się zniszczą, a w najgorszym uderzą osobę przechodzącą chodnikiem obok budynku. Dlatego tak ważne jest osłonięcie balkonu. Osłona balkonowa pomoże także zabezpieczyć przed wypadnięciem z balkonu niewielkie zwierzęta domowe takie jak koty, psy małych ras, królika czy świnkę morską.

Rodzaje osłon balkonowych

Do wyboru mamy wiele różnych osłon balkonowych. Są wśród nich takie montowane na stałe oraz zakładane tymczasowo. Te pierwsze sprawdzą się, gdy potrzebujemy solidnej i trwałej osłony balkonowej, która posłuży nam przez lata. Z kolei te drugie bardzo łatwo w razie potrzeby zdjąć. Warto się na nie zdecydować, jeśli lubimy często zmieniać wystrój balkonu.

Najpopularniejsze rodzaje osłon balkonowych to:

  • wiklina;
  • bambus;
  • drewno;
  • rattan;
  • tworzywo sztuczne;
  • tkanina.

1. Wiklinowa osłona balkonowa
Osłony balkonowe wykonane z wikliny są lekkie, ekologiczne i niedrogie. Znajdziemy je w marketach budowlanych oraz centrach ogrodniczych. Tego typu osłony są również niezwykle łatwe w montażu. Są to po prostu określonej długości maty wiklinowe, które przymocowuje się do balkonowej balustrady za pomocą sznurka lub drutu. Wiklina skutecznie ochroni nas przed wiatrem i zapewni prywatność. Choć tego rodzaju osłony są bardzo ładne i praktyczne, to musimy pamiętać, że są one stosunkowo nietrwałe i nieodporne na działanie wilgoci. Nie powinno się ich zostawiać na balkonie na okres jesienno-zimowy, ponieważ zamokną i zbutwieją. Natomiast w lecie, kiedy temperatury są wysokie, nie musimy się obawiać, gdy zmoczy je deszcz, ponieważ wiklina szybko wyschnie pod wpływem ciepła i promieni słonecznych. Osłona wiklinowa będzie idealnie pasować na balkon urządzony w stylu rustykalnym.

2. Bambusowa osłona balkonowa
Bardzo ciekawie wyglądają także osłony balkonowe z bambusa. Ten materiał jest już nieco trwalszy niż wiklina, ale również jego raczej nie powinniśmy zostawiać na balkonie na zimę. Bambus nada naszemu balkonowi egzotycznego wyglądu i sprawi, że nawet krótki wieczorny odpoczynek po pracy będzie wyjątkowo przyjemny i przywoła miłe wspomnienia z wakacji w tropikach.

3. Drewniana osłona balkonowa
Niegdyś bardzo modne było obudowywanie balustrad balkonowych drewnem. Taka osłona jest bardzo elegancka i dekoracyjna, ale też jej wykonanie jest pracochłonne i dosyć kosztowne. Ponadto trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna przed wilgocią oraz działaniem słońca, konieczna jest więc impregnacja drewna, którą trzeba później powtarzać 1-2 razy w roku.

4. Osłona balkonowa z rattanu
Lekkie rattanowe osłony na balkon to praktyczne i estetyczne rozwiązanie. Cieszy się ono bardzo dużą popularnością, zwłaszcza że do wyboru mamy dwie ciekawe opcje:

  • Naturalny rattan z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom ekologicznych rozwiązań. Jest on w pełni biodegradowalny i znacznie bardziej elegancki niż wiklina. Osłony rattanowe świetnie sprawdzą się na balkonie urządzonym w stylu śródziemnomorskim;
  • Drugą opcją jest technorattan. Jest to tworzywo syntetyczne swoim wyglądem imitujące naturalny rattan. Osłony balkonowe z technorattanu są bardzo trwałe i odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, w tym również wilgoć oraz wahania temperatur. Można je więc bez obaw zostawić na balkonie na zimę. Są one dostępne w różnych kolorach, z pewnością więc każdy znajdzie coś dla siebie. Osłony z technorattanu pasują właściwie do każdej aranżacji balkonowej od rustykalnej i romantycznej, po modernistyczną utrzymaną w minimalistycznym stylu.

5. Osłona balkonu z tworzywa sztucznego
Jeśli chcemy założyć osłonę balkonową na stałe, wówczas sprawdzą się płyty z tworzyw sztucznych. Do wyboru mamy szeroką gamę tego typu produktów, przeznaczonych właśnie do osłony balkonów i tarasów. Możemy wybierać spośród różnych wersji kolorystycznych. Osłona wykonana z syntetycznej płyty jest bardzo trwała i montuje ją się na stałe do balustrady. Balkon można także osłonić materiałem w rolkach, który wystarczy po prostu przepleść pomiędzy barierkami balustrady. Jest to o wiele tańsze rozwiązanie niż płyty, a także bardzo praktyczne i trwałe. Dobrej jakości materiał będzie nam służył przez kilka lat.

6. Osłona balkonowa z tkaniny
Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest zrobienie osłony balkonowej z tkaniny. Może to być grubsze płótno na przykład konopne lub bawełniane. Wymierzamy potrzebną nam wielkość osłony, przycinamy materiał, obszywamy jego brzegi, aby się nie siepały, a także doszywamy sznurki, którymi przywiążemy osłonę materiałową do balustrady naszego balkonu. Taka osłona skutecznie ochroni nas przed nadmiarem słońca czy spojrzeniami sąsiadów. Znacznie ograniczy też podmuchy wiatru na naszym balkonie. Osłona balkonowa z materiału to zdecydowanie opcja sezonowa. Jest ona bardzo ładna i praktyczna, można ją w każdej chwili zdjąć i powiesić ponownie w razie potrzeby. Tkanina nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych, wystarczy po prostu raz na jakiś czas przeprać ją w pralce. Osłony z materiału to świetnie rozwiązanie na niewielkie balkony urządzone w stylu romantycznym.

Montaż osłony balkonowej nie jest trudny. Oczywiście wiele zależy od tego, jaki rodzaj osłony wybraliśmy, jednak większość z nas powinna bez problemu poradzić sobie z samodzielnym jej założeniem. W przypadku osłon stałych warto skorzystać z pomocy fachowca, aby mieć pewność, że osłona zostanie zamontowana bezpiecznie i będzie nam służyć przez lata.

Komentarze